Gəncədə açıq səma altında Arxeologiya Muzeyi yaradılacaq
Gəncədə Heydər Əliyev Park Kompleksindəki ərazidə aşkarlanan və son tunc dövrünə aid, yaşı təxminən 3300 il olan kurqanların üzərində açıq səma altında Arxeologiya Muzeyi yaradılacaq.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev bildirib ki, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları 2015-ci ildən başlayaraq kompleksin ərazisində tədqiqatlar aparıblar. İlkin tədqiqatlar nəticəsində şəhər ərazisində 62 kurqan qeydə alınıb və onlardan dördü ötən il elmi tədqiqata cəlb edilib.
Alimin sözlərinə görə, kurqanlardan insan skeleti və çoxlu maddi-mədəniyyət nümunələri aşkarlanıb.
Akademik hazırda kompleksdə qazıntı işlərinin davam etdiyini və tədqiqatların sonunda muzeyin yaradılmasına başlanacağını bildirib.

Open-air Archeology museum in Ganja to be established
Open-air Archeology Museum, will be set up on 3300 years old kurgans belonging to the last Bronze Age, discovered in the Heydar Aliyev Park Complex in Ganja.
Academician Fuad Aliyev, chairman of the Ganja Division of ANAS, said that employees of the Institute of Archeology and Ethnography have carried out researches in the Complex since 2015. As a result of preliminary investigations 62 kurgans were registered in the city and four of them were involved in scientific research last year.
According to the scientist, human skeletons and many material and cultural samples have been.
Academician said that the excavation works were continuing at the complex and that the museum would be set up at the end of the research.