Gəncədə açıq səma altında Arxeologiya Muzeyi yaradılacaq
Gəncədə Heydər Əliyev Park Kompleksindəki ərazidə aşkarlanan və son tunc dövrünə aid, yaşı təxminən 3300 il olan kurqanların üzərində açıq səma altında Arxeologiya Muzeyi yaradılacaq.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev bildirib ki, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları 2015-ci ildən başlayaraq kompleksin ərazisində tədqiqatlar aparıblar. İlkin tədqiqatlar nəticəsində şəhər ərazisində 62 kurqan qeydə alınıb və onlardan dördü ötən il elmi tədqiqata cəlb edilib.
Alimin sözlərinə görə, kurqanlardan insan skeleti və çoxlu maddi-mədəniyyət nümunələri aşkarlanıb.
Akademik hazırda kompleksdə qazıntı işlərinin davam etdiyini və tədqiqatların sonunda muzeyin yaradılmasına başlanacağını bildirib.

В Гяндже будет создан Археологический музей под открытым небом
В Гяндже над обнаруженными на территории Паркового комплекса Гейдара Алиева курганами возрастом около 3300 лет, относящимися к периоду поздней бронзы, будет создан Археологический музей под открытым небом.
Председатель Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиев сообщил, что сотрудники Института археологии и этнографии, начиная с 2015 года, вели исследования на территории комплекса. В результате первичных исследований на территории города были зарегистрированы 62 кургана, из них 4 в прошлом году были привлечены к научным исследованиям.
По словам ученого, в курганах обнаружены скелет человека и многочисленные образцы материальной культуры.
Академик отметил, что в настоящее время в комплексе продолжаются раскопки, после завершения которых будет начата постройка музея.