“Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi  və etnoqrafik atlas”ı üç dildə nəşr olunub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi tərəfindən “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik atlas”ı çap olunub.
Nəşr Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədri yanında Bilik Fondunun Tədbirlər Planına əsasən hazırlanıb.
Atlasın müəllifləri - akademik İsmayıl Hacıyev (məsul redaktor), AMEA-nın müxbir üzvləri - Hacıfəxrəddin Səfərli, Əbülfəz Quliyev, Qadir Qədirzadə, Vəli Baxşəliyev, tərtibçiləri, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Firudin Rzayev, Asəf Orucov, Əkrəm Hüseynzadə, Rəşad Zülfüqarov, Nazim Bababəyli, Cəfər Əliyev və Fəxrəddin Eylazovdur.
Azərbaycan, ingilis və rus dillərində 460 səhifədən ibarət olan atlasa 51 tarixi-coğrafi söz, 239 ifadə və deyimi özündə əks etdirən xəritələr daxil edilib.
Fundamental nəşrdə Azərbaycan xalq ədəbiyyatının ən qədim yazılı abidəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının Naxçıvanla bağlılığı sistemli olaraq araşdırılıb. Atlas üzərində iş aparılarkən daha çox etnoqrafik məsələlərə diqqət yetirilib. Belə ki, oğuzların təsərrüfat həyatı, maddi mədəniyyəti və bunların Naxçıvanda izləri, dastanda işlədilən geyim və bəzək adları, Dədə Qorqud oğuzlarının yemək və içki növləri, dastanda adı çəkilən sənətlər və xalq nəqliyyat vasitələri, əkinçilik və maldarlıq sahələri, idarəçilik sistemi, ailənin idarə olunması, dini inanclar öz əksini tapıb.

На трех языках выпущен «Историко-географический и этнографический атлас «Нахчыван – Отчизна Деде Горгуда»
05.01.2018 07:50
Нахчыванским отделением НАНА выпущен «Историко-географический и этнографический атлас «Нахчыван – Отчизна Деде Горгуда».
Издание подготовлено в соответствии с Планом мероприятий Фонда знаний при Председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Авторы атласа – академик Исмаил Гаджиев (ответственный редактор), члены-корреспонденты НАНА Гаджифахраддин Сафарли, Абульфаз Гулиев, Гадир Гадирзаде, Вели Бахшалиев; составители - доктора философии по филологии Фирудин Рзаев, Асаф Оруджев, Акрам Гусейнзаде, Рашад Зульфугаров, Назим Бабабейли, Джафар Алиев и Фахраддин Эйлазов.
В атлас, изданный на азербайджанском, английском и русском языках и состоящем из 460 страниц, вошли карты, отражающие 51 историко-географическое слово, 239 выражений и высказываний.
В издании системно проанализирована связь самого древнего письменного памятника азербайджанской народной литературы - дастана «Китаби-Деде Горгуд» с Нахчываном. В ходе подготовки атласа особое внимание было уделено вопросам этнографии. В атласе нашли отражение хозяйственная жизнь, материальная культура огузов и их следы в Нахчыване, названия одежды и украшений, употребленных в дастане, разновидности еды и напитков огузов эпоса, виды ремесла и народных транспортных средств, земледелие и скотоводство, система управления, управление семьей, религиозные верования.