AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2018-ci il üçün iş planı təsdiq olunub
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək gündəlikdə duran məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bölmənin elmi-təşkilati məsələləri barədə danışan akademik İ.Hacıyev Rəyasət Heyətinin 2018-ci il üçün nəzərdə tutulan 35 maddədən ibarət iş planını açıqlayıb.
İş planı müzakirələrdən sonra təsdiq edilib.
Sonra bölmənin Elmi-təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov çıxış edərək 2018-ci ildə aparılacaq elmi tədqiqat işləri barədə məlumat verib. O, 6 elmi istiqamətdə 7 mövzu üzrə aparılacaq 36 işin 76 mərhələdə həyata keçiriləcəyini bildirib.
Mövzular Rəyasət Heyətində müzakirələrdən sonra təsdiq edilib.
İclasda kadr hazırlığı məsələlərinə də toxunulub. Bölmənin doktorant və dissertantlarının attestasiyadan keçirilməsi ilə bağlı Təhsil və kadrlar şöbəsinin baş mütəxəssisi Leyla Səfərova məlumat verib.
Doktorantların təqdim olunan mövzuları müzakirə edilərək Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiq edilib.
Daha sonra bölmənin fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul məsələsi müzakirə olunub.

Утвержден план работы Нахчыванского отделения НАНА на 2018 год
В своем выступлении на мероприятии, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев довел до внимания участников мероприятия вопросы, стоящие на повестке дня.
Сообщив о научно-организационных вопросах, академик обнародовал состоящий из 35 статей План работы Президиума, запланированный на 2018 год.
После обсуждений План работы был утвержден.
Далее руководитель Научно-организационного отдела НО, доктор философии по аграрным наукам, доцент Орхан Багиров в своем выступлении проинформировал о научно-исследовательских работах, которые будут проведены в 2018 году. Он отметил, что в этом году планируется выполнение охватывающих 7 темы 36 работ в 6 научных направлениях в 76 этапа.
После обсуждений темы были утверждены в Президиуме.
На заседании также были затронуты вопросы кадровой подготовки.
Главный специалист Отдела образования и кадров Лейла Сафарова проинформировала о проведении аттестации докторантов и диссертантов.
Представленные темы докторантов обсуждены и утверждены постановлением Президиума.
Затем был обсужден вопрос приема в докторантуру и диссертантуру по программе подготовки докторов философии и докторов наук отделения.