Şərqşünaslıq İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü anılıb
AMEA-nın akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazıldığını deyib. Qeyd edib ki, həmin gün xalqımızın igid övladları sovet ordusunun ağır hərbi texnikasının qarşısına silahsız çıxaraq əsl fədailik göstəriblər.
Həmin hadisələrin müstəqillik mübarizəmizin dönüş nöqtəsi olduğunu deyən G.Baxşəliyeva bildirib ki, həmin günlərdə xalqımız bir yumruq kimi vahid ideya ətrafında birləşməyi bacarıb.
Sonra institutun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə “20 Yanvar – azadlıq səngəri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması, həmçinin SSRİ silahlı qüvvələri tərəfindən həyata keçirilən “Tayfun” əməliyyatı barədə məlumat verib. O, 1990-cı il yanvarın 21-də ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gələrək doğma xalqı ilə bir yerdə olmasını və faciəyə siyasi qiymət verdiyini xatırladıb.
Tədbirdə, həmçinin institutun əməkdaşları - siyasət elmləri üzrə elmlər doktoru Ramiz Sevdimalıyev, iqtisadiyyat üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəb Rəhimli, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru İlkin Əlimuradov və digərləri çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin daima xalqımızın qan yaddaşında qalacağını bildiriblər.

Institute of Oriental Studies commemorated 28th anniversary of January 20 tragedy
ANAS Institute of Oriental Studies after acad. Ziya Bunyadov held a commemoration event on the occasion of the 28th anniversary of the January 20 tragedy.
Speaking at the event, Director of the institute corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva noted that, the January 20 events were inscribed as a heroic page in the history of our country's struggle for freedom and territorial integrity. Said that the same day the valiant sons of our people unarmed opposed the heavy military equipment of the Soviet army.
Noting that, these events were a turning point in the struggle for independence, Govhar Bakhshaliyeva stressed that, these days our people were able to unite around a single idea.
Then, head of Department of Institute of South Azerbaijan, Ph.D. in history Samad Bayramzadeh delivered a report on "January 20 - trench of freedom." He informed about the declaration of the state of emergency in Baku, as well as the operation "Typhoon", conducted by the armed forces of the USSR.
At the event also reported employees of the Institute - Doctor of Political Sciences Ramiz Sevdimaliyev, Doctor of Economic Sciences Valiyev Dunyamali, Ph.D. in Economics, Akrab Rahimli, Philosophy in Philosophy Ilkin Alimuradov and others, noted that, the events of January 20 will remain forever in the bloody memory of our people.