Coğrafiya İnstitutu ilə “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında niyyət protokolu imzalanıb
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında müasir texnologiyaların köməyi ilə meşələrin aerokosmik monitorinqi məqsədilə niyyət protokolu imzalanıb.
Protokola əsasən, məsafədən müşahidə məlumatları əsasında mövcud meşə örtüyü hüdudlarının və sərhədlərinin dəqiqləşdirilməsi, meşə sahələri sıxlığının qiymətləndirilməsi, meşələri formalaşdıran əsas ağac növlərinin (fıstıq, vələs və palıd) paylanılması xəritələrinin tərtib olunması, təbii və antropogen təsirlər səbəbindən dəyişikliklər baş verən sahələrin müəyyən olunması və monitorinqinin həyata keçirilməsi istiqamətində işlər görüləcək.
Sənədi Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və “Azərkosmos” ASC-nin sədr müavini Rövşən Rüstəmov imzalayıblar.

Signed protocol of Intent between Geography Institute and Azerkosmos Open Joint Stock Company
The Protocol of Intent has been signed between the Institute of Geography named after acad. H.Aliyev and "Azercosmos" Open Joint Stock Company for the purpose of aerospace monitoring of forests with the help of modern technologies.
Based on the protocol, the mapping of the existing forest borders, estimation of the density of forest areas, drawing up maps of the main species of trees forming forests (peanuts, hawthorn and oak), the identification and monitoring of the areas where changes occuring due to natural and anthropogenic impacts, will be implemented in the direction.
The document has been signed by the director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov and deputy chairman of Azerkosmos OJSC Rovshan Rustamov.