Coğrafiya İnstitutu ilə “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında niyyət protokolu imzalanıb
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında müasir texnologiyaların köməyi ilə meşələrin aerokosmik monitorinqi məqsədilə niyyət protokolu imzalanıb.
Protokola əsasən, məsafədən müşahidə məlumatları əsasında mövcud meşə örtüyü hüdudlarının və sərhədlərinin dəqiqləşdirilməsi, meşə sahələri sıxlığının qiymətləndirilməsi, meşələri formalaşdıran əsas ağac növlərinin (fıstıq, vələs və palıd) paylanılması xəritələrinin tərtib olunması, təbii və antropogen təsirlər səbəbindən dəyişikliklər baş verən sahələrin müəyyən olunması və monitorinqinin həyata keçirilməsi istiqamətində işlər görüləcək.
Sənədi Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və “Azərkosmos” ASC-nin sədr müavini Rövşən Rüstəmov imzalayıblar.

Подписан протокол о намерениях между Институтом географии и ОАО «Азеркосмос»
Подписан протокол о намерениях между Институтом географии и Открытым акционерным обществом «Азеркосмос» в целях аэрокосмического мониторинга лесов с помощью современных технологий.
Согласно протоколу, на основе данных дистанционного наблюдения будет проделана работа в направлении уточнения границ лесного покрова, оценки плотности лесной площади, составления карты распределения основных видов деревьев (бук, дуб и граб), формирующих леса, определения территорий, подвергнутых изменениям в результате антропогенного воздействия.
Документ подписали директор Института географии, академик Рамиз Мамедов и заместитель председателя ОАО «Азеркосмос» Ровшан Рустамов.