“20 Yanvar - azadlığımızın və milli iradəmizin simvolu” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan “20 Yanvar - azadlığımızın və milli iradəmizin simvolu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək SSRİ-nin ermənipərəst rəhbərliyinin Azərbaycan xalqına qarşı məkrli siyasəti nəticəsində 20 Yanvar faciəsinin törədildiyini bildirib. Qeyd edib ki, həmin gün Azərbaycan xalqının tarixinə tək faciə kimi yox, həm də qəhrəmanlıq zirvəsi kimi yazılıb.
İ.Hacıyev ölkəmizin həmin ərəfədə informasiya blokadasında olduğunu və ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyində cəsarətli bəyanatı ilə xalqın səsini dünyaya çatdırdığını söyləyib.
Sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Rəhimov “20 Yanvar faciəsi ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət”, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və 20 Yanvar faciəsi”, şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Toğrul Xəlilov “20 Yanvar faciəsi-insanlığa qarşı cinayət” və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Orucova “20 Yanvar hadisələri bədii ədəbiyyatda” mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Vətən uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunmuş Bəxtiyar Vahabzadənin “Şəhidlər” poemasından, Qabilin “Mərsiyə”sindən, Məmməd Arazın “Ayağa dur Azərbaycan”, Məmməd Aslanın “Ağla, qərənfil, ağla”, habelə Asim Yadigarın “Şəhidlik”, Xanəli Kərimlinin “Bütövlük” poeması, Vaqif Məmmədovun “Sədərək harayı” və digər şairlərin bu qəbildən olan şeirləri diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, bölmənin Elektron Kitabxanasında “20 Yanvar” başlığı altında faciəni əks etdirən jurnal, qəzet və kitablar nümayiş olunur.

Состоялась конференция «20 Января – символ нашей свободы и национальной воли»
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась научная конференция «20 Января – символ нашей свободы и национальной воли», посвященная 28-ой годовщине трагедии 20 Января.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев в своем выступлении отметил, что трагедия 20 Января была осуществлена в результате коварной политики проармянского руководства СССР, направленной против азербайджанского народа. Эта дата вошла в историю Азербайджана не только как трагедия, но и как вершина героизма.
И.Гаджиев подчеркнул, что в это время наша страна находилась в информационной блокаде, а именно смелое заявление общенационального лидера Гейдара Алиева в азербайджанском представительстве в Москве довело до мировой общественности события, происходившие в Баку.
Затем были заслушаны доклады старшего научного сотрудника Института истории, этнографии и археологии отделения, доктора философии по истории Яшара Рагимова «Общественно-политическая ситуация в Азербайджане накануне трагедии 20 Января», заведующего отделом института, члена-корреспондента НАНА Вели Бахшалиева «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и трагедия 20 Января», заведующего отделом, доктора философии по истории Тогрула Халилова «Трагедия 20 Января – преступление против человечности», старшего научного сотрудника Отдела литературоведения Института искусства, языка и литературы, доктора философии по филологии Айгюн Оружевой «События 20 Января в художественной литературе».
На мероприятии были доведены до внимания поэма «Шехиды» Бахтияра Вагабзаде, «Марсия» Габиля, «Поднимайся, Азербайджан» Мамеда Араза, «Плачь, гвоздика, плачь» Мамеда Аслана, а также «Шехидство» Асима Ядигяра, «Единство» Ханали Керимли, «Крик Садаряк» Вагифа Мамедова и стихотворения других поэтов из этого цикла.
Отметим, что в Электронной библиотеке отделения на выставке «20 Января» демонстрируются книги, газеты и журналы, отражающие трагедию.