“20 Yanvar - azadlığımızın və milli iradəmizin simvolu” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan “20 Yanvar - azadlığımızın və milli iradəmizin simvolu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək SSRİ-nin ermənipərəst rəhbərliyinin Azərbaycan xalqına qarşı məkrli siyasəti nəticəsində 20 Yanvar faciəsinin törədildiyini bildirib. Qeyd edib ki, həmin gün Azərbaycan xalqının tarixinə tək faciə kimi yox, həm də qəhrəmanlıq zirvəsi kimi yazılıb.
İ.Hacıyev ölkəmizin həmin ərəfədə informasiya blokadasında olduğunu və ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyində cəsarətli bəyanatı ilə xalqın səsini dünyaya çatdırdığını söyləyib.
Sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Rəhimov “20 Yanvar faciəsi ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət”, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və 20 Yanvar faciəsi”, şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Toğrul Xəlilov “20 Yanvar faciəsi-insanlığa qarşı cinayət” və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Orucova “20 Yanvar hadisələri bədii ədəbiyyatda” mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Vətən uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunmuş Bəxtiyar Vahabzadənin “Şəhidlər” poemasından, Qabilin “Mərsiyə”sindən, Məmməd Arazın “Ayağa dur Azərbaycan”, Məmməd Aslanın “Ağla, qərənfil, ağla”, habelə Asim Yadigarın “Şəhidlik”, Xanəli Kərimlinin “Bütövlük” poeması, Vaqif Məmmədovun “Sədərək harayı” və digər şairlərin bu qəbildən olan şeirləri diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, bölmənin Elektron Kitabxanasında “20 Yanvar” başlığı altında faciəni əks etdirən jurnal, qəzet və kitablar nümayiş olunur.

The conference "January 20 is a symbol of our freedom and national will"
ANAS Nakhchivan Division held the scientific conference "January 20 is a symbol of our freedom and national will", dedicated to the 28th anniversary of the January 20 tragedy.
In the beginning by the minute of silence was honored the memory of the martyrs.
At the event, the chairman of the Division, Academician Ismail Hajiyev  noted that, the tragedy of January 20 was implemented as a result of the insidious policy of the pro-Armenian leadership of the USSR directed against the Azerbaijani people. This date entered the history of Azerbaijan not only as a tragedy, but also as the peak of heroism.
I.Hajiyev stressed that, at that time our country was in the information blockade, namely the bold statement of the national leader Heydar Aliyev in the Azerbaijani representation in Moscow brought to the world community the events that took place in Baku.
Then, were listening the reports of the senior researcher of the Institute of History, Ethnography and Archeology of the Department, PhD in the history Yashar Rahimov on "The socio-political situation in Azerbaijan on the eve of the January 20 tragedy", head of the Department of the Institute, corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev on "National leader Heydar Aliyev and the tragedy of January 20", head of the Department, PhD in the history Togrul Khalilov on "The tragedy of January 20 is a crime against humanity", senior researcher of the Department of Literary Studies of the Institute of Art, Language and Literature, Ph.D in philology Aygun Orujeva on "Events of January 20 in fiction".
The event brought to attention the poem "Shekhid" by Bakhtiyar Vahabzade, "Marcia" by Gabil, "Rise, Azerbaijan" by Mammad Araz, "Cry, Carnation, cry" by Mammad Aslan, as well as "Shahidism" by Asim Yadigar, "Unity" by Hanali Karimli, "Crying of Sadarak" by Vagif Mammadov and poems of other poets from this cycle.