Azərbaycanın görkəmli tarixçi-etnoqraf alimini 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Yanvar ayının 20-də görkəmli tarixçi-etnoqraf alim, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və "Şərəf" ordenli, akademik Teymur Əmiraslan oğlu Bünyadovun 90 yaşı tamam olur.
Teymur Bünyadov 20 yanvar 1928-ci ildə Qazax rayonunun İkinci Şıxlı kəndində anadan olub. Orta məktəbi qızıl medalla bitirdikdən sonra 1946-1951-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Tarix fakültəsində təhsil alıb.
Universiteti uğurla başa vuran T.Bünyadov daha sonra SSRİ Elmlər Akademiyasının Maddi Mədəniyyət Tarixi İnstitutunun aspiranturasına daxil olub, 1955-ci ildə məşhur qafqazşünas alim, Lenin mükafatı laureatı Y.İ.Krupnovun rəhbərliyi altında namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. Tarixşünaslıq baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən dissertasiya işi bütün Qafqazda ilk dəfə qələmə alınan mövzudur.
O, 1968-ci ildə “Azərbaycanın qədim və Orta əsrlərdə təsərrüfat həyatı” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək, arxeologiya və etnoqrafiya elmləri sahəsində respublikada ilk tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. 1970-ci ildə professor elmi adına layiq görülüb, 1989-cu ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
1955-ci ildə AMEA-nın Tarix İnstitutunun Arxeologiya şöbəsində elmi işçi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan alim 1993-cü ildən bu günə kimi Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır. Alim, həmçinin pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. O, uzun illər Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Bakı Slavyan Universitetində “Azərbaycan tarixi”, “Qədim dünya tarixi” və “Arxeologiya” fənnlərindən mühazirələr oxuyub.
İctimai fəaliyyətlə də məşğul olan T.Bünyadov Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı (1995-2000-ci illərdə) seçilib.
Alimin rəhbərliyi ilə 10 doktorluq, 35 namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib. O, 856 elmi əsərin, o cümlədən 35 kitab və monoqrafiyanın, 821 elmi məqalənin müəllifidir.
T.Bünyadov təkcə tarixçi-etnoqraf alim deyil, həm də folklorşünas, nasir və şairdir. Onun 1991-ci ildə yüksək tirajla nəşr edilən “Göz yaşları” romanı, “Xan çinar kölgəsində”, “Anam birdi, vətən tək”, “Başı çalmalı dağlar” adlı üçcildlik bayatı kitabları oxucuların böyük sevgisi ilə qarşılanıb.
T.Bünyadov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə yüksək tirajla nəşr edilmiş “Azərbaycan etnoqrafiyası” üçcildliyinin baş redaktoru, həmin cildlərin ikisinin isə müəllifidir.
Alim Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan, Norveç, İran, Ukrayna, Fransa və digər ölkələrdə Azərbaycan etnoqrafiya elmini layiqincə təmsil edib.
Akademik Teymur Bünyadovun səmərəli elmi, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub, 2008-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, 2015-ci ildə isə AMEA-nın Tarix üzrə Bakıxanov adına mükafatının ilk laureatı adına layiq görülüb. 2018-ci il yanvarın 18-də isə "Şərəf" ordeni ilə təltif olunub.
Görkəmli tarixçi-etnoqraf alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Поздравляем видного азербайджанского историка-этнографа с 90-летним юбилеем!
20 января исполнилняется 90 лет видному историку-этнографу, заведующему Отделом исторической этнографии Института археологии и этнографии, Заслуженному деятелю науки, кавалеру Орденов «Шохрат» и «Шараф», академику Теймуру Амираслан оглу Буньядову.
Теймур Буньядов родился 20 января 1928 года в селе Икинджи Шихлы Газахского района. После окончания средней школы с золотой медалью в 1946-1951 гг. учился на историческом факультете Азербайджанского государственного университета (современный Бакинский государственный университет).
Затем поступил в аспирантуру Института истории материальной культуры АН СССР, в 1955 году защитил кандидатскую диссертацию под руководством известного ученого-кавказоведа, лауреата Ленинской премии Е.И.Крупного. Тема его диссертационной работы была затронута на Кавказе впервые.
В 1968 году защитил докторскую диссертацию «Хозяйственная жизнь Азербайджана в древние и средние века» и получил первую в республике ученую степень доктора исторических наук в области археологии и этнографии. В 1970 году был удостоен ученого звания профессора, в 1989 году был избран членом-корреспондентом НАНА, в 2001 году -действительным членом НАНА.
В 1955 году начал трудовую деятельность как научный сотрудник Отдела археологии Института истории НАНА, с 1993 года по сегодняшний день занимает должность заведующего Отделом исторической этнографии Института археологии и этнографии. Ученый также занимался педагогической деятельностью. Он долгие годы читал лекции в Бакинском государственном университете, Азербайджанском государственном пелдагогическом университете и Бакинском славянском университете по истории Азербайджана, истории древнего мира и археологии.
Занимающийся также общественной деятельностью Т.Буньядов был избран депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики (1995-2000 гг).
Под руководством ученого были защищены 10 докторских и 35 кандидатских диссертаций. Он является автором 856 научных трудов, в том числе 35 книг и монографий и 821 научной статьи.
Т.Буньядов является не только историком-этнографом, но и фольклористом, прозаиком и поэтом. Изданные в 1991 году высоким тиражом его роман «Слезы», трехтомник баяты «В тени ханского чинара», «Мать – одна, родина – едина» и «Башы чалмалы даглар» завоевали большую любовь читателей.
Он главный редактор трехтомника «Этнография Азербайджана», изданного высоким тиражом в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики, в то же время - автор двух томов этого труда.
Ученый достойно представлял отечественную этнографическую науку в России, Турции, Грузии, Hорвегии, Иране, Украине, Франции и других странах.
Плодотворная научная, научно-педагогическая и общественная деятельность академика Теймура Буньядова высоко оценена государством. В 2005 году был удостоен Ордена «Шохрат», в 2008 году почетного звания «Заслуженный деятель науки», в 2015 году первого лауреата премии имени Бакиханова по истории НАНА. В 18 января 2018 года был награжден Орденом «Шараф».
Поздравляем видного ученого в области истории и этнографии с 90-летним юбилеем и желаем ему успехов в дальнейшей научной деятельности!