“Subtropik və mülayim iqlim qurşağı meyvə və qərzəkli bitkilərinin yabanı əcdadları” mövzusunda II Beynəlxalq simpozium öz işinə başladı
Bu gün AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Beynəlxalq Bağçılıq Elmləri Cəmiyyətinin (BBEC) birgə təşkilatçılığı ilə “Subtropik və mülayim iqlim qurşağı meyvə və qərzəkli bitkilərinin yabanı əcdadları” mövzusunda II Beynəlxalq simpozium öz işinə başladı.
Simpoziumun açılışında çıxış edən AR Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsinin sədri, AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov tədbirin əhəmiyyətindən, Azərbaycanda elm və təhsilə göstərilən diqqət və qayğıdan, burada dinləniləcək məruzələrin aktuallığından danışdı.
Azərbaycanda elmin inkişafının dövlət qayğısı ilə əhatə edildiyini söyləyən akademik bildirdi ki, AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən elm, xüsusən də aqrar elm qarşısında çox mühüm vəzifələr qoyulmuşdur. Bu vəzifələrin səmərəli icrası üçün elm sahələrinin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması ilə yanaşı, müvafiq istiqamətdə fəaliyyətin hərtərəfli canlandırılması, gənclərin bu sahəyə daha intensiv cəlb edilməsi olduqca vacibdir.
Vurğulandı ki, simpozium dünya əhalisinin sağlam qida və təsərrüfat məhsullarına artan tələbatının ödənilməsi və ümumən ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində meyvə bitkilərinin genetik ehtiyatlarından səmərəli istifadə olunması kimi qlobal əhəmiyyətli bir mövzuya həsr olunmuşdur. Simpoziumda son illərdə dünya üzrə meyvə bitkilərinin genetik müxtəlifliyi, xüsusən yabanı əcdadlarının mühafizəsi, toplanması, qiymətləndirilməsi, seleksiyada səmərəli istifadəsi sahələrində aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri, digər müvafiq fundamental problemlər geniş müzakirə ediləcək.
Tədbirdə Beynəlxalq Bağçılıq Elmləri Cəmiyyətinin bölmə müdiri, tanınmış italiyalı meyvəçi alim Damiano Avanzato təmsil etdiyi təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrdən söhbət açdı.
Bildirdi ki, könüllülük əsasında yaradılmış BBEC-in hazırda öz sıralarında 7 min insan birləşmişdir. Dünyanın 60-dan çox ölkəsi bu cəmiyyətdə bir araya gəlmişdir: “Ümidvaram ki, Azərbaycan da BBEC-in sıralarına qoşulacaqdır. Bu təşkilat yarandığı 20 il ərzində görkəmli alimlərin tədqiqatları əsasında dünya elminə dəyərli töhfələr verməkdədir. Biz Beynəlxalq Bağçılıq Elmləri Cəmiyyəti olaraq alimlərin bu istiqamətdəki axtarışlarına yüksək qiymət verir və elmi əsərləri kitab və jurnallar vasitəsilə yayırıq. Bakı simpoziumu, şübhəsiz, bu sahədə yeni elmi əsərlərin meydana gəlməsinə təkan verəcək”.
İlk simpoziumun 3 il əvvəl ABŞ-ın Devis Universitetində keçirildiyini diqqətə çatdıran alim qeyd etdi ki, növbəti tədbirə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi olduqca təqdirəlayiqdir.
Damiano Avanzato Beynəlxalq Bağçılıq Elmləri Cəmiyyətinin prezidenti adından bu mötəbər tədbirin təşkilində xidmətlərinə görə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Zeynal Əkpərova təşəkkürnamə və medalı təqdim etdi.
Simpoziumda çıxış edən Zeynal Əkpərov son illərdə rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsində görülmüş işlərdən və əldə olunan nailiyyətlərdən söz açdı.

Начал работу II Международный симпозиум “Дикорастущие предки фруктовых и ореховых культур субтропического и умеренного климатических зон”
При совместной организации Института генетических ресурсов НАНА и Международного научного садоводческого общества начал свою работу II Международный симпозиум на тему “Дикорастущие предки фруктовых и ореховых культур субтропического и умеренного климатических зон”.
Выступивший на открытии симпозиума председатель Государственного комитета по земле и картографии АР академик-секретарь Отделения аграрных наук НАНА академик Гариб Мамедов рассказал о значимости мероприятия, о внимании государства к науке и образованию, об актуальности докладов.
Академик отметил, что в Азербайджане развитие науки имеет государственную поддержку и сообщил, что Президентом АР Ильхамом Алиевым перед аграрной наукой поставлены важные задачи. Для эффективной реализации этих задач необходимо улучшение материально-технической базы научных областей, разносторонняя активизация деятельности в соответствующей сфере, более интенсивное вовлечение молодежи в эти сферы.
Было подчеркнуто, что симпозиум посвящен глобально значимой теме удовлетворения растущей потребности мирового населения в здоровой пище и сельскохозяйственных продуктах, в целом в обеспечении продовольственной безопасности фруктовых видов растений и эффективного использования их генетических ресурсов. На симпозиуме будут обсуждены вопросы охраны генетического разнообразия фруктовых растений за последние годы, в частности их дикорастущих предков, их сбор, оценивание, результаты научно-исследовательских работ в области эффективного применения селекции и другие фундаментальные проблемы.
Заведующий Отделом международного научного садоводческого общества, известный итальянский садовник ученый Дамиано Аванзато рассказал о проектах, реализованных представляемой им организации. Сообщил, что в настоящее время созданное добровольное общество объединяет в своих рядах 7 тысяч человек. Это общество включает в себя более чем 60 стран мира: “Надеюсь, что и Азербайджан примкнет к ряду общества. На протяжении 20 лет после создания эта организация вносит ценный вклад в мировую науку на основе исследований выдающихся ученых. Мы, являясь Международным обществом садоводства, даем высокую оценку исследованиям ученых в этом направлении и распространяем научные работы в виде книг и журналов. Бакинский симпозиум, без сомнения, даст толчок созданию новых научных работ в этой области”.
Ученый, сообщив, что первый симпозиум был проведен 3 года назад в Университете Дэвиса США, отметил, что проведение следующего мероприятия в Азербайджане достойно всяческого одобрения.
Дамиано Аванзато от имени Президента Международного общества садоводства вручил благодарственное письмо и медаль директору Института генетических ресурсов доктору сельскохозяйственных наук Зейналу Акперову за заслуги в организации этого престижного мероприятия.
Выступивший на симпозиуме Зейнал Акперов рассказал о проделанных за последние годы работах и полученных достижениях в руководимой им научной организации.