Azərbaycanlı alimlərin əsəri nüfuzlu beynəlxalq jurnalda dərc olunub
Məlum olduğu kimi, bu il görkəmli mütəfəkkir, ədib Mirzə Şəfi Vazehin 220 illik yubileyi tamam olur. Bununla bağlı ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin 3 fevral 2014-cü il tarixli Sərəncamı imzalanmış və dünya şöhrətli şairin irsinin elmi əsaslarla tədqiqi ilə bağlı genişmiqyaslı işlərə başlanılmışdır.
Almaniyanın nüfuzlu beynəlxalq elmi nəşri –“Europäische Fachhochschule” jurnalında Mirzə Şəfi dövrünün Gəncə mühiti, xüsusilə də ənənəvi sənətkarlıq sahələrinin etnoqrafik və antropoloji əsaslarla tədqiqinə həsr olunmuş elmi məqalə alman dilində çap edilmişdir.
Elmi əsərin müəllifləri AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru prof. Nərgiz Quliyeva və AMEA Gəncə Bölməsinin doktorantı Elnur Həsənovdur. Məqalədə ilk dəfə olaraq Mirzə Şəfi Vazehin əsərləri, eləcə də digər çoxsaylı elmi mənbələr, yerli və əcnəbi müəlliflərin əsərləri əsasında bu görkəmli ədibin yaşadığı dövrdə Gəncə şəhərinin səciyyəvi tarixi-etnoqrafik və antropoloji xüsusiyyətləri tədqiq edilmişdir.

Azerbaijani scientists' work has been published in the prestigious international journal
As is known, this year will be held outstanding thinker , writer Mirza Shafi Vazeh’s 220th anniversary. In this regard, President Ilham Aliyev signed a decree dated February 3 , 2014 and the large-scale study of the scientific basis of the world-famous poet's legacy started .
An article dedicated to Ganja environment of Mirza Shafi period was published in German language in Germany's prestigious international scientific publication - “Europaische Fachhochschule " Journal.
The authors of scientific publications are leading scientific worker of the Institute of Archaeology and Ethnography , Doctor of Historical Sciences, Professor Nargis Guliyeva and doctoral candidate of Ganja Department Elnur Hasanov.
For the first time, Mirza Shafi Vazeh’s works , as well as other numerous scientific sources has been studied in the article.