"Mirzə Ağadadaş Müniri. Əsərlər" adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda "Mirzə Ağadadaş Müniri. Əsərlər" adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Nəşr XIX-XX əsrdə yaşayıb-yaratmış görkəmli Azərbaycan şairi Mirzə Ağadadaş Münirinin anadan olmasının 155 illik yubileyi ilə əlaqədar çap olunub.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.e.d. Paşa Kərimov çıxış edərək şairin həyat və yaradıcılığı haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib. O, M.A.Münirinin qəzəl, rübai, təxmis və digər klassik janrlarda şeir yazmaqla bərabər, dövrün ictimai ab-havasını əks etdirən mənzum məktublar və məqalələr müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra institutun elmi katibi, f.ü.f.d. Əzizağa Nəcəfzadə çıxış edərək Münirinin öz dövründə tanınmış bir qələm sahibi olduğunu, ötən əsrin əvvəllərində onun “Bahar ağlayışı” adlı kitabının nəşr edildiyini bildirib. Ə.Nəcəfzadə daha sonra vəsaitin ərsəyə gəlməsində böyük rolu olmuş Ağadadaş Müniri irsinin tanınmış tədqiqatçısı, kitabın tərtibçisi və ön sözünün müəllifi Sonaxanım Hadiyevanın gərgin əməyindən danışıb.
Tədbirdə, həmçinin institutun böyük elmi işçisi Rauf Şeyxzamanlı, füzulişünas alim, f.ü.f.d. Vərağa Almasov, institutun şöbə müdiri Qutiyera Cəfərova və digərləri çıxış edərək şairin elmi müəssisədə saxlanılan şeirləri, publisistik məqalələri və nəsl şəcərəsi barədə danışıblar.
Sonda kitabın tərtibçisi, institutun böyük elmi işçisi Sonaxanım Hadiyeva çıxış edərək M.A.Müniri ilə bağlı uzun illərdən bəri tədqiqat apardığını, müxtəlif qəzet və jurnallarda onun haqqında silsilə məqalələr çap etdirdiyini bildirib. O, şairlə bağlı tədqiqatlarını gələcəkdə də davam etdirəcəyini söyləyib.

Состоялась презентация книги под названием «Мирза Агададаш Мунири. Произведения»
В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась презентация книги под названием «Мирза Агададаш Мунири. Произведения».
Книга издана в связи с 155-летним юбилеем со дня рождения выдающегося азербайджанского поэта Мирзы Агададаша Мунири, жившего XIX-XX веках.
В своем выступлении на мероприятии заместитель директора по научной работе Института рукописей, д.ф.н. Паша Керимов подробно проинформировал участников о жизни и творчестве поэта. Он довел до внимания, что наряду с газелями, рубаи, тахмисами и прочими стихотворениями в классическом жанре, М.А.Мунири создавал стихотворные письма и статьи, отражающие общественную атмосферу эпохи.
Затем научный секретарь института, доктор философии по филологии Азизага Наджафзаде отметил, что в начале прошлого века была издана книги под названием «Весенний плач» Мунри, который был одним из известных мастером пера своей эпохи. А.Наджафзаде также высоко оценил напряженный труд и большую роль известного исследователя наследия Мунири, составителя книги и автора «Предисловия» Сонаханым Хадыевой в создании данного пособия.
Далее на мероприятии выступили старший научный сотрудник института Рауф Шейхзаманлы, ученый-физуливед, доктор философии по филологии Варага Алмазов, заведующая отделом института Г.Джафарова и другие, которые рассказали о стихотворениях, публицистических статьях и родословной поэта.
В заключение выступила составитель книги, старший научный сотрудник института Сонаханым Хадыева, которая отметила, что уже на протяжении многих лет проводит исследования, посвященные М.А.Мунири, а также публикует серии статей о нем в различных газетах и журналах. Она сказала, что продолжит свои исследования о поэте и в будущем.