Ölkəmizdə gənc alimlərin inkişafına xüsusi diqqət göstərilir
Tədbirdə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, i.ü.f.d. Səbinə Nemətzadə Gənclər Gününün yaranmasından danışıb. Qeyd edib ki, 1996-cı il fevralın 2-də ümummilli lider Heydər Əliyevin dəstəyi ilə gənclərin birinci forumu keçirilib, bu forum ölkəmizdə gənclər hərəkatının vüsət almasına təkan verib. Həmin günün əhəmiyyəti nəzərə alınaraq 2 fevral tarixi gənclər günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
İnstitutda gənclərin üstünlük təşkil etdiyini deyən S.Nemətzadə bilirib ki, Azərbaycan elminin gələcək inkişafı gənc kadrların potensialından aslıdır. Alim əlamətdar gün münasibətilə institutun gənclərini təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək akademiya gənclərinin ölkəmizin elmi və ictimai-siyasi həyatındakı rolundan danışıb.
Tədbirdə institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Röya Mirzəbəyova, Həmkarlar Təşkilatının sədri Aysel Bədəlova və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Cavidan Qasımlı çıxış edərək ölkə başçısı tərəfindən uğurla həyata keçirilən dinamik inkişafın davamlılığını təmin etmək üçün üzərlərinə düşən vəzifələri yüksək səviyyədə yerinə yetirməyə çalışdıqlarını bildiriblər.

В нашей стране уделяется особое внимание развитию молодых ученых
На мероприятии заместитель директора по научной работе этого научного учреждения, доктор философии по богословию Сабина Нематзаде  рассказала об учреждении Дня молодежи. Отметила, что 2 февраля 1996 года при поддержке общенационального лидера Гейдара Алиева состоялся Первый форум молодежи, который дал толчок для размаха молодежного движения в нашей стране. Учитывая историческое значение этого дня, 2 февраля стал отмечаться как День молодежи.
С.Нематзаде довела до внимания, что дальнейшее развитие азербайджанской науки зависит от потенциала молодых кадров. Ученый поздравила молодежь института по случаю знаменательного дня, пожелала им успехов в их дальнейшей научной деятельности.
Выступивший далее председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов в своем выступлении рассказал о роли молодежи академии в научной и общественно-политической жизни нашей страны.
На мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов института Роя Мирзабекова, председатель Профсоюзной организации Айсель Бадалова и заведующий Отделом по связям с общественностью Джавидан Гасымлы заявили, что стараются на высоком уровне выполнять возложенные на них задачи для обеспечения устойчивости динамичного развития, успешно осуществляемого главой страны.