Ölkəmizdə gənc alimlərin inkişafına xüsusi diqqət göstərilir
Tədbirdə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, i.ü.f.d. Səbinə Nemətzadə Gənclər Gününün yaranmasından danışıb. Qeyd edib ki, 1996-cı il fevralın 2-də ümummilli lider Heydər Əliyevin dəstəyi ilə gənclərin birinci forumu keçirilib, bu forum ölkəmizdə gənclər hərəkatının vüsət almasına təkan verib. Həmin günün əhəmiyyəti nəzərə alınaraq 2 fevral tarixi gənclər günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
İnstitutda gənclərin üstünlük təşkil etdiyini deyən S.Nemətzadə bilirib ki, Azərbaycan elminin gələcək inkişafı gənc kadrların potensialından aslıdır. Alim əlamətdar gün münasibətilə institutun gənclərini təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək akademiya gənclərinin ölkəmizin elmi və ictimai-siyasi həyatındakı rolundan danışıb.
Tədbirdə institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Röya Mirzəbəyova, Həmkarlar Təşkilatının sədri Aysel Bədəlova və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Cavidan Qasımlı çıxış edərək ölkə başçısı tərəfindən uğurla həyata keçirilən dinamik inkişafın davamlılığını təmin etmək üçün üzərlərinə düşən vəzifələri yüksək səviyyədə yerinə yetirməyə çalışdıqlarını bildiriblər.

An event dedicated to the 2 February - Youth Day was held at the Institute of Science History of ANAS.
Deputy Director of the Institute for Scientific Affairs, Ph.D. Sabina Nematzade spoke of establishment of the Youth Day. On February 2, 1996, the first forum of young people was held with the support of national leader Heydar Aliyev, which gave an impetus to the youth movement in our country. Taking into account the importance of that day, February 2 is celebrated as Youth Day, she underlined.
Then chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov spoke about the role of the Academy's youth in the scientific and social-political life of our country.
Roya Mirzabekova, Chairman of the Institute of Young Scientists and Specialists of the Institute, Aysel Badalova, Head of the Trade Union Committee and Javidan Gasimli, said that they are trying to fulfill their duties to ensure the sustainability of the successful implementation of the successful development of the country.