Azərbaycanlı alimlər Əlişir Nəvainin həyat və yaradıcılığına həsr olunan konfransda iştirak ediblər
Özbəkistanın Nəvai şəhərində böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin həyat və yaradıcılığı ilə əlaqədar “Əlişir Nəvai irsi və ümumbəşəri mənəvi dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Hindistan, Əfqanıstan, Pakistan və digər ölkələrin nəvaişünas alimləri iştirak edib.
Konfransda AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu “Nəvai və klassik Azərbaycan ədəbiyyatı”, həmin institutun əməkdaşı Elçin İbrahimov “Əlişir Nəvai və türk dünyası”, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Almaz Binnətova “Baburnamə”də Nəvai portreti”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Könül Rəhimova “Nəvai irsinin Kişvəri yaradıcılığına təsiri” və Bakı Dövlət Universitetinin professoru Ramiz Əsgər “Nəvainin Azərbaycanda öyrənilməsi, nəşri və tədrisi məsələləri” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.

Azerbaijani scientists attended a conference dedicated to Alisher Navoi’s life and activity
An international conference entitled "Alisher Navoi's heritage and universal spiritual values" was held in Navoi, Uzbekistan on the life and work of the great Uzbek poet Alisher Navoi.
The event was attended by outstanding scientists from Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, India, Afghanistan, Pakistan and other countries.
Director of the Institute of Linguistics of ANAS, academician Mohsun Nagisoylu made a report on "Navoi and Classical Azerbaijani Literature", Elchin Ibrahimov, employee of this institute on "Alishir Navoi and Turkic world", department head of the Institute of Literature, Doctor of Philology Almaz Binnetova on "Portrait of Navai in Baburnama" at the conference.