Azərbaycanlı alimin məqaləsi İtaliyanın impakt faktorlu jurnalında dərc edilib
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Maliyyə pul-kredit siyasəti şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Sulduz Səlimovun elmi məqaləsi İtaliyanın “European Journal of Sustanable Development” impakt faktorlu jurnalında çap olunub.
“Azərbaycan Respublikasının davamlı inkişafı üzrə enerji göstəricilərinin iqtisadi aspektləri” adlı məqalədə BMT-nin metodologiyası əsasında ölkəmizin davamlı inkişafı üçün ən vacib enerji göstəricilərinin iqtisadi aspektləri ətraflı araşdırılıb.
Müəllif qeyd edir ki, 1987-ci ildə "Bizim ümumi gələcəyimiz" adlı Brundtland hesabatının yayılmasından başlayaraq, müxtəlif beynəlxalq və milli təşkilatlar davamlı inkişafın ölçülməsi və qiymətləndirilməsi üçün göstəricilər dəstini işləyib hazırlayırlar. Məqalədə bildirilir ki, davamlı inkişaf üçün milli strategiya hazırlanarkən ölkənin davamlı inkişafının enerji göstəriciləri də nəzərə alınmalıdır.

Статья азербайджанского ученого опубликована в Италии
Научная статья ведущего научного сотрудника Отдела финансовой и денежно-кредитной политики Института экономики НАНА, доктора философии по экономике Сулдуза Салимова опубликована в итальянском журнале с высоким импакт-фактором “European Journal of Sustanable Development”.
В статье «Экономические аспекты энергетических показателей устойчивого развития Азербайджанской Республики» тщательно исследованы экономические аспекты важнейших энергетических показателей устойчивого развития нашей страны на основе методологии ООН.
Автор доводит до внимания, что, начиная с 1987 года - распространения отчета Брундтланд «Наше общее будущее», различные международные и национальные организации разрабатывают набор показателей по измерению и оценке устойчивого развития. В этой статье также отмечается, что при разработке национальной стратегии устойчивого развития следует также учитывать энергетические показатели устойчивого развития страны.