Geologiya və Geofizika İnstitutu yubiley tədbirinə hazırlaşır
2018-ci ildə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) yaranmasının 80 ili tamam olur. İnstitut uzun illər ərzində geoloji elmlərin inkişafına, respublika ərazisinin geoloji quruluşunun, geodinamik şəraitinin, palçıq vulkanizminin və geoloji proseslərin riyazi modellərinin öyrənilməsi sahəsində fundamental və tətbiqi məsələlərin həllinə, həmçinin Azərbaycanın mineral-xammal bazasının yaradılması və möhkəmlənməsinə, neft strategiyasının həyata keçirilməsinə böyük töhfələr vermişdir.
İnstitutun əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin əsasında Azərbaycan geologiya elminin korifeyləri tərəfindən yaradılmış elmi məktəblər dayanmışdır. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə institutun adı dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılmışdır.
Fəaliyyət göstərdiyi 80 il ərzində müəssisə bir sıra ciddi elmi nailiyyətlər qazanmışdır. Onlardan üçölçülü modelləşmə əsasında istilik rejiminin təkamülü, neft-qazəmələgəlmə ocaqlarının zaman və məkanda rekonstruksiyası, flüidlərin kollektor səciyyələri və faza hallarının qiymətləndirilməsi, Azərbaycanın depresion zonalarının pliosen-dördüncü dövr çöküntülərinin geotermal enerji ehtiyatlarının kəmiyyətcə qiymətləndirilməsi və onların istifadəsi üçün ilkin obyektlər ayrılması kimi işləri qeyd etmək olar.
İnstitut Yaponiya, Almaniya, ABŞ, Çin, İtaliya, Rusiya, Fransa, Ukrayna, Gürcüstan və s. ölkələrin elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. GGİ-nin fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində aparılan elmi tədqiqatların nəticələri 6044-dən artıq məqalədə, 115-dən artıq müəlliflik şəhadətnaməsində, 260-dan artıq kitab və monoqrafiyalarda öz əksini tapmışdır. İnstitutda 63 elmlər doktoru, 188 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, cari ildə bu qurumun 80 illik yubileyinə həsr olunan yubiley iclasının və respublika səviyyəsində elmi-praktiki konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Institute of Geology and Geophysics is preparing for the jubilee event
This year Institute of Geology and Geophysics will be 80. Institute for many years has contributed to the development of geological sciences, the solution of fundamental and applied problems in the study of mathematical models of geological structure, geodynamic conditions, mud volcanism and geological processes of the republic, as well as the creation and strengthening of mineral raw material base in Azerbaijan and the implementation of oil strategy.
During 80 years, the enterprise has gained some significant scientific achievements. The three-dimensional models include the evolution of the heat regime, the reconstruction of the oil and gas reservoirs in time and space, the collector characteristics of the fluids and their phases and etc.
The Institute cooperates with Japan, Germany, USA, China, Italy, Russia, France, Ukraine, Georgia and other countries. The results of scientific researches carried out during the period of activity of IGG were reflected in more than 6044 articles, 115 author's certificates, 260 books and monographs. 63 doctors of sciences, 188 PhDs have been trained in the Institute.
According to the decision of the Presidium of ANAS, the jubilee meeting dedicated to the 80th jubilee of this organization and the scientific-practical conference at the republican level are planned to be held this year.