Nəsirəddin Tusinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda böyük Azərbaycan alimi və mütəfəkkiri Nəsirəddin Tusinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək N.Tusinin həyat və yaradıcılığından, alimin qiymətli əsərlərinin dünya elmindəki yeri və rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, elmi astronomiya, riyaziyyat, fizika, həndəsə, fəlsəfə, pedaqogika, tibb, tarix, coğrafiya və digər sahələrdə əsərlər yaradan alimin zəngin yaradıcılığı ona dünya şöhrəti qazandırıb. İ.Hacıyev Nəsirəddin Tusinin təsis etdiyi Marağa Rəsədxanasının nüfuzlu elm mərkəzi kimi təkcə Şərq ölkələrində deyil, bütün dünyada tanındığını söyləyib: "Marağa Rəsədxanası qısa müddətdə astronomiya cihazlarına və 400 min nəşrin olduğu kitabxanaya malik böyük elmi mərkəzə çevrilib, orada elmin müxtəlif sahələrinə aid qiymətli əsərlər yazılıb".
Daha sonra bölmənin Batabat Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Qulu Həziyevin “Nəsirəddin Tusinin həyatı, fəaliyyəti və elmi irsi”, rəsədxananın şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Azad Məmmədlinin “Nəsirəddin Tusinin “Təhriri-Öqlidis” əsəri”, həmin müəssisənin elmi işçisi Ruslan Məmmədovun “Nəsirəddin Tusi və Marağa Rəsədxanası”, Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, kimya üzrə elmlər doktoru Bayram Rzayevin “Nəsirəddin Tusi: elmi alim yaradır” və Əlyazmalar Fondunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbuhi İbrahimovun “Nəsirəddin Tusinin ədəbi-fəlsəfi irsi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась научная конференция, посвященная жизни и творчеству Насреддина Туси
В Институте природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА состоялась научная конференция, посвященная жизни и творчеству выдающегося азербайджанского ученого и мыслителя Насреддина Туси.
В своем выступлении на мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о жизни и творчестве Н.Туси, месте и роли ценных произведений ученого в мировой науке. Отметил, что богатое творчество ученого, который создавал произведения в области научной астрономии, математики, педагогики, геометрии, физики, философии, медицины, истории, географии и в других сферах, принесло ему мировую известность. И.Гаджиев сказал, что учрежденная Насреддином Туси Марагинская обсерватория была широко известна как авторитетный научный центр не только в странах Востока, но и во всем мире: «Марагинская обсерватория за короткое время превратилась в большой научный центр, обладающий астрономическими приборами и библиотекой из 400 тысяч изданий, где создавались ценные произведения, относящиеся к различным областям науки».
Затем были заслушаны доклады директора Батабатской астрофизической обсерватории отделения, доктора философии по физико-математическим наукам Гулу Газиева на тему «Жизнь, деятельность и научное наследие Насиреддина Туси», заведующего отделом обсерватории, доктора философии по физико-математическим наукам, доцента Азада Мамедли «Произведение «Тахрири-Оглидис» Насреддина Туси», научного сотрудника этого учреждения Руслана Мамедова «Насиреддин Туси и Марагинская обсерватория», заместителя директора по научной работе Института природных ресурсов, доктора химических наук Байрама Рзаева «Насреддин Туси: готовит ученых» и заведующего отделом Фонда рукописей, доктора философии по филологии, доцента Сабухи Ибрагимова «Литературно-философское наследие Насиреддина Туси».