AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
E.Quliyev çıxışında "Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan beynəlxalq arenada özünəməxsus yeri olan, daxili sabitliyə malik ölkədir və siyasi, iqtisadi, mədəni, elmi və digər sahələrdə bir çox uğurlar əldə edilib. O, ölkəmizdə xalqla rəhbər birliyinin təmin edildiyini və Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində ölkə başçısı İlham Əliyevin namizədliyini yekdilliklə dəstəklədiklərini bildirib.
Şöbə rəisi SSRİ dövründə tariximizin saxtalaşdırıldığını deyib və diqqətə çatdırıb ki, biz tariximizi bilməli və gələcək nəsillərə həqiqətləri çatdırmalıyıq.
Sonra Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov "Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və beynəlxalq vəziyyət" barədə çıxış edib. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin çətin siyasi şəraitdə yaradılmasının böyük uğur olduğunu bildirib və müəyyən dövlətlərin təzyiqi ilə xalqın rəyinin nəzərə alınmadan İrəvanın Ermənistana verilməsini cinayət adlandırıb.
C.Bəhramov Tarix İnstitutu tərəfindən Britaniya, Almaniya, Fransa və İran arxivlərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi 1918-ci il soyqırımlarına dair önəmli tədqiqatlar aparıldığını qeyd edib: "Əldə edilmiş məlumatlara əsasən 1918-ci ildə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım törətməsi üçün ABŞ, İngiltərə, Fransa və Rusiya güclü maliyyə yardımı ayırıb. Araşdırmalar zamanı həmin ildə soyqırıma məruz qalan azərbaycanlıların sayının əslində 700 min olması müəyyənləşdirilib".
Alim Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı ölkəmizə dəyən ziyanın 820 milyard dollardan artıq olduğunu, münaqişənin həlli üçün ABŞ, Rusiya və Fransanın iştirakı ilə Minsk qrupunun yaradıldığını bildirib. Bu gün Azərbaycanın sülh siyasəti apardığını deyən C.Bəhramov aclıq və səfalət üzündən ermənilərin ölkələrini tərk etdiyini bildirib.
Növbədənkənar prezident seçkiləri haqqında danışan alim vurğulayıb ki, bu qərar həm daxili, həm də beynəlxalq vəziyyət nəzərə alınaraq verilib. Alim ölkəmizin müstəqillik əldə etdikdən sonra hərbi və iqtisadi sahədə bir çox uğurlar əldə etdiyini, Azərbaycanın hərbi qüdrətinə görə dünyada 50, iqtisadi gücünə görə isə 37-ci sırada dayandığını söyləyib: "Müstəqillik dövründə Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri istifadəyə verilib, ötən il isə Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti reallaşdırılıb. Nəticədə Çindən Londona qədər olan tarixi ipək yolu bərpa olunub. Rusiya-Azərbaycan-İran arasında Şimal-Cənub dəmiryolu dəhlizinin reallaşdırılması istiqamətində isə işlər görülür".
C.Bəhramov sözügedən işlərin həyata keçirilməsinin heç də asan olmadığını, Azərbaycanın beynəlxalq mühitdə yer tutmaması üçün daxildə və xaricdə olan qüvvələr tərəfindən müəyyən təbliğatlar aparıldığını deyib. O, bu gün Azərbaycanın əsaslı və uğurlu siyasət apardığını, seçkilərdə Prezident İlham Əliyevin alternativinin olmadığını bildirib.
Alim çıxışının sonunda bu gün ölkəmizin informasiya müharibəsi apardığını və bu istiqamətdə Tarix İnstitutu tərəfindən əməli tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra iclasda fevral ayında Mülki Müdafiə qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri, eləcə də 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı keçirilən tədbirlər haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

Presidium of ANAS held a next seminar-training of the II Special Department.
Meeting with participation of headquarter chiefs of the institute and organizations of Academy was opened by head of department Eldar Guliev, who brought to mind the issues envisaged in the plan.
E.Guliyev recalled the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On Announcing Extraordinary Presidential Elections in the Republic of Azerbaijan" of February 5, 2018. He noted that today Azerbaijan is a country that has its place in the international arena and has an internal stability. He achieved numerous successes in political, economic, cultural, scientific and other spheres. The department head noted that, the candidacy of AR President Ilham Aliyev for the presidential elections of the Republic of Azerbaijan was unanimously supported.
E.Guliev stressed that, during the Soviet period our history was falsified, so we need to know our history and bring realities to future generations.
Then, deputy director for research work of the Institute of History, PhD in history Jabi Bahramov spoke on "Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the announcement of the extraordinary presidential elections of the Republic of Azerbaijan" and the international situation. "He said that, the creation of the Azerbaijan Democratic Republic in difficult political conditions is considered a great success and described as a crime the transfer of Yerevan to Armenia under the pressure of certain states without taking into account public opinion.
J.Bahramov noted that, important studies were carried out in the archives of Great Britain, Germany, France and Iran aimed at studying the genocides committed by Armenians in 1918 against Azerbaijanis: "According to the information received, Armenians were given a strong financial support for genocide in 1918 against Azerbaijanis support the United States, Britain, France and Russia. During the research it was found out that the number of Azerbaijanis subjected to genocide reached 700 thousand".
The scientist noted that, the damage done to our country during the Nagorno-Karabakh conflict exceeds 820 billion dollars, and the Minsk Group with the participation of the United States, Russia and France was established to settle the conflict. Noting that today Azerbaijan pursues a peaceful policy, J.Bakhramov said that, Armenians leave their country because of hunger and poverty.
Speaking about the extraordinary presidential elections, the scientist stressed that this decision was made taking into account both the domestic and international situation. The scientist said that after gaining independence, Azerbaijan achieved great successes in the military and economic spheres and ranks 50th in the world in terms of its military and 37th in economic power: "During the period of independence, the Baku-Tbilisi- Ceyhan pipeline, and last year the Baku-Tbilisi-Kars railway line was realized. The historical Silk Road from China to London has been restored and work is underway to implement the North-South railway corridor between Russia and Azerbaijan. "
J.Bahramov noted that, the internal and external forces are carrying out certain propaganda work to prevent Azerbaijan's participation in the international arena, which creates difficulties in the implementation of these works. It was stressed that today Azerbaijan pursues a successful policy, therefore there is no alternative to AR President Ilham Aliyev at the elections.
At the end of the speech the scientist noted that at present our country is conducting an information war, and the Institute of History is taking practical measures in this direction.
Further, at the meeting, were listening speeches by the chiefs of staff of the Civil Defense in connection with training, warnings of the Civil Defense Forces in February, as well as events held on the occasion of March 1 - World Civil Defense Day.