AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
E.Quliyev çıxışında "Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan beynəlxalq arenada özünəməxsus yeri olan, daxili sabitliyə malik ölkədir və siyasi, iqtisadi, mədəni, elmi və digər sahələrdə bir çox uğurlar əldə edilib. O, ölkəmizdə xalqla rəhbər birliyinin təmin edildiyini və Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində ölkə başçısı İlham Əliyevin namizədliyini yekdilliklə dəstəklədiklərini bildirib.
Şöbə rəisi SSRİ dövründə tariximizin saxtalaşdırıldığını deyib və diqqətə çatdırıb ki, biz tariximizi bilməli və gələcək nəsillərə həqiqətləri çatdırmalıyıq.
Sonra Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov "Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və beynəlxalq vəziyyət" barədə çıxış edib. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin çətin siyasi şəraitdə yaradılmasının böyük uğur olduğunu bildirib və müəyyən dövlətlərin təzyiqi ilə xalqın rəyinin nəzərə alınmadan İrəvanın Ermənistana verilməsini cinayət adlandırıb.
C.Bəhramov Tarix İnstitutu tərəfindən Britaniya, Almaniya, Fransa və İran arxivlərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi 1918-ci il soyqırımlarına dair önəmli tədqiqatlar aparıldığını qeyd edib: "Əldə edilmiş məlumatlara əsasən 1918-ci ildə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım törətməsi üçün ABŞ, İngiltərə, Fransa və Rusiya güclü maliyyə yardımı ayırıb. Araşdırmalar zamanı həmin ildə soyqırıma məruz qalan azərbaycanlıların sayının əslində 700 min olması müəyyənləşdirilib".
Alim Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı ölkəmizə dəyən ziyanın 820 milyard dollardan artıq olduğunu, münaqişənin həlli üçün ABŞ, Rusiya və Fransanın iştirakı ilə Minsk qrupunun yaradıldığını bildirib. Bu gün Azərbaycanın sülh siyasəti apardığını deyən C.Bəhramov aclıq və səfalət üzündən ermənilərin ölkələrini tərk etdiyini bildirib.
Növbədənkənar prezident seçkiləri haqqında danışan alim vurğulayıb ki, bu qərar həm daxili, həm də beynəlxalq vəziyyət nəzərə alınaraq verilib. Alim ölkəmizin müstəqillik əldə etdikdən sonra hərbi və iqtisadi sahədə bir çox uğurlar əldə etdiyini, Azərbaycanın hərbi qüdrətinə görə dünyada 50, iqtisadi gücünə görə isə 37-ci sırada dayandığını söyləyib: "Müstəqillik dövründə Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri istifadəyə verilib, ötən il isə Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti reallaşdırılıb. Nəticədə Çindən Londona qədər olan tarixi ipək yolu bərpa olunub. Rusiya-Azərbaycan-İran arasında Şimal-Cənub dəmiryolu dəhlizinin reallaşdırılması istiqamətində isə işlər görülür".
C.Bəhramov sözügedən işlərin həyata keçirilməsinin heç də asan olmadığını, Azərbaycanın beynəlxalq mühitdə yer tutmaması üçün daxildə və xaricdə olan qüvvələr tərəfindən müəyyən təbliğatlar aparıldığını deyib. O, bu gün Azərbaycanın əsaslı və uğurlu siyasət apardığını, seçkilərdə Prezident İlham Əliyevin alternativinin olmadığını bildirib.
Alim çıxışının sonunda bu gün ölkəmizin informasiya müharibəsi apardığını və bu istiqamətdə Tarix İnstitutu tərəfindən əməli tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra iclasda fevral ayında Mülki Müdafiə qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri, eləcə də 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı keçirilən tədbirlər haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

Сегодня в Президиуме НАНА состоялось семинарское занятие Второго особого отдела.
Э.Гулиев напомнил о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «Об объявлении внеочередных президентских выборов в Азербайджанской Республике» от 5 февраля 2018 года. Он отметил, что сегодня Азербайджан является страной, имеющей свое место на международной арене и обладающей внутренней стабильностью. Он добился многочисленных успехов в политической, экономической, культурной, научной и других сферах. Завотделом отметил, что кандидатура Президента Ильхама Алиева на президентских выборах Азербайджанской Республики единогласно поддерживается.
Э.Гулиев подчеркнул, что в период СССР наша история была сфальсифицирована, поэтому мы должны знать нашу историю и донести реалии до будущих поколений.
Затем заместитель директора по научной работе Института истории, доктор философии по истории Джаби Бахрамов выступил в связи с «Распоряжением Президента Азербайджанской Республики об объявлении внеочередных президентских выборов Азербайджанской Республики» и международной ситуацией». Он сказал, что создание Азербайджанской Демократической Республики в сложных политических условиях считается большим успехом и охарактеризовал как преступление передачу Еревана Армении под давлением определенных государств без учета общественного мнения.
Дж.Бахрамов отметил, что в архивах Великобритании, Германии, Франции и Ирана проводились важные исследования, направленные на изучение геноцидов, учиненных армянами в 1918 году против азербайджанцев: «Согласно полученной информации, для осуществления геноцидов в 1918 году против азербайджанцев армянам была предоставлена сильная финансовая поддержка США, Англией, Францией и Россией. В ходе исследований было выяснено, что число азербайджанцев, подвергнутых геноциду, достигало 700 тыс.».
Ученый отметил, что ущерб, нанесенный нашей стране во время Нагорно-Карабахского конфликта, превышает 820 млрд. долларов, а для урегулирования конфликта создана Минская группа с участием США, России и Франции. Отметив, что сегодня Азербайджан проводит мирную политику, Дж.Бахрамов сообщил, что армяне покидают свою страну из-за голода и нищеты.
Говоря о внеочередных президентских выборах, ученый подчеркнул, что это решение было принято с учетом как внутригосударственной, так и международной ситуации. Ученый сказал, что после обретения независимости Азербайджан добился больших успехов в военной и экономической сферах и занимает 50-е место в мире по своей военной, а 37-е - по экономической мощи: «В период независимости был дан в эксплуатацию трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан, а в прошлом году была реализована железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс. Восстановлена исторический Шелковый путь из Китая в Лондон и ведется работа по реализации Северно- Южного железнодорожного коридора между Россией и Азербайджаном».
Дж.Бахрамов отметил, что внутренними и внешними силами проводится определенная пропагандистская работа по предотвращению участия Азербайджана в международной арене, что создает трудности в осуществлении указанных работ. Подчеркивалось, что сегодня Азербайджан проводит успешную политику, поэтому на выборах нет альтернативы Президенту Ильхаму Алиеву.
В конце выступления ученый отметил, что в настоящее время наша страна ведет информационную войну, а Институтом истории принимаются практические меры в этом направлении.
Далее на заседании были заслушаны выступления начальников штабов ГО в связи с тренировками, предупреждениями сил Гражданской Обороны в феврале, а также мероприятиях проведенных по случаю 1 марта - Всемирного дня Гражданской Обороны.