AMEA-nın akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevə Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinə üzvlük təklif edilib. Sözügedən təşkilatın Ekspertlər Şurası V.Fərzəliyevin beynəlxalq səviyyəli elmi fəaliyyətini, tədqiqatlarının nəticələrinin elm və istehsalın inteqrasiyasına verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirərək bu barədə qərar qəbul edib. Oksford Akademik Birliyində hesab edirlər ki, bu üzvlük akademik V.Fərzəliyevin elmi fəaliyyətinin bütün dünyada daha da tanıdılmasına, həmçinin cəmiyyəti onun elmi tədqiqatlarının nəticələri, innovasiya və nailiyyətlərlə bağlı məlumatlandırmağa əlavə imkan yaradacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, Oksford Akademik Birliyi 2014-cü ildə Avropa Rektor klublarının bazası əsasında dünya elmi və biznes cəmiyyətinin tələbi ilə yaradılıb. Bununla bağlı memorandum dünyanın 30 ölkəsinin tanınmış rektor, müəllim və alimləri tərəfindən imzalanıb. Birliyin təsis olunmasında əsas məqsəd XXI əsrdə elm və təhsilin inkişafı üçün alimlərin səylərinin birləşdirilməsi, həmçinin müasir istehsalda yeniliklərin tətbiqinin təşviq edilməsidir.
Onu da qeyd edək ki, 17 aprel 2018-ci il tarixində London şəhərində yerləşən Koralevski İnstitutunda Böyük Britaniya direktorlarının Beynəlxalq Sokrat tədbiri “EBA Achievements-2017” keçiriləcək. Tədbirdə müxtəlif ölkələrin şirkətləri 2017-ci ildə əldə etdikləri nailiyyətlərə görə beynəlxalq mükafatla təltif olunacaqlar. 25-26 aprel 2018-ci il tarixlərində isə Oksford Akademik Birliyinin Təhsil İdarəetmə Akademiyasının iclası baş tutacaq. Akademik Vaqif Fərzəliyev hər iki möhtəbər tədbirdə iştirak etmək üçün dəvət olunub.

Оксфордский академический союз предложил членство директору Института химии присадок
Директору Института химии присадок им. академика А.Гулиева НАНА, академику Вагифу Фарзалиеву предложено членство в Оксфордском академическом союзе Великобритании. Экспертный совет этой организации принял это решение, высоко оценив международную научную деятельность В.Фарзалиева и вклад результатов его исследований в интеграцию науки и производства. Оксфордский академический союз считает, что это членство предоставит дополнительную возможность для популяризации научной деятельности академика В.Фарзалиева во всем мире, а также информирования общества о результатах его исследований, инновациях и достижениях.
Следует отметить, что Оксфордский академический союз был создан в 2014 году по требованию мирового научного и бизнес сообщества на основе базы Европейский ректорских клубов. Меморандум в связи с этим был подписан известными ректорами, преподавателями и учеными из примерно 30 стран. Главная цель создания союза - объединить усилия ученых в области развития науки и образования в XXI веке, а также содействовать исследованию инноваций в современном производстве.
Сообщим, что 17 апреля 2018 года в Королевском институте Лондона пройдет Международное мероприятие директоров Великобритании “EBA Achievements-2017”. На мероприятии компании из разных стран будут награждены международной премией за свои достижения в 2017 году. 25-26 апреля 2018 года же состоится заседание Академии управления образованием Оксфордского академического союза. Академик Вагиф Фарзалиев получил предложение принять участие в обоих мероприятиях.