AMEA-nın akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevə Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinə üzvlük təklif edilib. Sözügedən təşkilatın Ekspertlər Şurası V.Fərzəliyevin beynəlxalq səviyyəli elmi fəaliyyətini, tədqiqatlarının nəticələrinin elm və istehsalın inteqrasiyasına verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirərək bu barədə qərar qəbul edib. Oksford Akademik Birliyində hesab edirlər ki, bu üzvlük akademik V.Fərzəliyevin elmi fəaliyyətinin bütün dünyada daha da tanıdılmasına, həmçinin cəmiyyəti onun elmi tədqiqatlarının nəticələri, innovasiya və nailiyyətlərlə bağlı məlumatlandırmağa əlavə imkan yaradacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, Oksford Akademik Birliyi 2014-cü ildə Avropa Rektor klublarının bazası əsasında dünya elmi və biznes cəmiyyətinin tələbi ilə yaradılıb. Bununla bağlı memorandum dünyanın 30 ölkəsinin tanınmış rektor, müəllim və alimləri tərəfindən imzalanıb. Birliyin təsis olunmasında əsas məqsəd XXI əsrdə elm və təhsilin inkişafı üçün alimlərin səylərinin birləşdirilməsi, həmçinin müasir istehsalda yeniliklərin tətbiqinin təşviq edilməsidir.
Onu da qeyd edək ki, 17 aprel 2018-ci il tarixində London şəhərində yerləşən Koralevski İnstitutunda Böyük Britaniya direktorlarının Beynəlxalq Sokrat tədbiri “EBA Achievements-2017” keçiriləcək. Tədbirdə müxtəlif ölkələrin şirkətləri 2017-ci ildə əldə etdikləri nailiyyətlərə görə beynəlxalq mükafatla təltif olunacaqlar. 25-26 aprel 2018-ci il tarixlərində isə Oksford Akademik Birliyinin Təhsil İdarəetmə Akademiyasının iclası baş tutacaq. Akademik Vaqif Fərzəliyev hər iki möhtəbər tədbirdə iştirak etmək üçün dəvət olunub.

Oxford Academic Union offered membership to the Director of the Institute of Additive Chemistry
Director of ANAS Institute of Chemistry of Additives after academician A.Guliev, academician Vagif Farzaliev was offered membership in the Oxford Academic Union of Great Britain. The expert council of this organization took this decision, highly appreciating the international scientific activity of V.Farzaliyev and the contribution of the results of his research to the integration of science and production.
Oxford Academic Union believes that this membership will provide an additional opportunity to popularize the scientific activity of Academician V.Farzaliev all over the world, as well as inform the public about the results of his research, innovations and achievements.
It should be noted that the Oxford Academic Union was established in 2014 at the request of the world scientific and business community on the basis of the European Rectors' Club base. Memorandum in this connection was signed by famous rectors, teachers and scientists from about 30 countries. The main goal of the union is to unite the efforts of scientists in the field of development of science and education in the 21st century, and to promote research into innovations in modern production.
We will inform that, on April 17, 2018 the Royal Institute of London will host the International Event of UK Directors "EBA Achievements-2017". At the event, companies from different countries will be awarded an international award for their achievements in 2017. On April 25-26, 2018, the Academy of Education Management of the Oxford Academic Union will be held. Academician Vagif Farzaliev received an offer to take part in both events.