“Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı başa çatıb
Martın 14-də Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalına yekun vurulub.
Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA, Bəstəkarlar İttifaqı və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə dəstəyi ilə reallaşan və bir həftə davam edən festivala 15-dən çox ölkə qatılıb.
Festivalın bədii rəhbəri Xalq artisti, UNESCO-nun “Sülh artisti”, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə Azərbaycan muğamının tarixi keçmişindən və müasir inkişaf səviyyəsindən söz açaraq, bu irsin qorunması və təbliğində festivalın müstəsna rol oynadığını söyləyib. Bildirib ki, “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı ölkəmizdə artıq ənənəyə çevrilmiş böyük musiqi tədbirlərinin növbəti uğurlu hadisəsidir.
F.Əlizadə festival çərçivəsində Azərbaycan Milli Konservatoriyasında instrumental və vokal bölmələri üzrə beynəlxalq muğam müsabiqəsinin təşkil edildiyini, müsabiqə iştirakçılarının Azərbaycan, Polşa, Türkiyə, İran və Tacikistandan olan tanınmış musiqi mədəniyyətinin görkəmli nümayəndələri tərəfindən qiymətləndirildiyini, konservatoriyada musiqi gecələrinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilən konsertlərdə “Rast”, “Şur”, “Segah”, “Çahargah”, “Bayatı-şiraz”, “Şüştər” və “Hümayun” muğamları istedadlı ifaçılar tərəfindən tamaşaçılara təqdim olunub.
Xalq artisti festival çərçivəsində AMEA-da reallaşan “Azərbaycanda muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumu da yüksək qiymətləndirib.
Sonra beynəlxalq muğam müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, festivalın bədii rəhbəri Firəngiz Əlizadə və beynəlxalq muğam müsabiqəsinin münsiflər heyətinin sədri, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, Xalq artisti Siyavuş Kərimi qaliblərə diplom və pul mükafatı təqdim ediblər.
Qalibləri təbrik edən Əbülfəs Qarayev artıq ənənəyə çevrilən bu festivalın keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, münsiflər tərəfindən seçilən ən layiqlilər muğam sənətinin daha böyük coğrafiyada təbliğinə öz töhfələrini verəcəklər.
Sonra bədii rəhbər və baş dirijor Ağaverdi Paşayevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Xalq Çalğı Alətləri Orkestri və muğam müsabiqəsinin qalibləri çıxış ediblər.

V International Mugam Festival "The World of Mugham" finished
The International Mugham Festival "World of Mugham" came to end on March 14 at Azerbaijan State Academic Philharmonic Society.
More than 15 countries participated in the festival, which was held with the support of Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Culture and Tourism, ANAS, Composers Union and Azerbaijan National Conservatory.
Speaking about the history of the Azerbaijani mugham and its modern development, Artistic Director of the festival, People's Artist, UNESCO’s "Peace Artist", Chairman of the Union of Composers, correspondent member of ANAS Firangiz Alizadeh said that the festival plays an exceptional role in the protection and promotion of this heritage.
F. Alizadeh noted that within the framework of the festival, an international mugham competition on instrumental and vocal sections was organized in the National Conservatory of Azerbaijan and the participants of the festival were evaluated by prominent representatives of well-known musical culture from Azerbaijan, Poland, Turkey, Iran and Tajikistan.
The People's Artist also praised the International Symposium on "Azerbaijan's Mugam Science: Realities and Perspectives", which was held at ANAS within the framework of the festival.
Then the winners of the international mugam competition were rewarded.
Culture and Tourism Minister Abulfaz Garayev, artistic director of the festival Firangiz Alizadeh and chairman of the jury of international mugham competition, rector of Azerbaijan National Conservatory, People's Artist Siyavush Karimi presented the winners diplomas and prizes.
Abulfaz Garayev congratulated the winners and thanked First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for the support she provided for the festival.