Məmməd Səid Ordubadinin “Qılınc və Qələm” romanına həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu bölmənin Elektron kitabxanası ilə birgə Məmməd Səid Ordubadinin “Qılınc və Qələm” romanına həsr olunan elmi konfrans keçirib.
Tədbir Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Oxunması zəruri olan kitablar haqqında” 28 avqust 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən baş tutub.
Konfransda institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev çıxış edərək xalqımızın qədim mədəni irsinin qorunub saxlanılması, inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, sözügedən sərəncamda yeni nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsi və dünyagörüşünü zənginləşdirən, o cümlədən tariximiz, mədəniyyətimizlə bağlı kitablar üstünlük təşkil edir.
Sonra institutun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Qasımov “Azərbaycan ədəbiyyatının istiqlal romanı: “Qılınc və Qələm”” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Məmməd Səid Ordubadi nəhəng yazıçılıq qüdrətilə Azərbaycan xalqının və dövlətinin tarixi, mübarizə əzmi barəsində sanballı əsərlər yaradıb. R.Qasımov “Qılınc və Qələm” əsərinin bunun bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Daha sonra institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əli Həşimov, Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımov və Elektron kitabxananın direktoru Sahab Əliyeva çıxış edərək əsərin məziyyətlərindən danışıblar.

Состоялась научная конференция, посвященная роману Мамеда Саида Ордубади «Меч и перо»
Институт искусства, языка и литературы  Нахчыванского отделения НАНА совместно с Электронной библиотекой отделения провел научную конференцию, посвященную роману Мамеда Саида Ордубади «Меч и перо».
Мероприятие состоялось согласно распоряжению Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «О книгах, чтение которых необходимо» от 28 августа 2017 года.
В своем выступлении на конференции директор института, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев рассказал о работе, проделанной в направлении сохранения и развития древнего культурного наследия нашего народа. Подчеркнул, что в указанном распоряжении преобладают книги, обогащающие мировоззрение и патриотическое воспитание нового поколения.
Затем заведующий Отделом литературоведения института, доктор философии по филологии, доцент Рамиз Гасымов выступил с докладом на тему «Роман независимости азербайджанской литературы: «Меч и Перо»
Затем научный секретарь института, доктор философии по филологии Али Гашимов, старший научный сотрудник Отдела музыки и театра, доктор философии по искусствоведению, доцент Алекпер Гасымов и директор Электронной библиотеки Сахаб Алиева рассказали о достоинствах романа.