“Qısa İslam ensiklopediyası” nəşr olunub
“İslam Həmrəyliyi İli” ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə uşaq və yeniyetmələr üçün “Qısa İslam ensiklopediyası” hazırlanaraq çap olunub.
Nəşrin redaksiya heyətinə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, akademiklər İsa HəbibbəyliVasim MəmmədəliyevGövhər Baxşəliyeva və digər mütəxəssislər daxildirlər.
Ensiklopediyanın hazırlanmasında əsas məqsəd milli-mənəvi dəyərlərimizin, əsrlərdir ölkəmizdə formalaşan və xalqın həyat tərzinə çevrilən tolerant və multikultural mühitin qorunması, dini radikalizmin, ekstremizmin, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, gənclərdə əxlaqi-mənəvi keyfiyyətlərin yüksəldilməsidir.
750-ə yaxın məqalədən ibarət ensiklopediyanın hazırlanmasında bir çox ölkənin təcrübəsi araşdırılıb, məqalələr yazılarkən lakoniklik, konkretlik və obyektivlik prinsipləri əsas götürülüb. Üzərində Cənubi Qafqazın ən böyük məscidi sayılan Heydər məscidinin təsvir olunduğu ensiklopediyada İslam dini, məzhəb və təriqətlər, tarixi şəxsiyyətlər, dilimizdə çox işlədilən dini terminlər və s. barədə məlumatlar yer alıb.

Издана «Краткая исламская энциклопедия»
В соответствии с Планом мероприятий, утвержденным Распоряжением главы Администрации Президента Азербайджанской Республики, академика Рамиза Мехтиева, впервые в Азербайджане была подготовлена и издана «Краткая исламская энциклопедия» для детей и подростков.
В редакционную коллегию издания вошли председатель Государственного комитета по работе с религиозными организациями Мубариз Гурбанлы, председатель Управления мусульман Кавказа Шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде, академики Иса Габиббейли, Васим Мамедалиев, Говхар Бахшалиева  и другие.
Основная цель подготовки энциклопедии заключалась в сохранении наших национально-нравственных ценностей, формировавшейся на протяжении веков в нашей стране в толерантной и многокультуральной среды, превратившейся в образ жизни нашего народа, предотвращении религиозного радикализма, экстремизма, дискриминации и повышении уровня морально-духовных качеств молодежи.
В энциклопедии, состоящей примерно из 750 статей, изучается опыт многих стран, статьи написаны на основе принципов лаконичности, точности и объективности. Издание, на котором изображена самая крупная мечеть Южного Кавказа - Гейдар мечеть, содержит информацию об Исламской религии, сектах и течениях, исторических личностях, наиболее испульзуемых на нашем языке религиозных терминах.