“Qısa İslam ensiklopediyası” nəşr olunub
“İslam Həmrəyliyi İli” ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə uşaq və yeniyetmələr üçün “Qısa İslam ensiklopediyası” hazırlanaraq çap olunub.
Nəşrin redaksiya heyətinə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, akademiklər İsa HəbibbəyliVasim MəmmədəliyevGövhər Baxşəliyeva və digər mütəxəssislər daxildirlər.
Ensiklopediyanın hazırlanmasında əsas məqsəd milli-mənəvi dəyərlərimizin, əsrlərdir ölkəmizdə formalaşan və xalqın həyat tərzinə çevrilən tolerant və multikultural mühitin qorunması, dini radikalizmin, ekstremizmin, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, gənclərdə əxlaqi-mənəvi keyfiyyətlərin yüksəldilməsidir.
750-ə yaxın məqalədən ibarət ensiklopediyanın hazırlanmasında bir çox ölkənin təcrübəsi araşdırılıb, məqalələr yazılarkən lakoniklik, konkretlik və obyektivlik prinsipləri əsas götürülüb. Üzərində Cənubi Qafqazın ən böyük məscidi sayılan Heydər məscidinin təsvir olunduğu ensiklopediyada İslam dini, məzhəb və təriqətlər, tarixi şəxsiyyətlər, dilimizdə çox işlədilən dini terminlər və s. barədə məlumatlar yer alıb.

“Short Islamic encyclopedia” has been published
According to the Action Plan approved by the order of the head of Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, academician Ramiz Mehdiyev, for the first time in Azerbaijan, the "Short Islamic Encyclopedia" was prepared and printed for children and adolescents.
Editorial staff includes Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Mubariz Gurbanli, chairman of Caucasian Muslims Office Sheikhulislam Allahshukur Pashazade, academicians Isa Habibbeyli, Vasim Mammadaliyev, Govhar Bakhshaliyeva and others.
The main purpose of the encyclopedia is to protect our national-moral values ​​for centuries in a tolerant and multicultural environment, shaped in our country and the lifestyle of the people, the prevention of religious radicalism, extremism, discrimination, and the moral and spiritual qualities of young people.
An encyclopedia of about 750 articles has been studied in many countries, and the principles of loyalty, accuracy and objectivity have been taken into account.