Azərbaycanın və Türkmənistanın Əlyazmalar institutları arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması nəzərdə tutulur
16.04.2014 00:00
Türkmənistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Toyli Komekov AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Teymur Kərimli ilə görüşən səfir onu böyük türkmən şairi Məxtumqulunun may ayında Aşqabadda keçiriləcək yubiley tədbirinə dəvət edib.
Türkmənistanlı səfir Əlyazmalar İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri, sərgi zalı ilə tanış olub, iki ölkənin Əlyazmalar institutları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruriliyindən danışılıb.
Tərəflər may ayında Məxtumqulunun yubileyi münasibətilə elmi konfransın keçirilməsi, iki ölkənin Əlyazmalar institutları arasında əməkdaşlıq barədə memorandumun imzalanması barədə razılığa gəliblər.

Планируется подписание меморандума о сотрудничестве между Институтами рукописей Азербайджана и Туркмении
16.04.2014 00:00
Посол Туркмении в Азербайджане Тойли Комеков посетил Институт рукописей им.М.Физули НАНА. Посол встретился с директором института членом-корреспондентом НАНА Теймуром Керимли и пригласил его на юбилей туркменского поэта Махтумкулу, который состоится в мае месяце в Ашхабаде.
Туркменский посол познакомился с направлениями деятельности института и выставочным залом и рассказал о расширении связей между институтами рукописей двух стран.
Стороны пришли к соглашению о подписании меморандума о сотрудничестве между Институтами рукописей двух стран и об организации научной конференции, посвященной юбилею Махтумкулу.