Rusiyalı sualtı arxeoloqlar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət ediblər
Rus Coğrafiya Cəmiyyəti Sualtı Tədqiqatlar Mərkəzinin mütəxəssislərindən ibarət nümayəndə heyəti AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edib.
Qonaqları “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun Mədəni irsin tədqiqi sektorunun müdiri, t.ü.f.d. Kamil İbrahimov müşayiət edib.
İlk olaraq muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olan rusiyalı sualtı arxeoloqlar daha sonra bu müəssisənin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ilə görüşüblər.
Görüşdə Xəzər akvatoriyasında gəmiçiliyin qədim tarixi ilə bağlı əşyavi mənbələr əldə etmək məqsədilə aparılan genişmiqyaslı sualtı tədqiqatlardan bəhs olunub. Akademik N.Vəlixanlı muzeyin 1968-1986-cı illərdə apardığı sualtı arxeoloji tədqiqatlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Həmçinin ərəb müəlliflərinin Xəzər dənizi ilə bağlı verdiyi məlumatları diqqətə çatdırıb.

Российские подводные археологи посетили Национальный музей истории Азербайджана
Делегация, состоящая из экспертов Центра подводных исследований Российского географического общества, совершила визит в Национальный музей истории Азербайджана НАНА.
Гостей сопровождал заведующий Сектором исследований культурного наследия Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», доктор философии по истории Кямиль Ибрагимов.
Ознакомившись с экспозицией музея, российские подводные археологи встретились с директором этого учреждения, академиком Наилей Велиханлы.
На встрече основное внимание было уделено крупномасштабным исследованиям в области поиска источников по древней истории судоходства в Каспийском море. Академик Н.Велиханлы подробно проинформировала гостей о подводных археологических исследованиях, проведенных музеем в 1968-1986 годах. Она также довела до внимания информацию арабских авторов о Каспийском море.