Avstriyalı alimlər Coğrafiya İnstitutunda olublar
Avstriyanın Montan və Qraz Texnologiya universitetlərinin nümayəndələri AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda (Cİ) olublar.
Məqsəd Miosen dövrünün paleocoğrafi şəraitini öyrənməkdir.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov qonaqlarla görüş zamanı səfərin 3 qurum arasında elmi və təcrübi əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Sonra Montan Universitetinin Neft geologiyası bölməsinin rəhbəri, professor Reinhard Sachsenhofer, Qraz Texnologiya Universitetinin şöbə müdiri, professor Andre Baldermann, Cİ-nin Paleocoğrafiya şöbəsinin müdiri, c.ü.e.d. Yelena Tağıyeva, Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işçisi, y.e.ü.f.d. Şəfəq Bayramova və “BP Caspian” şirkətinin əməkdaşı  Nazim Abdullayev mövzu ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra A.Baldermann Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarında "Şərqi Paratetizin Miosen dövrünün paleoiqlimi" mövzusunda məruzə söyləyib. Təqdim edilən məruzə Qraz Texnologiya Universitetinin Tətbiqi Yer Elmləri İnstitutu ilə Cİ-nin Paleocoğrafiya şöbəsinin birgə apardıqları tədqiqatları əks etdirir. Bu məqsədlə sözügedən universitetdə mineraloji və geokimyəvi analizlər aparılıb.
Səfər çərçivəsində avstriyalı qonaqlar Şamaxı-Qobustan, İslamdağ ərazisində çöl ekspedisiyasında iştirak edib, orada yer səthinə çıxmış alt və orta Miosen yaşlı çöküntülərin olduqları sahələrə baxış keçirib, gələcəkdə birgə əməkdaşlıq üçün doğru kəsilişlər seçiblər.

Austrian scientists visited the Institute of Geography
Representatives of the University of Montana and Graz University of Technology visited the ANAS Institute of Geography (IG).
The goal is to study the paleogeographic conditions of the Miocene period.
Director of the Institute, academician Ramiz Mammadov noted that, the visit will give impetus to the development of scientific and practical cooperation between the three structures.
Then, Head of the Department of Geology of Petroleum of the University of Montana, Professor Reinhard Sachsenhofer, Head of the Department of the Graz University of Technology, Professor André Baldermann, Head of the Paleogeography Department of the IG, Dr.Sc. in Geology Elena Tagiyeva, Research Fellow of the Institute of Geology and Geophysics, Ph.D. in Earth Sciences Shafag Bayramova and employee of BP Caspian company Nazim Abdullayev.
Further, at the scientific seminar of the Institute of Geography A.Baldermann made a report on the topic "Paleoclimate of the Miocene of Eastern Paratethis". The presented report reflects the joint studies conducted by the Institute of Applied Geosciences of Graz University of Technology and the Department of Paleogeography of the IG. To this end, mineralogical and geochemical analyzes were carried out at the university.
Within the framework of the visit, the Austrian guests took part in a field expedition in the territories of Shamakhi-Gobustan and Islamdag, where they inspected areas of sediments on the surface of the Lower and Middle Miocene lands and discussed the possibilities for further cooperation.