Avstriyalı alimlər Coğrafiya İnstitutunda olublar
Avstriyanın Montan və Qraz Texnologiya universitetlərinin nümayəndələri AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda (Cİ) olublar.
Məqsəd Miosen dövrünün paleocoğrafi şəraitini öyrənməkdir.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov qonaqlarla görüş zamanı səfərin 3 qurum arasında elmi və təcrübi əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Sonra Montan Universitetinin Neft geologiyası bölməsinin rəhbəri, professor Reinhard Sachsenhofer, Qraz Texnologiya Universitetinin şöbə müdiri, professor Andre Baldermann, Cİ-nin Paleocoğrafiya şöbəsinin müdiri, c.ü.e.d. Yelena Tağıyeva, Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işçisi, y.e.ü.f.d. Şəfəq Bayramova və “BP Caspian” şirkətinin əməkdaşı  Nazim Abdullayev mövzu ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra A.Baldermann Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarında "Şərqi Paratetizin Miosen dövrünün paleoiqlimi" mövzusunda məruzə söyləyib. Təqdim edilən məruzə Qraz Texnologiya Universitetinin Tətbiqi Yer Elmləri İnstitutu ilə Cİ-nin Paleocoğrafiya şöbəsinin birgə apardıqları tədqiqatları əks etdirir. Bu məqsədlə sözügedən universitetdə mineraloji və geokimyəvi analizlər aparılıb.
Səfər çərçivəsində avstriyalı qonaqlar Şamaxı-Qobustan, İslamdağ ərazisində çöl ekspedisiyasında iştirak edib, orada yer səthinə çıxmış alt və orta Miosen yaşlı çöküntülərin olduqları sahələrə baxış keçirib, gələcəkdə birgə əməkdaşlıq üçün doğru kəsilişlər seçiblər.

Австрийские ученые посетили Институт географии
Представители Университетa Монтаны и Технологического университета Граца посетили Институт географии (ИГ) НАНА.
Цель состоит в изучении палеогеографических условий миоценового периода.
Директор института, академик Рамиз Мамедов в ходе встречи отметил, что визит придаст импульс развитию научно-практического сотрудничества между тремя структурами.
Затем начальник Отделения геологии нефти Университета Монтаны, профессор Рейнхард Саксенхофер, заведующий отделом Технологического университета Граца, профессор Андре Бальдерманн, заведующая Отделом палеогеографии ИГ, д.г.н. Елена Тагиева, научный сотрудник Института геологии и геофизики, доктор философии по наукам о Земле Шафаг Байрамова и сотрудник компании “BP Caspian” Назим Абдуллаев.
Далее на научном семинаре Института географии А.Бальдерманн выступил с докладом на тему «Палеоклимат эпохи миоцена Восточного Паратетиса». Представленный доклад отражает совместные исследования, проведенные Институтом прикладных наук о Земле Технологического университета Граца и Отделом палеогеографии ИГ. С этой целью в университете были проведены минералогические и геохимические анализы.
В рамках визита австрийские гости приняли участие в полевой экспедиции на территориях Шамаха-Гобустан и Исламдаг, где они осмотрели районы отложений на поверхности земли нижнего и среднего миоцена и обсудили возможности дальнейшего сотрудничества.