“Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi  və etnoqrafik atlasın təqdimatı olub
AMEA Naxçıvan Bölməsində “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik atlasın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ictimaiyyətə təqdim olunan “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik atlasının əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Naxçıvan ərazisində “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında ifadə olunan çoxsaylı yer-yurd adlarının qeydə alınması bu regionun qədim Oğuz yurdu, Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha təsdiq edir. Naxçıvan diyarının “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında baş vermiş hadisələrin coğrafiyasında mühüm rol oynadığını deyən alim dastandakı etnoqrafik materialların böyük əksəriyyətinin Naxçıvan ərazisində yaşayan Azərbaycan türklərinin məişəti, mədəniyyəti, təsərrüfat həyatı, dini inancları və digər sahələrdə işlədilən etnoqrafik materiallarla üst-üstə düşdüyünü bildirib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 20 aprel 1997-ci il tarixdə imzaladığı “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının 1300 illiyi haqqında” Fərmanını xatırladan bölmə sədri vurğulayıb ki, bu tarixi fərmanla həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının hərtərəfli araşdırılması istiqamətində mühüm rol oynayıb. Dədə Qorqudun adının Azərbaycanda, eləcə də Naxçıvanda əbədiləşdirilməsi sahəsində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib, iki cildlik “Kitabi-Dədə Qorqud” ensiklopediyası, onlarla kitab və monoqrafiyalar nəşr olunub, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfrans və simpoziumlar keçirilib.
Bildirilib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2015-ci il 20 fevral tarixli Sərəncam da diqqətəlayiqdir. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin bu Sərəncamdan irəli gələn məsələlərlə bağlı təsdiq etdiyi Tədbirlər Planına əsasən “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik atlasın hazırlanması qərara alınıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 25 iyul 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında qeyd edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı təsdiq edilib. Tədbirlər Planına əsasən 2016-cı ildə bölmədə yaradılan işçi qrupu tərəfindən “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik atlası hazırlanıb.
Tədbirdə “Qorqudşünaslığa dəyərli töhfə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən bölmənin Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov qeyd edib ki, atlasda Azərbaycan xalq ədəbiyyatının ən qədim yazılı abidəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının Naxçıvanla bağlılığı araşdırılıb, Naxçıvanla bağlı adıçəkilən yer adlarının coğrafi xəritəsi verilib. “Əcəmi” Nəşriyyat-Poliqrafiya Birliyində nəfis tərtibatla çap edilən atlasın müəllif və tərtibçiləri akademik İsmayıl Hacıyev (məsul redaktor), AMEA-nın müxbir üzvləri - Fəxrəddin Səfərli, Əbülfəz Quliyev, Qadir Qədirzadə, Vəli Baxşəliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Firudin Rzayev, Əkrəm Hüseynzadə, Rəşad Zülfüqarov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Orucov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Bababəyli, Cəfər Əliyev və Fəxrəddin Eylazovdur.
Bildirilib ki, atlas iki bölmədə verilib. Birinci bölmədə Tarixi–coğrafi atlas, ikinci bölmədə isə Etnoqrafik atlas əksini tapıb. Azərbaycan, ingilis və rus dillərində olan atlasa 51 tarixi-coğrafi söz, 239 ifadə və deyimi özündə əks etdirən xəritələr daxil edilib. Atlasda oğuzların təsərrüfat həyatı, maddi mədəniyyəti və bunların Naxçıvanda izləri, dastanda işlədilən geyim və bəzək adları, Dədə Qorqud oğuzlarının yemək və içki növləri, dastanda adı çəkilən sənətlər və xalq nəqliyyat vasitələri, əkinçilik və maldarlıq sahələri, idarəçilik sistemi, dini inanclar öz əksini tapıb.
Daha sonra mövzu ətrafında İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Məmmədov və Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Asəf Orucov çıxış ediblər.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация историко-географического и этнографического атласа «Край Деде Горгуда - Нахчыван»
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о значении представленного общественности историко-географического и этнографического атласа «Край Деде Горгуда - Нахчыван». Он отметил, что регистрация многочисленных названий мест на территории Нахчывана, нашедших отражение в эпосе «Китаби-Деде Горгуд», еще раз подтверждает, что этот регион является древним огузским краем и азербайджанской землей. Отметив, что Нахчыванский край сыграл важную роль в географии событий, происходивших в «Китаби-Деде Горгуд», ученый подчеркнул, что подавляющее большинство этнографических материалов в дастане совпадают с этнографическими материалами, использованными в сфере культуры, быта, хозяйственной жизни, религиозных верований и др. азербайджанских тюрков, проживавших на территории Нахчывана.
Напомнив Указ «О 1300-летии дастанов Китаби-Деде Горгуд», подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 20 апреля 1997 года, председатель отделения подчеркнул, что многочисленные исторические мероприятия, осуществленные в соответствии с указом, сыграли важную роль во всестороннем изучении эпоса «Китаби-Деде Горгуд». Были приняты меры в направлении увековечения имени Деде Горгуда в Азербайджане, в частности, в Нахчыване: были изданы 2-томная энциклопедия «Китаби-Деде Горгуд», множество книг и монографий, проведены международные и республиканские конференции и симпозиумы.
Было отмечено, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О проведении 200-летия первого перевода и издания «Китаби-Деде Горгуд» на немецком языке» от 20 февраля 2015 года заслуживает особого внимания. На основе утвержденного Кабинетом Министров Азербайджанской Республики Плана мероприятий было принято решение о подготовке историко-географического и этнографического атласа «Край Деде Горгуда – Нахчыван».
Было доведено до внимания, что Распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 25 июля 2015 года был утвержден План мероприятий в связи с проведением в Начхыване 200-летия первого перевода и издания «Китаби-Деде Горгуд» на немецком языке. В соответствии с Планом мероприятий в 2016 году рабочей группой, созданной в отделении, был подготовлен историко-географический и этнографический атлас «Край Деде Горгуда – Нахчыван».
Выступив на мероприятии с докладом «Ценный вклад в горгудоведение», директор Фонда рукописей отделения, доктор филологических наук Фарман Халилов отметил, что изучена связь древнейшего памятника азербайджанской народной литературы Китаби-Деде Горгуд» с Нахчываном, представлена географическая карта упомянутых в эпосе названий мест, связанных с Нахчываном. Авторами и составителями атласа, увидевшего свет в изящном оформлении в издательско-полиграфическом союзе «Аджеми» являются академик Исмаил Гаджиев (ответственный редактор), члены-корреспонденты НАНА - Фахраддин Сафарли, Абульфаз Гулиев, Гадир Гадирзаде, Вели Бахшалиев, доктора философии по филологии - Фирудин Рзаев, Акрам Гусейнзаде, Рашад Зульфугаров, доктор философии по истории Асаф Оруджев, доктор философии по географии Назим Бабабейли, Джафар Алиев и Фахраддин Эйлазов.
Отмечалось, что атлас состоит из двух частей. Первая часть содержит историко-географический атлас, а вторая - этнографический атлас. Атлас, представленный на азербайджанском, английском и русском языках, включает в себя 51 историко-географический термин, карты, содержащие 239 выражений и идиом. Атлас также отражает хозяйственную жизнь, материальную культуру огузов и их следы в Нахчыване, использованные в эпосе названия одежды и украшений, блюда и напитки огузов в дастане «Китаби-Деде Горгуд», виды ремесла и средства народного транспорта, земледелие и животноводство, систему управления и религиозные верования.
Затем по теме выступали заведующий Отделом фольклористики Института искусств, языка и литературы, доктор философии по филологии Эльхан Мамедов и заведующий Отделом этнографии Института истории, этнографии и археологии, доктор философии по истории, доцент Асаф Оруджев.