“XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda V beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
26.04.2018 14:27
Aprelin 26-da Qusar şəhərində AMEA Rəyasət Heyəti, Tarix İnstitutu, Türkiyə Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix İdarəsi Atatürk Araşdırma Mərkəzi, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi və Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda V beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq keçirilən tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Polşa, Albaniya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Pakistan, Hindistan və İraqdan olan görkəmli tarixçi alimlər iştirak edirlər.
Beynəlxalq konfransın iştirakçıları əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin Qusar şəhərində ucaldılmış abidəsini ziyarət edib, qarşısına gül dəstələri düzüblər. Daha sonda 1918-ci ildə Qanlı dərədə qələbə qazanmış Qusar və Quba qəhrəmanlarının şərəfinə ucaldılmış abidə ziyarət edilib.
Qusar Mədəniyyət Mərkəzində türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları haqqında tarixi faktları özündə əks etdirən kitab və digər nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçirildikdən sonra konfransın açılış mərasimi başlayıb.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Sonra Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Şair Alxasov çıxış edərək konfransın məhz Qusarda keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb, tarixi həqiqətlərin daha dərindən öyrənilməsi və xalqımıza qarşı törədilən erməni vəhşiliklərinin sübuta yetirilməsində böyük rolu olacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli artıq beşinci dəfədir ki, keçirilən beynəlxalq elmi konfransın türk-müsəlman xalqlarına qarşı törədilən soyqırımlarının tanıdılması istiqamətində atılan vacib addım olduğunu bildirib. O, obyektiv həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının alimlər qarşısında duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək, son iki yüz ildə Azərbaycan xalqının başına gətirilən müsibətlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin təşəbbüsü ilə hər il Azərbaycanda keçirilən dünya tarixçilərinin beynəlxalq soyqırımı konfransları real tarixi həqiqətlərin aşkara çıxarılmasında, tarix elminin yeni faktlar və elmi ümumiləşdirmələrlə zənginləşməsində mühüm rol oynayır.
Konfrans işini digər çıxışlarla davam etdirib.
Üç gün davam edəcək tədbir 3 bölmə üzrə aparılacaq. Birinci bölmədə “1905-1906-cı illərdə Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi qırğınlar”, “1917-1920-ci illərdə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları”, “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan SSR-in ərazisindən deportasiyası”, “1988-1991-ci illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan Respublikasının ərazisindən deportasiyasının başa çatdırılması”, “1991-1994-cü illərdə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı, azərbaycanlılara qarşı soyqırımları və etnik təmizləmələr” istiqamətlərində məruzələr dinləniləcək.
Növbəti iki bölmədə isə məruzələr “1914-1920-ci illərdə Şərqi Anadolu, Urmiya, Salmas, Xoy bölgələrində türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları”, “XX əsrdə Qafqaz, Volqaboyu və Mərkəzi Asiya xalqlarına qarşı soyqırımları və deportasiyalar mövzularında olacaq.

Начала работу V Международная научная конференция на тему «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в ХХ веке»
26.04.2018 14:27
26 апреля в городе Гусар начала работу V Международная научная конференция на тему «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в ХХ веке».
Международная конференция, проводимая согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года», проходит при совместной организации президиума Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, Центра исследований Ататюрка Управления культуры, языка и истории Ататюрка при Кабинете министров Турецкой Республики, посольства Турции в Азербайджане и Исполнительной власти Гусарского района.
В конференции, наряду с Азербайджаном, принимают участие и известные историки из Турции, различных субъектов России, Польши, Албании, Узбекистана, Казахстана, Пакистана, Индии и Ирака.
Участники международной научной конференции сначала посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, воздвигнутый в городе Гусар, возложили к нему цветы. Был посещен также мемориал, воздвигнутый в честь героев Гусара и Губы, одержавших победу в Кровавом ущелье в 1918 году.
Затем в Гусарском центре культуры состоялось знакомство с выставкой книг и других изданий, содержащих исторические факты о геноцидах против тюркско-мусульманских народов.
В начале конференции помощник Президента Азербайджанской Республики по общественно-политическим вопросам Али Гасанов зачитал обращение Президента Ильхама Алиева к участникам конференции.
Затем глава Исполнительной власти Гусарского района Шаир Алхасов, выступая на конференции, подчеркнул исторические значение проведения конференции именно в Гусаре, выразил уверенность в том, что данное мероприятие сыграет большую роль в более глубоком изучении исторической правды и армянских зверств, совершенных против нашего народа.
Выступивший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что международная научная конференция, которая проходит уже 5-й раз, является важным шагом, предпринятым в направлении признания актов геноцида, совершенных против тюркско-мусульманских народов. Он сказал, что объективное доведение до мировой общественности исторических реалий является одним из основных целей, стоящих перед учеными.
Далее в своем выступлении директор Института истории, академик Ягуб Махмудов рассказал о трагедии, пережитой азербайджанским народом за последние двести лет. Он отметил, что международные конференции геноцидов мировых историков, ежегодно проводимые по инициативе Президента страны, играют важную роль в выявлении реальных исторических фактов, обогащении исторической науки новыми фактами.
Конференция продолжила работу выступлениями.
Трехдневное мероприятие будет проходить в трех секциях, в которых будут заслушаны доклады: «Массовые погромы против азербайджанского народа в 1905-1906 годах», «Геноцид против азербайджанского народа в 1917-1920 годах», «Депортация азербайджанцев со своих исторических земель - территории Армянской ССР в 1948-1953 годах», «Завершение депортации азербайджанцев со своих исторических земель - территории Республики Армения в 1988-1991 годах», «Оккупация азербайджанских земель Арменией в 1991-1994 годах, геноциды против азербайджанцев и этнические чистки».