“XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda V beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
26.04.2018 14:27
Aprelin 26-da Qusar şəhərində AMEA Rəyasət Heyəti, Tarix İnstitutu, Türkiyə Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix İdarəsi Atatürk Araşdırma Mərkəzi, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi və Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda V beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq keçirilən tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Polşa, Albaniya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Pakistan, Hindistan və İraqdan olan görkəmli tarixçi alimlər iştirak edirlər.
Beynəlxalq konfransın iştirakçıları əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin Qusar şəhərində ucaldılmış abidəsini ziyarət edib, qarşısına gül dəstələri düzüblər. Daha sonda 1918-ci ildə Qanlı dərədə qələbə qazanmış Qusar və Quba qəhrəmanlarının şərəfinə ucaldılmış abidə ziyarət edilib.
Qusar Mədəniyyət Mərkəzində türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları haqqında tarixi faktları özündə əks etdirən kitab və digər nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçirildikdən sonra konfransın açılış mərasimi başlayıb.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Sonra Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Şair Alxasov çıxış edərək konfransın məhz Qusarda keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb, tarixi həqiqətlərin daha dərindən öyrənilməsi və xalqımıza qarşı törədilən erməni vəhşiliklərinin sübuta yetirilməsində böyük rolu olacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli artıq beşinci dəfədir ki, keçirilən beynəlxalq elmi konfransın türk-müsəlman xalqlarına qarşı törədilən soyqırımlarının tanıdılması istiqamətində atılan vacib addım olduğunu bildirib. O, obyektiv həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının alimlər qarşısında duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək, son iki yüz ildə Azərbaycan xalqının başına gətirilən müsibətlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin təşəbbüsü ilə hər il Azərbaycanda keçirilən dünya tarixçilərinin beynəlxalq soyqırımı konfransları real tarixi həqiqətlərin aşkara çıxarılmasında, tarix elminin yeni faktlar və elmi ümumiləşdirmələrlə zənginləşməsində mühüm rol oynayır.
Konfrans işini digər çıxışlarla davam etdirib.
Üç gün davam edəcək tədbir 3 bölmə üzrə aparılacaq. Birinci bölmədə “1905-1906-cı illərdə Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi qırğınlar”, “1917-1920-ci illərdə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları”, “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan SSR-in ərazisindən deportasiyası”, “1988-1991-ci illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan Respublikasının ərazisindən deportasiyasının başa çatdırılması”, “1991-1994-cü illərdə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı, azərbaycanlılara qarşı soyqırımları və etnik təmizləmələr” istiqamətlərində məruzələr dinləniləcək.
Növbəti iki bölmədə isə məruzələr “1914-1920-ci illərdə Şərqi Anadolu, Urmiya, Salmas, Xoy bölgələrində türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları”, “XX əsrdə Qafqaz, Volqaboyu və Mərkəzi Asiya xalqlarına qarşı soyqırımları və deportasiyalar mövzularında olacaq.

The 5th International Scientific Conference on "Genocide in the Twentieth Century against Turkic-Muslim Nations" kicked off
26.04.2018 14:27
The conference was organized jointly by the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the ANAS Institute of History named after Bakikhanov, Ataturk Culture, Language and History Department at Ataturk Research Center under the Cabinet of Ministers of the Republic of Turkey, the Turkish Embassy in Azerbaijan and the Gusar Executive Authority.
Famous historians from Turkey, Russia, Poland, Albania, Uzbekistan, Kazakhstan, Pakistan, India and Irag are taking part in the event organized in accordance with President Ilham Aliyev’s Order "on the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis".
Participants of the international conference first visited the monument to national leader Heydar Aliyev in Gusar and laid flowers to the front.
The opening ceremony of the conference was held at Gusar Cultural Center.
Firstly, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on Social and Political Issues Ali Hasanov read President Ilham Aliyev's appeal to the conference participants.
Then the head of the Gusar District Executive Authority, Shair Alkhasov, emphasized the historical importance of the conference in Gusar and expressed confidence that the historical truths would be further explored.
The international scientific conference was an important step towards promoting the genocide against Turkic-Muslim peoples.The objective of bringing objective truths to the world community is the main target of scientists, Academician Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS underlined in his speech.
Later, director of the Institute of History, acad. Yagub Mahmudov spoke about the tragedy experienced by the Azerbaijani people in the last two hundred years. He noted that the international genocide conferences of world historians held every year at the initiative of the President of the country, play an important role in revealing real historical facts, enriching history science with new facts and scientific summits.
The conference continued with other speeches.
The three-day event will be held in three sections. The first section deals with the "massacres against the Azerbaijani people in 1905-1906", "genocide against the Azerbaijani people in 1917-1920", "deportation of Azerbaijanis from their historical lands in the territory of the Armenian SSR in 1948-1953" and ect.
In the next two sections, the lectures will focus on the "genocide against the Turkic-Muslim population in Eastern Anatolia, Urmia, Salmas and Khoy regions in 1914-1920", "The genocide and deportations against the peoples of the Caucasus, Volgograd and Central Asia in the twentieth century.