Akademik Urxan Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur
Aprelin 28-də görkəmli bioloq alim, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, "Şöhrət" və "Şərəf nişanı" ordenləri laureatı, akademik Urxan Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur.
Urxan Ələkbərov 1943-cü il aprelin 28-də Bakı şəhərində anadan olub. 1965-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Biologiya fakültəsini bitirib, həmin il SSRİ Elmlər Akademiyasının Ümumi Genetika İnstitutunun aspiranturasına daxil olub.
O, 1968-ci ildə elmlər namizədi, 1978-ci ildə isə elmlər doktoru alimlik dərəcələrini alıb.1983-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə AMEA-da başlayan alim 1968-78-ci illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi katib, elmi işlər üzrə direktor müavini, direktor vəzifələrində çalışıb, 1987-1996-cı illərdə AMEA-nın vitse-prezidenti olub. O, 1988-2002-ci illərdə AMEA Genetika və Seleksiya İnstitutunun direktoru olub.
U.Ələkbərov ölkə başçısının 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasına rektor təyin edilib.
Alim biomüxtəlifliyin mühafizəsi və genetik sistemlərin davamlılığının artırılması, antimutagen, antikartsinogen və geroprotektiv vasitələrinin aşkar olunması və istifadəsi sahəsində yeni elmi konsepsiyalar hazırlayıb. O, genofondun mühafizəsi, davamlı və biliyə əsaslanan inkişaf, ekoloji sivilizasiyanın planlaşdırılması, idarə edilməsi və qiymətləndirilməsi istiqamətində konsepsiyaların müəllifidir.
Akademik U.Ələkbərov 300-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 30-dan çox kitab və dərsliyin müəllifidir. Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında alimin böyük xidmətləri var. Onun rəhbərliyi ilə 25 fəlsəfə və 4 elmlər doktoru hazırlanıb.
Elm və inkişafın planlaşdırılması və idarə edilməsi sahəsində dünyada tanınmış ekspert olan U.Ələkbərov bir çox beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyət göstərir, o cümlədən BMT və YUNESKO-nun koordinatoru və müşaviri kimi də çalışır. Alim davamlı inkişaf və ekoloji sivilizasiya naminə ətraf mühitin vahid sistem kimi idarəedilməsinə dair ABŞ, Almaniya, Türkiyə, İsveçrə, Rusiya və Gürcüstanın universitetlərində mühazirələr oxuyur, seminarlar keçirir.
Akademik 1994-2003-cü illərdə AR rəhbərliyinin qərarına əsasən, BMT-nin layihəsi olan "Azərbaycan Respublikasında insan inkişafı haqqında" illik hesabatların hazırlanmasına rəhbərlik edib.
Ölkə Prezidentinin 26 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə o, Azərbaycan Respublikasında elmin və təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Görkəmli alimi 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Academician Urhan Alakbarov is 75
Famous biologist, rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Laureate of the Shohrat and Sharaf Orders, academician Urhan Alakbarov is 75th on April 28.
Urhan Alakbarov was born on April 28, 1943 in Baku. In 1965 he graduated from the biological faculty of the Azerbaijan State University (now BSU) and entered postgraduate study at the Institute of General Genetics of the USSR Academy of Sciences.
In 1968 he received the degree of Doctor of Philosophy, in 1978 he was Doctor of Science. In 1983 he was elected a corresponding member of ANAS and in 1989 - active member.
In 1965 started working in ANAS, in 1968-78 the scientist worked in the Institute of Botany of ANAS as a junior researcher, scientific secretary, deputy director of scientific work, director. In 1987-1996 he became vice-president of ANAS. In 1988-2002 he was the director of the Institute of Genetics and Selection of ANAS.
By the order of the President of the Republic of Azerbaijan of December 27, 2011, U.Alakparov was appointed rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
The scientist has developed new scientific concepts in the field of biodiversity conservation and enhancement of genetic systems stability, detection and use of antimutagenic, anticarcinogenic and geroprotective agents. He is the author of concepts in the field of gene pool protection, sustainable and knowledge-based development, planning, management and evaluation of environmental civilization.
Academician U. Alakbarov is the author of more than 300 scientific works, including more than 30 books and textbooks. The scientist has important merits in the training of highly qualified personnel. Under his leadership, 25 PhDs and 4 doctors of science were trained.
The world-famous expert in the planning and management of science and development U.Alakbarov carries out activities in many international organizations, including the activities of the coordinator and advisor of the United Nations and UNESCO. The scientist lectures at the universities of the USA, Germany, Turkey, Switzerland, Russia and Georgia on the management of the environment as a unified system for the sake of sustainable development and ecological civilization.
In 1994-2003, according to the decision of the Government of the Republic of Azerbaijan, the academician headed the annual report of the UN project "On Human Development in the Republic of Azerbaijan".
By order of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 26, 2013 he was awarded the Order "Shokhrat" for his contribution to the development of science and education in the Republic of Azerbaijan.
We congratulate the eminent scientist on his 75th anniversary and wish him success in his further scientific work!