Akademik Urxan Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur
Aprelin 28-də görkəmli bioloq alim, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, "Şöhrət" və "Şərəf nişanı" ordenləri laureatı, akademik Urxan Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur.
Urxan Ələkbərov 1943-cü il aprelin 28-də Bakı şəhərində anadan olub. 1965-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Biologiya fakültəsini bitirib, həmin il SSRİ Elmlər Akademiyasının Ümumi Genetika İnstitutunun aspiranturasına daxil olub.
O, 1968-ci ildə elmlər namizədi, 1978-ci ildə isə elmlər doktoru alimlik dərəcələrini alıb.1983-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə AMEA-da başlayan alim 1968-78-ci illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi katib, elmi işlər üzrə direktor müavini, direktor vəzifələrində çalışıb, 1987-1996-cı illərdə AMEA-nın vitse-prezidenti olub. O, 1988-2002-ci illərdə AMEA Genetika və Seleksiya İnstitutunun direktoru olub.
U.Ələkbərov ölkə başçısının 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasına rektor təyin edilib.
Alim biomüxtəlifliyin mühafizəsi və genetik sistemlərin davamlılığının artırılması, antimutagen, antikartsinogen və geroprotektiv vasitələrinin aşkar olunması və istifadəsi sahəsində yeni elmi konsepsiyalar hazırlayıb. O, genofondun mühafizəsi, davamlı və biliyə əsaslanan inkişaf, ekoloji sivilizasiyanın planlaşdırılması, idarə edilməsi və qiymətləndirilməsi istiqamətində konsepsiyaların müəllifidir.
Akademik U.Ələkbərov 300-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 30-dan çox kitab və dərsliyin müəllifidir. Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında alimin böyük xidmətləri var. Onun rəhbərliyi ilə 25 fəlsəfə və 4 elmlər doktoru hazırlanıb.
Elm və inkişafın planlaşdırılması və idarə edilməsi sahəsində dünyada tanınmış ekspert olan U.Ələkbərov bir çox beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyət göstərir, o cümlədən BMT və YUNESKO-nun koordinatoru və müşaviri kimi də çalışır. Alim davamlı inkişaf və ekoloji sivilizasiya naminə ətraf mühitin vahid sistem kimi idarəedilməsinə dair ABŞ, Almaniya, Türkiyə, İsveçrə, Rusiya və Gürcüstanın universitetlərində mühazirələr oxuyur, seminarlar keçirir.
Akademik 1994-2003-cü illərdə AR rəhbərliyinin qərarına əsasən, BMT-nin layihəsi olan "Azərbaycan Respublikasında insan inkişafı haqqında" illik hesabatların hazırlanmasına rəhbərlik edib.
Ölkə Prezidentinin 26 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə o, Azərbaycan Respublikasında elmin və təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Görkəmli alimi 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Исполняется 75 лет академику Урхану Алекперову
28 апреля исполняется 75 лет известному биологу, ректору Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, кавалеру Орденов «Шохрат» и «Шараф», академику Урхану Алекперову.
Урхан Алекперов родился 28 апреля 1943 года в Баку. В 1965 году окончил биологический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) и поступил в аспирантуру Института общей генетики АН СССР.
В 1968 году получил ученую степень доктора философии, в 1978 году доктора наук. В 1983 году был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 1989 году - действительным членом.
Приступив к трудовой деятельности в НАНА в 1965 году, в 1968-78 годах ученый работал в Институте ботаники НАНА младшим научным сотрудником, ученым секретарем, заместителем директора научной работе, директором. В 1987-1996 годах стал вице-президентом НАНА. В 1988-2002 годах был директором Института генетики и селекции НАНА.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 27 декабря 2011 года У.Алекперов был назначен ректором Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики.
Ученый разработал новые научные концепции в области сохранения биоразнообразия и повышения устойчивости генетических систем, обнаружения и использования антимутагенных, антикарциногенных и геропротективных средств. Он является автором концепций в области защиты генофонда, устойчивого и основанного на знаниях развития, планирования, управления и оценки экологической цивилизации.
Академик У.Алекперов является автором более 300 научных работ, в том числе более 30 книг и учебников. Ученый имеет важные заслуги в подготовке высококвалифицированных кадров. Под его руководством подготовлено 25 докторов философии и 4 доктора наук.
Всемирно известный эксперт в области планирования и управления наукой и развитием У.Алекперов осуществляет деятельность во многих международных организациях, включая деятельность координатора и советника ООН и ЮНЕСКО. Ученый читает лекции в университетах США, Германии, Турции, Швейцарии, России и Грузии по управлению окружающей средой как единой системой во имя устойчивого развития и экологической цивилизации.
В 1994-2003 годах по решению правительства АР академик возглавлял годовой отчет проекта ООН «О развитии человека в Азербайджанской Республике».
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 26 апреля 2013 года он был награжден орденом «Шохрат» за вклад в развитие науки и образования в Азербайджанской Республике.
Поздравляем видного ученого с 75-летним юбилеем и желаем ему успехов в дальнейшей научной деятельности!