24-25 aprel 2018-ci il tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində "Şipajay-2018" III beynəlxalq elmi-praktik forumu keçirilib.
Qazaxıstan Respublikası Prezdenti İşlər İdarəsinin Tibb Mərkəzi və Səhiyyə Nazirliyinin birgə dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin sədri, b.ü.e.d. Ulduz Həşimova təmsil edib.
Forumda "Naftalan neftinin müalicəvi təsirinin eksperimental tədqiqi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən U.Həşimova Fiziologiya İnstitutunda Azərbaycanın unikal milli sərvəti olan Naftalan neftinin bioloji effektlərinin öyrənilməsi üzrə aparılan tədqiqatlardan bəhs edib. Məruzəçi qeyd edib ki, bu gün tibbi reabilitasiya və sanatoriya-kurort sektorunda geniş tətbiq olunan müalicə-profilaktika metodlarının, o cümlədən Naftalan neftinin kurort-reabilitasiya industriyasında istifadəsi uzun illər aparılan elmi biliklərə əsaslanır. Bu unikal balneoloji faktorun müalicəvi təsirinin müasir üsullardan istifadə etməklə daha dərindən öyrənilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Məruzə digər ölkələrin təmsilçiləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Forum iştirakçıları elmi innovasiyaların tətbiqi baxımından qabaqcıl tibbi reabiliyasiya mərkəzlərinin və sanatoriyaların təcrübələri ilə də tanış olublar.

Director of the Institute of Physiology attended the international forum
Medical Center of the Presidential Administration of the Republic of Kazakhstan and the Ministry of Health of the Republic of Kazakhstan Astana held the 3rd International Scientific and Practical Forum "Shipai-2018" on April 24-25, 2018.
Within the framework of the congress, the general problems of the sanatorium-resort sector and their solutions were discussed, and also the participants exchanged the experience of successful national and foreign resorts and sanatoriums with their scientific integration into practical health care.
The forum was attended by the director of the Institute of Physiology, President of the Azerbaijan Society of Physiologists, doctor of biological sciences Ulduz Hashimova. She delivered a paper on "Experimental studies of the therapeutic effects of naphthalan oil", which presented the main results of research on the biological and physiological effects of this oil, which are conducted at the Institute of Physiology. The report also gave a brief overview of the history of the discovery and development stages of the unique resort - Naftalan.