24-25 aprel 2018-ci il tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində "Şipajay-2018" III beynəlxalq elmi-praktik forumu keçirilib.
Qazaxıstan Respublikası Prezdenti İşlər İdarəsinin Tibb Mərkəzi və Səhiyyə Nazirliyinin birgə dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin sədri, b.ü.e.d. Ulduz Həşimova təmsil edib.
Forumda "Naftalan neftinin müalicəvi təsirinin eksperimental tədqiqi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən U.Həşimova Fiziologiya İnstitutunda Azərbaycanın unikal milli sərvəti olan Naftalan neftinin bioloji effektlərinin öyrənilməsi üzrə aparılan tədqiqatlardan bəhs edib. Məruzəçi qeyd edib ki, bu gün tibbi reabilitasiya və sanatoriya-kurort sektorunda geniş tətbiq olunan müalicə-profilaktika metodlarının, o cümlədən Naftalan neftinin kurort-reabilitasiya industriyasında istifadəsi uzun illər aparılan elmi biliklərə əsaslanır. Bu unikal balneoloji faktorun müalicəvi təsirinin müasir üsullardan istifadə etməklə daha dərindən öyrənilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Məruzə digər ölkələrin təmsilçiləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Forum iştirakçıları elmi innovasiyaların tətbiqi baxımından qabaqcıl tibbi reabiliyasiya mərkəzlərinin və sanatoriyaların təcrübələri ilə də tanış olublar.

Директор института физиологии приняла участие в международном форуме
24-25 апреля 2018 года в г. Астана Республики Казахстан при поддержке Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан проведен III Международный научно-практический форум "Шипажай-2018".
В рамках съезда обсуждались общие проблемы санаторно-курортной сферы и их решения, а также между участниками происходил обмен опытом успешных национальных и зарубежных курортов и санаториев с их научной интеграцией в практическое здравоохранение.
В форуме приняла участие директор Института физиологии им. академика Абдуллы Караева, президент Азербайджанского общества физиологов, доктор биологических наук Улдуз Гашимова. Она выступила с докладом "Экспериментальные исследования лечебного действия нафталанской нефти", в котором были представлены основные результаты исследований биологических и физиологических эффектов данной нефти, которые проводятся в Институте физиологии. В докладе также был дан краткий обзор истории открытия и этапов развития уникального курорта – Нафталан.