Azərbaycanın ən gənc kimyaçı qadın elmlər doktoru
Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Dünya Babanlıya kimya üzrə elmlər doktoru diplomu təqdim edilib.
Qeyd edək ki, D.Babanlı Azərbaycanda kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alan ən gənc kimyaçı qadındır.
Dünya Məhəmməd qızı Babanlı 6 dekabr 1983-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. O, 2003-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinin bakalavr pilləsini, 2005-ci ildəisə “Fiziki kimya” ixtisası üzrə magistr pilləsini  fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2006-cı ildə AMEA Kimya Problemləri İnstitutunun Metalların və ərintilərin elektrokimyası laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan alim 2007-ci ildə "Tl-TlHal-X (Hal-Cl,Br; X-Se,Te) sistemlərində qarşılıqlı təsirin fiziki-kimyəvi qanunauyğunluqları" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. O, 2009-2016-cı illərdə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Nanoelektrokimya və elektrokataliz laboratoriyasında elmi işçi, böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 2016-cı ildən isə həmin institutda aparıcı elmi işçidir.
Alim ağır metallar əsasında mürəkkəb yarımkeçirici sistemlərin kompleks tədqiqi, onlarda yeni yarımkeçirici, termoelektrik, maqnit, radiasiya detektoru və s. xassəli aralıq fazaların axtarışı və alınması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.
D.Babanlı 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun elan etdiyi “Fundamental və tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat layihələri” adlı qrant müsabiqəsinin qalibi olub. 2015-ci ildə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun "Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat"ına layiq görülüb.
O, 2015-ci ildə dosent elmi adını alıb.
2017-ci ilin sentyabr  ayında “Tallium xalkohalogenidlərinin və onlar əsasında çoxkomponentli fazaların alınmasının fiziki - kimyəvi əsasları”  mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alib. Doktorluq dissertasiyasının mövzusu üzrə 66 elmi əsər, o cüm­lədən resenziya olunan elmi jurnallarda 37 məqalə (20-si xaricdə, onlardan 17-si "Science Citation İndex" siyahısına daxil olan beynəlxalq jurnallarda), elmi konfransların dər­gi­­lərində 3 məqalə və 26 məruzə tezisi çap olunub, 1 patent alınıb.
D.Babanlının təqdim etdiyi “Ağır metalların xalkogenidlərinin, xalko­ha­lo­genidlərinin və onlar əsasında yeni funksional materialların alınmasının fiziki-kimyəvi əsasları” adlı layihə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Elm Fondu”nun 2017-ci ildə elan etdiyi müsabiqənin texnika elmləri sahəsində “Həvəsləndirici mükafat” nominasiyası üzrə qalibi olub.
Gənc alim bütövlükdə 140-a yaxın elmi əsərin müəllifidir. "Google Scholar Citations" informasiya sisteminin məlumatına görə, onun 40-a yaxın elmi əsəri "Elsevier", "Springer" və "Tomson Reuters" beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil edilib və onlara 131 istinad olunub.

Самая молодая женщина-химик доктор наук Азербайджана
Высшей аттестационной комиссией ведущий научный сотрудник Института катализа и неорганической химии НАНА, доцент Дунье Бабанлы был вручен диплом доктор химических наук.
Отметим, что Дунья Бабанлы - самая молодая женщина-химик, получившая ученую степень доктора химических наук в Азербайджане.
Дунья Мухаммед гызы Бабанлы родилась 6 декабря 1983 года в городе Баку в семье интеллигентов. В 2003 году она с отличием окончила ступень бакалавра химического факультета Бакинского государственного университета, 2005 году - магистра по специальности «Физическая химия».
Начав в 2006 году трудовую деятельность в качестве младшего научного сотрудника Лаборатории электроники металлов и сплавов Института химических проблем НАНА, ученый в 2007 году защитила кандидатскую диссертацию на тему «Физико-химические закономерности взаимодействия в системах Tl-TlHal-X (Hal-Cl,Br; X-Se,Te)». В 2009-2016 годах работала научным сотрудником, старшим научным сотрудником Лаборатории наноэлектрохимии и электрокатализа Института катализа и неорганической химии. А с 2016 года занимает должность ведущего научного сотрудника в том же институте.
Ученым были изучены фазовые равновесия в некоторых квази-тройных системах, содер­жащих соединения Tl5X2Hal, Tl6XHal4 (X-Se, Te; Hal- Cl, Br, I), BiXI. Выявлены новые не­ст­е­хиометрические фазы в исследованных системах, определены их области гомоген­ности и первичной кристаллизации. Также изучены некоторые кристаллографические и тер­модинамические свойства обнаруженных нестехиометрических фаз. На основе получен­ных данных были разработаны методики для направленного синтеза и получения моно­кристаллов новых фаз. Этот процесс был осуществлен для различных оптимальных составов.
В 2013 году стала победителем грантового конкурса «Фундаментальные и прикладные научно-исследовательские проекты», объявленного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. В 2015 году удостоена «Премии имени академика Муртузы Нагиева» Института катализа и неорганической химии.
В 2015 году получила ученое звание доцента.
Молодой ученый является автором около 140 научных трудов. По данным информационной системы "Google Scholar Citations", около 40 научных трудов были включены в международные электронные системы "Elsevier", "Springer" и "Tomson Reuters".