Azərbaycanın ən gənc kimyaçı qadın elmlər doktoru
Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Dünya Babanlıya kimya üzrə elmlər doktoru diplomu təqdim edilib.
Qeyd edək ki, D.Babanlı Azərbaycanda kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alan ən gənc kimyaçı qadındır.
Dünya Məhəmməd qızı Babanlı 6 dekabr 1983-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. O, 2003-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinin bakalavr pilləsini, 2005-ci ildəisə “Fiziki kimya” ixtisası üzrə magistr pilləsini  fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2006-cı ildə AMEA Kimya Problemləri İnstitutunun Metalların və ərintilərin elektrokimyası laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan alim 2007-ci ildə "Tl-TlHal-X (Hal-Cl,Br; X-Se,Te) sistemlərində qarşılıqlı təsirin fiziki-kimyəvi qanunauyğunluqları" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. O, 2009-2016-cı illərdə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Nanoelektrokimya və elektrokataliz laboratoriyasında elmi işçi, böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 2016-cı ildən isə həmin institutda aparıcı elmi işçidir.
Alim ağır metallar əsasında mürəkkəb yarımkeçirici sistemlərin kompleks tədqiqi, onlarda yeni yarımkeçirici, termoelektrik, maqnit, radiasiya detektoru və s. xassəli aralıq fazaların axtarışı və alınması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.
D.Babanlı 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun elan etdiyi “Fundamental və tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat layihələri” adlı qrant müsabiqəsinin qalibi olub. 2015-ci ildə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun "Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat"ına layiq görülüb.
O, 2015-ci ildə dosent elmi adını alıb.
2017-ci ilin sentyabr  ayında “Tallium xalkohalogenidlərinin və onlar əsasında çoxkomponentli fazaların alınmasının fiziki - kimyəvi əsasları”  mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alib. Doktorluq dissertasiyasının mövzusu üzrə 66 elmi əsər, o cüm­lədən resenziya olunan elmi jurnallarda 37 məqalə (20-si xaricdə, onlardan 17-si "Science Citation İndex" siyahısına daxil olan beynəlxalq jurnallarda), elmi konfransların dər­gi­­lərində 3 məqalə və 26 məruzə tezisi çap olunub, 1 patent alınıb.
D.Babanlının təqdim etdiyi “Ağır metalların xalkogenidlərinin, xalko­ha­lo­genidlərinin və onlar əsasında yeni funksional materialların alınmasının fiziki-kimyəvi əsasları” adlı layihə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Elm Fondu”nun 2017-ci ildə elan etdiyi müsabiqənin texnika elmləri sahəsində “Həvəsləndirici mükafat” nominasiyası üzrə qalibi olub.
Gənc alim bütövlükdə 140-a yaxın elmi əsərin müəllifidir. "Google Scholar Citations" informasiya sisteminin məlumatına görə, onun 40-a yaxın elmi əsəri "Elsevier", "Springer" və "Tomson Reuters" beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil edilib və onlara 131 istinad olunub.

The youngest Azerbaijan female chemist Doctor of Science
The Higher Attestation Commission of ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry awarded Associate Professor Dunya Babanli the diploma a doctor of chemical sciences.
Let us note that, Dunya Babanly is the youngest female chemist, who received her doctorate in chemical sciences in Azerbaijan.
Dunya Muhammad gizi Babanli was born on December 6, 1983 in Baku, in a family of intellectuals. In 2003 she graduated with honors from the bachelor's degree of the chemical faculty of the Baku State University, in 2005 - the master's degree in the specialty "Physical chemistry".
In 2006, as a junior researcher at the Laboratory of Electronics of Metals and Alloys of the Institute of Chemical Problems of ANAS, scientist defended her Ph.D thesis on "Physico-chemical regularities of interaction in Tl-TlHal-X systems (Hal-Cl, Br; X-Se, Te)". In 2009-2016 she worked as a research assistant, senior researcher at the Laboratory of Nanoelectrochemistry and Electrocatalysis of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry. And since 2016, she holds the position of a leading researcher at the same institute.
The scientists studied phase equilibria in some quasi-ternary systems containing the compounds Tl5X2Hal, Tl6XHal4 (X-Se, Te; Hal-Cl, Br, I), BiXI. New non-stoichiometric phases in the investigated systems are revealed, their areas of homogeneity and primary crystallization are determined. Some crystallographic and thermodynamic properties of the detected non-stoichiometric phases have also been studied. On the basis of the data obtained, methods have been developed for the directional synthesis and production of single crystals of new phases. This process was carried out for various optimal compositions.
In 2013, she won the grant competition on "Fundamental and Applied Scientific Research Projects", announced by the Foundation for the Development of Science under the President of the Republic of Azerbaijan. In 2015 she was awarded the "Academician Murtuza Nagieva Prize" of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry.
In 2015 she received the academic title of Associate Professor.
The young scientist is the author of about 140 scientific works. According to the information system "Google Scholar Citations", about 40 scientific works were included in the international electronic systems "Elsevier", "Springer" and "Tomson Reuters".