AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə Azərbaycan Texnologiya Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında niyyət sazişi imzalanıb
07.05.2018 14:15
Gəncədə Azərbaycan Texnologiya Universiteti (UTECA), "Lean Consulting" şirkəti və Bakı Mühəndislik Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə II Milli Sənaye Mühəndisliyi Forumu keçirilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan forumun işində ölkəmizin bir sıra aparıcı sənaye müəssisəsinin rəhbərləri, elm və ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri, eləcə də xarici mütəxəssislər iştirak ediblər. Forumda sözügedən sahənin aktual problemləri müzakirə olunub, milli sənayemiz üçün kadr hazırlığı prosesinin təkmilləşdirilməsi yolları araşdırılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişaf Agentliyinin icraçı direktoru Orxan Məmmədov, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının  (YT Park) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və bir sıra aparıcı şirkətlərin nümayəndələri forumun mövzusu ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər. Sessiyalarda qaldırılan təkliflər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Forum çərçivəsində, UTECA ilə AMEA YTP arasında əməkdaşlıq haqqında niyyət sazişi imzalanıb. YTP-nin direktoru Vüqar Babayev və universitetin rektoru Akif Süleymanov tərəfindən imzalanan sazişin ilkin məqsədi tərəflərin birgə iştirakı ilə UTECA-da texnologiya transfer ofisinin yaradılmasıdır.
Sazişin müddəalarına iki qurum tərəfindən birgə innovasiyayönümlü layihələrin araşdırılması, onların iqtisadi səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsinə maliyyə dəstəyinin göstərilməsi də daxildir.

Подписано соглашение о сотрудничестве между Парком высоких технологий НАНА и Азербайджанским технологическим университетом
07.05.2018 14:15
В Гяндже при совместной организационной поддержке Азербайджанского технологического университета (UTECA), компании "Lean Consulting", Бакинского университета инженерии состоялся II Национальный форум промышленной инженерии.
В форуме, посвященном 95-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, приняли участие главы многих ведущих промышленных предприятий страны, представители высших учебных и научных заведений, а также иностранные специалисты. Форум посвящен обсуждению актуальных проблем данной сферы, путей совершенствования процесса кадровой подготовки в области национальной промышленности.
На мероприятии выступили с докладами по теме президент Конфедерации предпринимателей Азербайджана Мамед Мусаев, исполнительный директор Агентства развития малого и среднего предпринимательства Орхан Мамедов, директор Парка высоких технологий (ПВТ), доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев и представители ряда ведущих компаний. Состоялся широкий обмен мнениями по предложениям, выдвинутым на сессиях.
В рамках форума было подписано соглашение о сотрудничестве между UTECA и ПВТ НАНА. Предварительной целью соглашения, подписанного директором ПВТ Вугаром Бабаевым и ректором университета Акифом Сулеймановым, является создание офиса трансфера технологий в UTECA при совместном участии сторон.
Положения соглашения также включают предоставление финансовой поддержки для исследования совместных инновационных проектов, оценки их экономической эффективности и реализации обеими сторонами.