AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda bu elm müəssisəsinin hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin molekulyar biologiya laboratoriyasının kompüter kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, professor Qərib Mürşüdov birinci kursda təhsil alan magistrantlara biologiyanın müasir problemləri və struktur biologiyasının üsulları ixtisas kursları üzrə mühazirələr oxumağa başlayıb.
Qeyd edək ki, Q.Mürşüdov elmi fəaliyyətinə akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları laboratoriyasında başlayıb və oradan SSRİ Elmlər Akademiyasının Kristalloqrafiya İnstitutuna göndərilib.
Namizədlik dissertasiyasını böyük uğurla müdafiə etdikdən sonra Q.Mürşüdov Böyük Britaniyanın York Universitetindən dəvət alıb. O, 2001-ci ildə çox nüfuzlu “Wellcome Trust” fondunun 500.000 funt sterlinq həcmində böyük elmi tədqiqatçı qrantını qazanıb və York Universitetində özünün müstəqil qrupunu təşkil edib. 2011-ci ildə Böyük Britaniyanın Kembric şəhərindəki Tibbi Tədqiqatlar Şurasının molekulyar biologiya laboratoriyasında hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri vəzifəsinə dəvət olunub və hazırda bu vəzifədə çalışır.
Həmyerlimiz Yaponiya, Hindistan, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa ölkələri, Cənubi Amerika daxil olmaqla, 20-dən çox ölkədə bioloji kristalloqrafiya və elektron mikroskopiyasını öyrətmək üçün kurslar və seminarlar təşkil edib.
Q.Mürşüdov 100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən “Nature”, “Science” jurnallarında çap olunan məqalələrin müəllifidir. Nəticələri 60-dan çox elmi konfransda təqdim edilib. Zülalların Məlumat Bankına daxil olan məlumatların 45 faizindən çoxu onun proqramları ilə analiz edilir. “Google Scholar”a görə onun elmi işlərinə 35.000-dən çox istinad olunub. Onun h-faktoru 47-dir.
2001-ci ildən Böyük Britaniya Kral Statistika cəmiyyətinin üzvü, Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən kristalloqrafiya üzrə kompüter proqramları hazırlayan və paylayan cəmiyyətin (CCP4) icraçılarından biridir.
Professor Q.Mürşüdov Azərbaycanda elmin inkişafına yaxından kömək etməyə çalışan həmvətənlərimizdəndir. 2009 və 2011-ci illərdə Bakıda Q.Mürşüdovun ümumşəhər elmi seminarları təşkil edilib və bir neçə qeyri-rəsmi seminarlar keçirilib.
O, 2010-cu ildə akademik Cəlal Əliyev ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş beynəlxalq elmi layihənin həmrəhbəri olub.
2017-ci ildə Q.Mürşüdovun rəhbəri olduğu “Molekulyar quruluşların saflaşdırma və yoxlanılma metodları” mövzusunda elmi-tədqiqat proqramı AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən maliyyələşdirilir və hazırda bu istiqamətdə ciddi tədqiqatlar aparılır.
Q.Mürşüdov Azərbaycanda da gənc tədqiqatçıların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirir. Hazırda o, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda üç fəlsəfə doktoru və 1 doktorluq dissertasiyasına rəhbərlik edir. Artıq üç ildir ki, institutun magistraturasında struktur biologiyasının üsulları ixtisas kursundan mühazirələr oxuyur.

Cambridge University professor lectures at Molecular Biology and Biotechnology Institute
Head of Computational Structural Biology Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology at ANAS, Professor Garib Murshudov, Head of Computer Crystallography Group at Cambridge University, has started lectures on the specialty of Modern Problems of Biology and Methods of Structural Biology to masters studying the first year.
Let's note that Murshudov started his scientific activity in the laboratory of molecular-genetic bases of productivity processes headed by academician Jalal Aliyev and was sent to the Institute of Crystallography of the USSR Academy of Sciences.
Having successfully defended his Ph.D. dissertation, Murshudov received an invitation from the University of York, Great Britain. He won a great scientific research grant of £ 500,000 from the very prestigious Wellcome Trust Fund in 2001 and created an independent group at the University of York. In 2011, he was invited to serve as head of computing crystallography group at the molecular biology lab at the Medical Research Council in Cambridge, UK.
Our country has organized courses and seminars to teach biological crystallography and electron microscopy in more than 20 countries, including Japan, India, the United States, European countries, South America.
Murshudov is the author of more than 100 scientific papers, including articles published in "Nature", "Science" magazines. The results were presented at more than 60 scientific conferences. More than 45 percent of the data contained in the Data Bank of Proteins are analyzed by its programs.
He is a member of the UK Royal Society of Statistics since 2001 and is one of the executives of the UK-based computer program developing and distributing crystallography (CCP4).
Professor Murshudov is one of our compatriots who are trying to help develop science in Azerbaijan. In 2009 and 2011, Gurban Murshudov's citywide scientific seminars were organized and several informal workshops were held in Baku.
Scientific-research program on "Methods of purification and checking of molecular structures", under his guidance in 2017, is financed by the Presidium of ANAS and now serious studies are carried out in this direction.