Məktəblilər arasında fizika fənnindən olimpiada keçirilib
AMEA-nın Fizika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə X siniflər arasında fizika fənnindən olimpiada keçirilib.
Bilik yarışında Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti nəzdində Fizika-riyaziyyat təmayüllü liseyi, Gənc İstedadlar liseyi, Fizika, Riyaziyyat və İnformatika təmayüllü liseyi, Səbail rayon 132-134 saylı təhsil kompleksi, Akademik Zərifə Əliyeva adına məktəb, Yasamal rayonu 225 saylı tam orta məktəb və digər orta təhsil müəssisələrindən 25 şagird iştirak edib.
Yarışdan öncə keçirilən görüşdə institutun elmi işlər direktor müavini, akademik Cavad Abdinov çıxış edərək olimpiadanın məktəblilərdə elmə maraq yaratmaq və onların biliklərini yoxlamaq məqsədilə təşkil olunduğunu deyib.
Sonra çıxış edən institutun GAMŞ-nın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Qafil Dəmirov sualların müəssisənin pedaqoji təcrübəsi olan alimləri tərəfindən hazırlandığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, olimpiadanın qalibləri təşkilatçılar tərəfindən I,II, III dərəcəli diplom və mükafatlarla təltif olunacaqlar.

Olympiad among schoolchildren in physics launched
Council of Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Physics  held Olympiad in Physics among schoolchildren of the 10th grade.
25 pupils from the Physics-mathematics-based lyceum under the Azerbaijan University of Architecture and Construction, lyceum of young talents, physics-based lyceum, mathematics and computer science, educational complex #132-134 of the Sabail district, school after academician Zarifa Aliyeva, Secondary school # 225 of Yasamal district and other educational institutions.
Deputy Director for scientific affairs of the Institute, academician Javad Abdinov noted that, that the Olympiad is held with the purpose of increasing the interest of schoolchildren in science and testing their knowledge.
Then chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Ph.D in Physics Gafil Damirov stressed that, questions were compiled by scientists of the Institute, who have pedagogical experience. He noted that, the winners of the Olympiad will be awarded with prizes and diplomas of I, II, III degrees.