“Azərxalça” Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan nadir xalçanı aşkara çıxarıb
“Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan qədim və nadir xalça aşkara çıxarıb.
1926-cı ildə Qarabağda - Şuşa şəhərində toxunmuş bu xovlu xalça Azərbaycan xalçaçılığında unikal hadisədir. Ölkəmizin mədəniyyət tarixində ilk dəfə olaraq dövlət rəmzi - bayraq xalça üzərində öz əksini tapıb.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 21 iyun - 9 noyabr 1918-ci il tarixlərini əhatə edən ilk bayrağı xalq ustaları tərəfindən xalça üzərində əbədiləşdirilib. Xalçanın yazıları və təsvirləri ərəb kalliqrafiyasının qaydalarına müvafiq şəkildə soldan sağa doğru toxunub. Bu sənət əsərinin üzərində onun hicri tarixi ilə 1345-ci ildə (miladi tarixi ilə 1926-cı il) toxunduğu qeyd olunub. Türkçülüyün əbədi rəmzi olan mavi rəngli arasahənin mərkəzində təsvir olunmuş qırmızı rəngli, ay-ulduz təsvirli bayrağın üzərində “Zikr edər cinnü-mələk həm insan. Yaşasın devletü Azərbaycan” və “Hür azade yaşatsun hamunu. Hem hüquq olsun er ile nisvan” misraları yazılıb. Ölçüsü 178 x129 sm olan xovlu xalça yundan toxunub.
Qeyd edək ki, 1926-cı ildə müstəqil dövlətçilik atributunu əks etdirən belə bir xalçanın toxunması böyük cəsarət tələb edirdi. Müstəqillik ideyasının yaşadılması üçün xalçanın seçilməsi təsadüfi deyildi. Çünki xalça bizim milli sərvətimizdir, Azərbaycan xalqının dəyərlərini, həyat tərzini, tarixini özündə yaşadan qiymətli nümunədir. Bu fakt Prezident İlham Əliyevin xalçaçılığın inkişafına nə üçün belə yüksək diqqət və qayğı göstərdiyini, müstəqilliyimizi qoruyub saxlamaq naminə bütün vasitələrdən istifadə etdiyini bir daha sübuta yetirir.
Azərbaycanda şəxsi kolleksiyada saxlanılan bu unikal xalça nümunəsi 2013-cü ildə Hollandiyada şəxsi kolleksiyadan alınaraq ölkəmizə gətirilib.

Продемонстрирован редкий ковер времен Азербайджанской Демократической Республики
Открытым акционерным обществом (ОАО) "Азерхалча" выявлен редкий ковер, относящийся к периоду Азербайджанской Демократической Республики.
Ворсистый ковер, сотканный в 1926 году в городе Шуше, является уникальным экземпляром азербайджанского ковроткачества.
Впервые в истории культуры нашей страны символ государства – флаг был соткан на ковре.
Первый флаг периода АДР, охватывающий время с 21 июня по 9 ноября 1918 года, был увековечен на ковре народными умельцами.
Надписи и изображения на ковер были внесены справа налево в соответствии с правилами арабской каллиграфии.
Отмечается, что это произведение искусства относится к 1345 году по хиджре (1926 год по григорианскому календарю). В середине на голубом фоне, символизирующим тюркизм, изображен красный флаг с полумесяцем и звездой и имеются надписи на азербайджанском, написанные арабской вязью: «Zikr edər cinnü-mələk həm insan. Yaşasın devletü Azərbaycan» и «Hür azade yaşatsun hamunu. Hem hüquq olsun er ile nisvan». Ворсистый ковер размером 178х129 соткан из шерсти.
В 1926 году соткать такой ковер, отражающий атрибут независимой государственности, требовал большой смелости. Это было время, когда преследовалась интеллигенция, которая пропагандировала идеи независимости и хотела освободить Азербайджан, шла подготовка к репрессиям 1930-х годов. Сотканный в такой период ковер является показателем того, что никакая сила не смогла задушить стремление азербайджанского народа жить свободно. Выбор ковра для отражения идеи независимости не случаен. Потому что ковер - это наше национальное богатство и представляющий собой образец ценностей, образа жизни и истории азербайджанского народа. В настоящее время Президент Ильхам Алиев уделяет большое внимание развитию ковроделия и сохранению нашей независимости.
Отметим, что хранящийся в личной коллекции в Азербайджане уникальный ковер в 2013 году был приобретен у одного из голландских коллекционеров и доставлен в нашу страну.