Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncə Quberniyasından olan dövlət xadimləri haqqında monoqrafiya
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Diyarşünaslıq İnstitutunun elmi katibi Mətanət Əliyevanın, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin mütəxəssisi Ayaz Hüseynovun və Gəncə Bölməsinin baş mütəxəssisi Elnur Həsənovun tərtibatçılığı ilə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncə Quberniyasından olan Dövlət Xadimləri” adlı monoqrafiya nəşr olunub.
Nəşrdə Müsəlman Şərqində və Türk dünyasında yaranmış ilk demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncə Quberniyasını təmsil edən görkəmli dövlət xadimlərini yetişdirən mühitin ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi əsasları tədqiq edilib. İlk dəfə olaraq bu görkəmli şəxsiyyətlərin həyat və fəaliyyətləri sistemli şəkildə araşdırılıb.
Kitabda çoxsaylı ədəbiyyatlardan, arxiv sənədləri və tarixi mənbələrdən istifadə olunub.
Monoqrafiya Vətən tarixi ilə bağlı araşdırmalar aparan tədqiqatçılar, alimlər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Monograph on the statesmen of the Azerbaijan Democratic Republic from Ganja province
The monograph on "State figures of the Azerbaijan Democratic Republic from Ganja province" was published. Its authors are the scientist secretary of ANAS Institute of Local History of Ganja Division Metanet Aliyeva, specialist of the Public Relations Department Ayaz Huseynov and the chief specialist of Ganja Division  of ANAS Elnur Hasanov.
The publication studded the socio-political and socio-economic foundations of the environment that prepared prominent statesmen who represented the Ganja province of the Azerbaijan Democratic Republic, the 1st democratic state in the Muslim East and in the Turkic world. For the first time the life and activities of these outstanding personalities have been systematically investigated.
In writing were used the monograph, numerous books, archival documents and historical sources.
The new edition is intended for researchers, scientists conducting research in connection with the history of the Motherland, as well as a wide range of readers.