Ali təhsil müəssisələrinə və AMEA-nın magistraturalarına qəbul imtahanının ikinci mərhələsi keçiriləcək
31.05.2018 10:32
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) iyunun 3-də 2018/2019-cu tədris ili üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin və AMEA-nın magistraturalarına qəbul imtahanının ikinci mərhələsini keçirəcək.
İmtahan Bakı, Naxçıvan və Gəncə şəhərlərində, ümumilikdə 25 imtahan binasında aparılıcaq.
İmtahan bütün binalarda eyni vaxtda – saat 12:00-da başlanır və sualların cavablandırılmasına 1 saat 30 dəqiqə vaxt ayrılır.
Bakalavrlar imtahanda iştirak etmək üçün DİM-in internet saytına daxil olaraq istifadəçi adı və paroldan istifadə etməklə “Bakalavrın imtahana buraxılış vərəqəsi”ni çap etməlidirlər. Burada bakalavrların imtahan verəcəyi şəhər, bina və digər zəruri məlumatlar qeyd olunur.
Bakalavrlar imtahana gələrkən aşağıda göstərilən sənədləri mütləq özləri ilə gətirməlidirlər:
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əslini;
- “Bakalavrın imtahana buraxılış vərəqəsi”ni.
Göstərilən sənədlər arasında uyğunsuzluq olarsa, yaxud həmin sənədlərdən biri olmazsa, bakalavr imtahana buraxılmayacaq.
İkinci mərhələdə bakalavrlara seçdikləri proqram üzrə 5-i açıq tipli olmaqla 50 test tapşırığı təqdim olunur (bəzi proqramlar üzrə isə bakalavrlar yazılı, bəziləri üzrə qabiliyyət imtahanı verəcəklər). Hər düzgün cavab bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir.
Qəbul imtahanının birinci mərhələsinin nəticələrinə görə müsabiqə şərtlərini ödəyən bakalavrların proqram seçimi 2018-ci il mayın 7-dən 17-dək aparılıb və 8183 nəfər qəbul proqramını seçərək təsdiqləyib. Onlardan 7479 nəfəri Azərbaycan bölməsi, 704 nəfəri rus bölməsi üzrə imtahan verəcək. Bakalavrların 3561 nəfərini oğlanlar, 4622 nəfərini qızlar təşkil edir. 5014 nəfər ali təhsil müəssisələrinin builki, 3169 nəfər isə əvvəlki illərin məzunudur. 24 bakalavr xarici ölkə vətəndaşıdır.
İmtahanın idarə olunmasına 81 imtahan rəhbəri, 786 nəzarətçi-müəllim ayrılıb. Hazırda imtahan keçiriləcək şəhərlərdə imtahanlarda iştirak edəcək nəzarətçilər, imtahan rəhbərləri, mühafizə əməkdaşları ilə təlim-seminarlar keçirilir. İmtahan mərkəzlərinə təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahandan bir gün əvvəl DİM və Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin əməkdaşlarının iştirakı ilə baxış keçiriləcək və bütün imtahan zalları, giriş-çıxış qapıları, binalar möhürlənməklə Daxili İşlər Nazirliyi Baş Mühafizə İdarəsinin əməkdaşlarına mühafizə üçün təhvil veriləcək.

Состоится второй этап вступительных экзаменов в магистратуру высших учебных заведений и НАНА
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) проведет второй этап вступительных экзаменов в магистратуру вузов Азербайджанской Республики и НАНА на 2018/2019 учебный год.
Экзамен будет проходить в Баку, Нахчыване и Гяндже в 25 экзаменационных пунктах, в целом.
Экзамен начнется во всех пунктах одновременно - в 12:00, и продлится 1 час 30 минут.
Для участия в экзамене бакалавры должны, используя имя пользователя и пароль на веб-сайте ГЭЦ, приобрести «Пропускной экзаменационный лист бакалавра». Здесь указаны город, здание, где пройдет экзамен, и другая необходимая информация.
Бакалавры обязательно должны представить следующие документы во время сдачи экзамена:
- Оригинал документа, удостоверяющего личность;
- «Пропускной экзаменационный лист бакалавра».
При наличии несоответствия между указанными документами или отсутствия одного из документов, бакалавр не будет допущен к экзамену.
На втором этапе бакалаврам предлагается 50 тестовых упражнений и 5 вопросов открытого типа в соответствии с выбранной программой (в соответствии с некоторыми программами бакалавры будут сдавать письменный экзамен и экзамен по выявлению способностей). Каждый правильный ответ оценивается по одному баллу, а неправильные ответы не влияют на результат правильных ответов.
По результатам первого этапа вступительных экзаменов выбор программы бакалаврами был проведен 7-17 мая 2018 года и 8183 человек выбрали и утвердили вступительную программу. 7479 из них будут сдавать экзамен по азербайджанскому сектору, а 704 – русскому сектору. Из бакалавров 3561 являются мальчиками, а 4622 - девочками. 5014 - выпускники высших учебных заведений текущего года, а 3169 - минувших лет. 24 бакалавра являются иностранцами.
В управлении экзаменами будут принимать участие 81 руководитель экзаменов, 786 преподавателей-координаторов. В настоящее время в городах, которых состоятся экзамены, проводятся учебные семинары с руководителями экзаменов, координаторами и сотрудниками службы безопасности. В целях обеспечения безопасности в экзаменационных пунктах за день до экзамена будет проведен осмотр с участием сотрудников ГЭЦ и Специальной службы государственной охраны, а все экзаменационные залы, входные и выходные двери и здания будут опечатаны и сданы в распоряжение защиты Главного управления охраны Министерства внутренних дел.