AMEA-nın magistrantları üçün "Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda seminar keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyada magistratura təhsili alan tələbələr üçün "Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə idarənin Magistratura şöbəsinin müdiri Fikrət Feyziyev çıxış edərək seminar iştirakçılarını Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
O, sayca üçüncü dəfə baş tutan seminarın keçirilməsində əsas məqsədin magistrantların dünya elminə inteqrasiyası və maarifləndirilməsi, innovativ yeniliklərlə tanışlığı, o cümlədən ideya və layihələrinin həyata keçirilməsi olduğunu bildirib.
F.Feyziyev növbəti tədris ilində də bu istiqamətdə seminarların mütəmadi baş tutacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şotlandiyanın Edinburq Universitetinin doktorantı, "ClimateLaunchpad 2017" proqramında ölkəmizi təmsil edən Günel Ağabəyli "Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
O, məruzəsində Britaniya və Azərbaycan təhsil sistemindəki oxşar və fərqli cəhətlər barədə məlumat verib, magistrantlar üçün faydalı və pulsuz İnternet resurslarını əyani nümayiş etdirib. Bundan əlavə, "İdeyanı biznesə necə çevirməli?", "Startapların tapılması və müraciət edilməsi", eləcə də gənclərin elmi məqalə hazırlama və jurnallarda çapı zamanı diqqət etməli olduqları xüsusiyyətlər haqqında məlumat verib.

Для магистрантов НАНА проведен семинар на тему «От науки к бизнесу»
При организационной поддержке Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА для магистрантов НАНА проведен семинар на тему «От науки к бизнесу».
В своем выступлении на мероприятии заведующий Отделом магистратуры управления Фикрет Фейзиев поздравил участников семинара в связи с 100-летним юбилеем Азербайджанской Демократической Республики.
Отметил, что основной целью проведения семинара является интеграция магистрантов в мировую науку и их просвещение, ознакомление с инновационными новшествами, в том числе реализация идей и проектов.
Ф.Фейзиев довел до внимания, что в очередном учебном году подобные семинары будут организовываться на регулярной основе.
Затем докторант Эдинбургского университета Шотландии, представитель программы "ClimateLaunchpad 2017" в нашей стране Гюнель Агабейли представила доклад на тему «Дорога, ведущая от науки к бизнесу»
В своем докладе она проинформировала о схожих и отличительных чертах в системе образования Великобритании и Азербайджана, наглядно продемонстрировала полезные и бесплатные Интернет-ресурсы для магистрантов. Кроме того, рассказала о моментах, на которые следует обратить внимание при подготовке и публикации научных статей в журналах, «Как превратить идею в бизнес?», «Нахождение и обращение к стартапам».