Hüseyn Cavidin “Ana” əsərinin ilk dəfə çap edilməsindən 105 il ötür
Bu il Azərbaycan romantizm ədəbi cərəyanının görkəmli nümayəndəsi, böyük dramaturq və filosof-şair Hüseyn Cavidin “Ana” pyesinin ilk dəfə çap olunmasından 105 il ötür.
Bu münasibətlə AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində “dəyirmi masa” keçirilib. Tədbirdə muzeyin əməkdaşları və cavidsevərlər iştirak ediblər.
“Dəyirmi masa”da muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı böyük dramaturqun yaradıcılığı barədə məlumat verib. Bildirib ki, Hüseyn Cavid dramatik yaradıcılığa 1910-cu ildə yazdığı “Ana” pyesi ilə başlayıb. Onun qələmə aldığı bu pyes Azərbaycan dilində yazılmış ilk mənzum dram əsəri sayılır. Əsər 1913-cü ildə Tiflisdə “Gürcü şirkəti” mətbəəsində çap olunub.
Qeyd olunub ki, “Ana” pyesinin  mövzusu orta əsr italyan novellasından götürülsə də Cavid onu yerli şəraitə, Azərbaycan-türk mentalitetinə uyğunlaşdıraraq orijinal əsər meydana gətirib. Dramın qəhrəmanı Səlma ana obrazının timsalında mərdlik, mənəvi nəciblik, insani sədaqət duyğuları tərənnüm olunub.
Daha sonra muzeyin elmi işçiləri əsər haqqında dolğun xronoloji məlumat verərək, pyesin səhnələşdirmə tarixindən, əsərin qəhramanlarından - Səlma, Qanpolad, İsmət, Səlimin rollarından bəhs ediblər.
Tədbirdə, həmçinin “Hüseyn Cavidin “Ana” əsəri-105 (ədəbi-tarixi xronika)” mövzusunda məruzə dinlənilib.
Muzey əməkdaşları Gənc Tamaşaçılar Teatrında Azərbaycan Respublikasının Əməkdar incəsənət xadimi Bəhram Osmanovun quruluş verdiyi, baş rolunu Əməkdar artist Nübar Novruzovanın ifa etdiyi “Ana” dramının premyerasına yeni quruluşda tamaşa ediblər.

105 years have passed since the publication of the work "Mother" by Huseyn Javid
This year marks the 100th anniversary of the publication of the play "Mother" by the prominent representative of the Azerbaijani romantic literary trend, great playwright and poet-philosopher Huseyn Javid.
On this occasion ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat held a "round table" of the museum.
Director of the museum, Doctor of Philology Gulbaniz Babakhanli spoke about the work of the great playwright. She noted that, Huseyn Javid started dramatic creation in 1910, having written the play "Mother". This play is considered to be the first prosaic dramatic work written in the Azerbaijani language. The work was published in 1913 in the publishing house "Georgian Company" in Tbilisi.
It was noted that, despite the fact that the theme of the play "Mother" was borrowed from a medieval Italian novel, Javid managed to bring it into line with the Azerbaijani-Turkic mentality. The heroine of the play - mother Salma embodies courage, spiritual nobility and a sense of human loyalty.
Further, the museum's scientists provided detailed chronological information about the work, the history of the play on the stage and the heroes - Salma, Kanpolad, Ismat, Salim.
At the event, was listened a report on "The Work "Mother" by Huseyn Javid - 105 (literary and historical chronicle)".
Then, at the Theater of Young Spectator the museum staff has watched the premiere of the drama "Mother", produced by the Honored Art Worker of the Republic of Azerbaijan Bahram Osmanov. The main role was played by Honored Artist Nubar Novruzov.