“Mehriban Əliyeva – Azərbaycan mədəniyyətinin hamisi” kitabı çapdan çıxıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu tərəfindən “Mehriban Əliyeva – Azərbaycan mədəniyyətinin hamisi” kitabı çap olunub.
“Şərq-Qərb” nəşriyyatında işıq üzü görən kitabın elmi redaktoru AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov, tərtibçisi həmin müəssisənin elmi işçisi Əzizə Ələkbərovadır.
Nəşr Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın xalqımızın qədim və zəngin mədəniyyətinin etibarlı və ləyaqətli hamisi kimi misilsiz və çoxşaxəli fəaliyyətindən bəhs edir.
Azərbaycan və fransız dillərində ərsəyə gələn vəsait oxucunu həm Mehriban Əliyevanın mədəniyyətimizin inkişafı, milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması və təbliği istiqamətində çoxşaxəli və dərin məzmunlu fəaliyyəti barədə məlumatlandırır, həm də mədəni irsimizlə bağlı bilgilər verməklə maarifləndirir.

Увидела свет книга «Мехрибан Алиева - покровительница азербайджанской культуры»
Фондом знаний при Президенте Азербайджанской Республики издана книга «Мехрибан Алиева - покровительница азербайджанской культуры».
Научным редактором книги, увидевшей свет в издательстве «Восток-Запад», является заместитель директора Института рукописей НАНА по научной работе, доктор филологических наук Паша Керимов, а составителем - Азиза Алекберова.
Издание охватывает неоценимую и многогранную деятельность Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиевой как покровительницы древней и богатой культуры нашего народа.
Пособие, вышедшее в свет на азербайджанском и французском языках, повествует о содержательной деятельности Мехрибан Алиевой, направленной на развитие отечественной культуры, сохранение и пропаганду национальных нравственных ценностей, а также просвещает знаниями о нашем культурном наследии.