“Bilik və innovasiya iqtisadiyyatına əqli mülkiyyətin dəstəyi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
İyunun 5-də Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Təhsil Nazirliyi, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) və Avrasiya Patent Təşkilatının birgə əməkdaşlığı ilə “Bilik və innovasiya iqtisadiyyatına əqli mülkiyyətin dəstəyi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, ali məktəblərin rektorları, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və nümayəndələri, elm və təhsil ictimaiyyətinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ÜƏMT-in baş direktoru Frensis Qarrinin Bakıya səfərini yüksək dəyərləndirib, bu qurumla əməkdaşlığın uğurlu nəticələrindən söz açıb. Bildirib ki, hazırda ölkəmizdə Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Təhsil Nazirliyi və ÜƏMT-in birgə hazırladığı “Universitet və elmi-tədqiqat institutlarında əqli mülkiyyət siyasəti üçün milli layihə” həyata keçirilir. Bu layihə ölkəmizdə elmi-tədqiqat nəticələrinin kommersiyalaşdırılması, tətbiqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, yaradılan yüksək texnologiyaların iqtisadiyyatda tətbiqi üçün əlverişli şəraitin yaradılması və iqtisadi səmərəsinin artırılması məqsədlərinə xidmət edir. Bununla bağlı 2017-ci ildə Birgə Bəyannamə imzalanıb.
Kamran İmanov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti və dəstəyi nəticəsində Azərbaycan əqli mülkiyyət sahəsində fəal beynəlxalq əməkdaşlıq aparır, müəlliflik və oxşar hüquqlar sahəsində 6, sənaye mülkiyyətinə aid 11 beynəlxalq çoxtərəfli konvensiya və sazişlərdə iştirak edir. Hazırda ÜƏMT-in müəlliflik hüququna aid iki yeni müqaviləsinə – Mərakeş və Pekin müqavilələrinə qoşulma prosesi gedir, həmçinin sənaye mülkiyyəti ilə bağlı üç sazişə qoşulmaq planlaşdırılır.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan ÜƏMT-in rəhbər orqanlarında, o cümlədən Koordinasiya Komitəsində, Proqram və Büdcə Komitəsində təmsil olunur. Dövlətimizin başçısının səyləri nəticəsində Azərbaycanın əqli mülkiyyətə aid zəngin milli qanunvericilik bazası formalaşıb. Buraya bilavasitə əqli mülkiyyəti qoruyan səkkiz qanun və məcəllənin müvafiq müddəaları, əqli mülkiyyət hüquqlarını dolayısı ilə qoruyan iki qanun və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasına istinad olunan 12 qanun daxildir.
K.İmanov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında əqli mülkiyyət prioritet istiqamət kimi qəbul edilib və sənədə bu sahənin inkişafı ilə bağlı səkkiz tədbir daxil edilib. Ölkə Prezidentinin 2018-ci il 20 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb.
Tədbirdə çıxış edən F.Qarri Bakıya səfərinin əhəmiyyətindən, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə faydalı və səmərəli əməkdaşlıqdan danışıb, iki qurum arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edib. Alim bildirib ki, ölkədə elm siyasətini, o cümlədən uzunmüddətli elmi tədqiqat işlərini AMEA həyata keçirir, rəqabətə davamlı innovasiya iqtisadiyyatının formalaşmasında bu təşkilatın rolu böyükdür.
“Dünya təcrübəsində elm-biznes əməkdaşlığının xüsusi əhəmiyyət verildiyi məqamlardan biri də elmi-tədqiqat institutlarının tərkibində texnoparkların yaradılmasıdır” - deyən akademik A.Əlizadə dövlətimizin başçısının 2016-cı il 8 noyabr tarixli müvafiq Sərəncamı ilə yaradılan “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı”nın bu istiqamətdə atılan vacib addımlardan biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, elm-biznes əməkdaşlığının formalaşdırılması istiqamətində real işlər görən AMEA və onun nəzdində yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkı qısa müddətdə bir sıra layihələri uğurla həyata keçirib.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov isə çıxışında uğurlu inkişafın təməlində bilikyönümlü cəmiyyətin və rəqabətqabiliyyətli mühitin texnoloji innovasiyalarla tamamlanmasının dayandığını bildirib. Qeyd edib ki, yaşadığımız bilik və innovasiya iqtisadiyyatı dövründə davamlı və hərtərəfli inkişafın təmin edilməsində elm və təhsilin rolu əhəmiyyətli dərəcədə artmaqdadır. Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən strategiyanın əsas prioritetlərindən biri bilik iqtisadiyyatının formalaşdırılması, təhsil, elm və innovasiya arasında səmərəli əlaqələrin yaradılmasıdır.
Avrasiya Patent Təşkilatının prezidenti xanım Saule Tlevlessova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan bu qurumun səkkiz üzvündən biridir. Ötən il təşkilata müvafiq sahə üzrə 37 ərizə daxil olub. Bu qurumun iyirmi illik fəaliyyəti dövründə ümumilikdə 320 ərizə verilib, 240 ixtira qeydə alınıb. Azərbaycandan hazırda 7300 patent dəstəklənir. Ölkədən daxil olan ərizələrin 80 faizi elmi müəssisələrin, akademiyaların və institutların payına düşür.
Sonra tədbir iştirakçıları universitetlər tərəfindən yaradılmış startaplar və onların nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Beynəlxalq konfrans çərçivəsində “Qeyri-maddi aktivlər və qlobal dəyər zəncirləri: İqtisadiyyat innovasiyanın faydalarından necə yararlana bilər?” mövzusunda regional seminar təşkil olunub.
Bir sıra ölkələrdən tanınmış ekspertlərin iştirak etdikləri seminarda “Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının “Qlobal dəyər zəncirlərində qeyri-maddi aktivlər” (ÜƏMT-in 2017 hesabatına giriş), “İnnovasiya və enerji” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Sonda "TAİEX" proqramı çərçivəsində respublikamızın müxtəlif təşkilatlarından olan ÜƏMT-in 2 illik təlim kurslarının məzunlarına bu qurumun “Müəllimlik“ sertifikatı təqdim olunub. AMEA-dan Polimer Materialları İnstitutunun Patent tədqiqatları və innovasiya şöbəsinin müdiri Gülnarə Qasımova, İdarəetmə Sistemləri İnsitutunun elmi işçisi Aygün Əliyeva, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun əməkdaşı Günel Əsgərova da bu sertifikata layiq görülənlər sırasındadırlar.

International conference “Support of intellectual property to the economy of knowledge and innovations” kicked off
International conference on "Support of intellectual property to the economy of knowledge and innovations" by organizational Agency for Intellectual Property of the Republic of Azerbaijan (AIP), Ministry of Education, World Intellectual Property Organization (WIPO) and Eurasian Patent Organization kicked off at the Heydar Aliyev Center in Baku on May 5.
State and government officials, parliamentarians, university rectors, leaders and representatives of international organizations, representatives of science and education took part at the event.
Chairman of the Board of the Agency for Intellectual Property of the Republic of Azerbaijan, Kamran Imanov, highly appreciated the visit of the General Director of WIPO Francis Gurry, spoke about the successful results of cooperation with this structure. It was noted that, at the present time "National project for the policy of intellectual property in universities and research institutes", prepared by the Agency for Intellectual Property in cooperation with the Ministry of Education and WIPO, is being implemented in our country.
The project is aimed at commercialization of scientific and research results in our country, improvement of applied mechanisms, creation of favorable conditions for the application of high technologies in the economy and the goals of increasing economic efficiency. In this regard, in 2017, the Joint Declaration was signed. In 2016-2017, with the cooperation of WIPO, three international events took place on these issues, known foreign experts provided the necessary assistance in the field of intellectual property policy in scientific institutions, and trained specialists. At the current exhibition, reflecting the results of cooperation, the results of activity of start-ups and spinouts are demonstrated.
Speaking at the event, General Director of WIPO Francis Gurry spoke about the useful and fruitful cooperation with the AIS, underscored the importance of expanding the ties between the two structures.
Then, ANAS president, academician Akif Alizadeh spoke. Scientist said that, it is necessary to continue the development of cooperation between science and business in Azerbaijan.
A.Alizadeh noted that one of the important steps in this direction became the creation of a High-Tech Park under the National Academy of Sciences, which now has 13 residents.
"One of the most important aspects of scientific and business cooperation in the world practice is the creation of technology parks in research institutes," A.Alizadeh said and brought to attention that the establishment of the "High Technologies Park of ANAS", the corresponding decree of the head of state of November 8, 2016 is one of the important steps taken in this direction. He said that ANAS and the High-Tech Park, which took real steps towards forming cooperation between science and business, successfully implemented a number of projects in a short period of time.
Minister of Education Jeyhun Bayramov in his speech said that, on the basis of successful development lies the improvement of a knowledge-based society and a competitive environment with technological innovations. He noted that the role of science and education in ensuring sustainable and comprehensive development in the conditions of the knowledge and innovation economy has significantly increased. One of the key priorities of the strategy successfully implemented by President Ilham Aliyev is the formation of a knowledge economy, the establishment of effective relations between education, science and innovation.
President of the Eurasian Patent Organization, Ms. Saule Tlevlesova, noted that, Azerbaijan is one of the eight members of the organization. Last year, the organization received 37 applications in the relevant field. In total for twenty years of activity of this organization 320 applications have been submitted, and 240 inventions are registered. Currently, 7,300 patents are supported from Azerbaijan. 80% of applications in the country fall to the share of scientific institutions, academies and institutions.
Then, the participants of the event got acquainted with the start-ups created by the universities and the exhibition reflecting their achievements.
At a conference in which well-known foreign experts took part were listened reports on the "Intangible Assets in Global Value Chains" (WIPO's 2017 Report) of the World Intellectual Property Organization", "Innovation and Energy", etc.
Within the framework of the international conference, a regional seminar on "Intangible assets and global value chains: How can the economy use the benefits of innovation?" is organized.