Akademik Xoşbəxt Yusifzadə “Neftçi Geoloqları Cəmiyyəti” İB-in fəxri üzvü olub
“Neftçi Geoloqları Cəmiyyəti”nin aktiv üzvü olan, uzun illər ərzində böyük fayda və cəmiyyətin uğurlarına öz töhfəsini verən akademik Xoşbəxt Yusifzadə “Neftçi Geoloqlar Cəmiyyəti” İB-in fəxri üzvü olub. Qərarı təsdiqləyən nişanı cəmiyyətin sədri Arzu Cavadova akademikə təqdim edib.
Qeyd edək ki, 1993-cü ildən fəaliyyət göstərən “Neftçi Geoloqları Cəmiyyəti” qeyri-hökumət təşkilatı Avropanın (“EAGE”), Amerikanın (“AAPG”) və dünyanın (“SPE”) nüfuzlu assosiasiyaları ilə birgə 10 peşəkar beynəlxalq konfrans, eləcə də elmin korifeyləri olan geoloqlar - Əli Əşrəf Əlizadə və Şəfaət Mehdiyevin ideyalarının inkişafına dair 10 respublika səviyyəli elmi konfrans, tələbə və gənc tədqiqatçılar üçün 23 respublika səviyyəli və beynəlxalq konfrans, tələbələr və beynəlxalq konfransların iştirakçıları üçün 52 geoloji ekskursiya, 39 tematik seminar və tələbələr üçün 130-dan çox xüsusi mühazirə keçirib.
Cəmiyyət “Azərbaycan geoloqu” elmi bülletenini nəşr edir, həmçinin dərslik və dərs materialları, lüğətlər, elmi və elmi-populyar monoqrafiyalar çapdan çıxarır, tələbələr üçün neft sənayesinin müxtəlif sahələrində işlərin spesifikliyinə aydınlıq gətirilməsinə dair fəaliyyət görür.

Академик Хошбахт Юсифзаде стал почётным членом ОО «Общество нефтяников-геологов»
Активный член Общества нефтяников-геологов академик Хошбахт Юсифзаде, который внес свой вклад в успехи общества, избран почётным членом ОО «Общество нефтяников-геологов». Согласно постановлению, председатель ОО «Общество нефтяников-геологов» Арзу Джафарова представила Х.Юсифзаде значок почётного члена.
Отметим, что действующая с 1993 года неправительственная организация «Общество нефтяников-геологов» совместно с всемирно известными ассоциациями Европы («EAGE»), Америки («AAPG») и мира («SPE») провела 10 профессиональных международных конференций, а также 10 республиканских научных конференций по развитию идей известных геологов Али Ашрафа Ализаде и Шафаата Мехтиева, 23 республиканские и международные конференции для студентов и молодых исследователей, 52 геологические экскурсии для студентов и участников международных конференций, 39 тематических семинаров и более 130 специальных докладов для студентов.
Общественным объединением «Общество нефтяников-геологов» публикуется научный бюллетень «Азербайджанский геолог» (в настоящее время опубликовано 22 публикации). Также общественным объединением издаются учебники и учебные материалы, словари, научные и научно-популярные монографии, активно участвует в международных конференциях и выставках, организует и финансирует научно-исследовательскую работу студентов, а также дает студентам понимание специфики работы в различных областях нефтяной промышленности.