"Elm texnologiyaları, innovasiya siyasəti və sənayesi" mövzusunda təlim-seminar keçirilir
Koreyanın Elm, Texnologiya və Siyasət İnstitutu (STEPI) Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin (IICC) nümayəndələri AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) əməkdaşları üçün təlim-seminara başlayıb.
"Elm texnologiyaları, innovasiya siyasəti və sənayesi" mövzusunda keçirilən təlimdə YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək seminarın ənənə hal aldığını bildirib. O, elm, texnologiya və innovasiya potensialının artırılmasının ölkə iqtisadiyyatının əsas prioritet istiqaməti olduğunu söyləyib. V.Babayev qeyd edib ki, seminarın keçirilməsində əsas məqsəd Koreyanın innovasiyaların sənayedə tətbiqi sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsi, həmçinin iki ölkə arasında elm və texnologiya sahəsində davamlı əməkdaşlığa nail olmaqdır.
Sonra təlimlər qrupunun rəhbəri Eunjoo Kim çıxış edərək 1987-ci ildə yaradılan STEPI-nın Koreyanın elm və texnologiya siyasətinin inkişafında mühüm rol oynadığını, bu sahədə tədqiqatlar üçün qlobal düşüncə platformasını genişləndirərək milli rəqabət qabiliyyətini inkişaf etdirdiyini deyib. Bildirib ki, 2014-cü ildə STEPI-nın nəzdində yaradılan Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzi Koreyanın elm, texnologiya və innovasiya sahəsindəki təcrübəsini tərəfdaş ölkələrlə, o cümlədən Azərbaycanla paylaşmaqda maraqlıdır.
Qeyd edək ki, üç gün davam edəcək seminarda “Elm texnologiyası siyasətinin həyata keçirilməsi”, “Elm, texnologiya və innovasiya parklarının idarəedilməsi”, “Milli regional innovasiya sisteminin yaradılması” kimi mövzulara toxunulacaq. Elm, texnologiya və innovasiya siyasətinin milli innovasiyada oynadığı mühüm rol, Koreya iqtisadiyyatını yüksəltməyə yönəlmiş elm, texnologiya və innovasiya siyasətində əldə olunan nailiyyətlərə dair məruzələr dinləniləcək.
Həmçinin Azərbaycanın elm və texnologiya siyasətinin cari vəziyyəti və qarşılaşdığı problemlər müzakirə olunacaq. Seminarda Koreyanın texnologiya transferi və kommersiyalaşdırılması siyasəti və Azərbaycanda bu sahədə mövcud vəziyyət ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Təlimlər Azərbaycan kontekstində texnologiyanın transferi və kommersiyalaşdırılmasının təşviqi ilə bağlı qrup təlimləri ilə başa çatacaq.

"Scientific Technologies, Innovation Policy and Industry" a training seminar is held
Representatives of the International Center for Innovative Cooperation (ICIC) of the Korea Institute for Science, Technology and Policy (STEPI) have started training seminars for employees of the High Technologies Park of the ANAS.
Speaking at a seminar on "Scientific Technologies, Innovation Policy and Industry" High Technologies Park Director, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Vugar Babayev brought to the attention that the seminar had acquired a traditional character. He said that, raising the scientific, technological and innovation potential is the main priority of the country's economy. V.Babayev noted that, the main objectives of the seminar are studying Korea's experience in applying innovations in industry and achieving sustainable cooperation in science and technology between the two countries.
Then, head of the training group, Junju Kim, noted that, STEPI, established in 1987, plays an important role in developing Korea's scientific and technical policy and develops its national competitiveness by expanding its global thinking platform for research in this field. And the International Center for Innovative Cooperation, established with STEPI in 2014, is interested in sharing Korean experience in science, technology and innovation with partner countries, including with Azerbaijan.
Let us note that, within the framework of three-day seminars such topics as "Implementation of the policy of scientific technologies", "Management of science, technology and innovation parks", "Creation of a national regional innovation system" will be discussed. Reports will be heard on the important role of science, technology and innovation policies in national innovation, advances in science, technology and innovation aimed at boosting the Korean economy.
The current state of the scientific and technical policy of Azerbaijan, the policy of transfer and commercialization of Korean technologies and the current state of this sphere in Azerbaijan will also be discussed. Seminars will end with group trainings related to the promotion of technology transfer and commercialization in the context of Azerbaijan.