EaPConnect layihəsinin rəhbəri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda olub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda EaPConnect layihəsinin rəhbəri Maria Minarikova, Estoniya Musiqi Akademiyasının İT direktoru İnnar Jarva və Estoniya Musiqi Akademiyasının şöbə müdiri Paolo Girol ilə görüş keçirilib.
Görüşdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, elmi katib Mədinə Səidova, ümumi işlər üzrə direktor müavini Şakir Mehdiyev, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev və digər institut əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, əsas məqsəd Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsinin təmin etmək, eləcə də Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməkdir.
Alim 22 iyun 2018-ci il tarixdə institutda “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda keçiriləcək toplantının əhəmiyyətini önə çəkərək, bu tədbirdə EaPConnect layihəsi və onun imkanları haqqında Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə geniş məlumat veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən EaPConnect layihəsinin rəhbəri Maria Minarikova Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. İnstitutun GEANT təşkilatı ilə əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi ilə bağlı lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu qeyd edən qonaq birgə layihələrdə iştirakın, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu söyləyib.
Daha sonra qonaqlar institutda yaradılmış innovativ şəraitlə tanış olublar. AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzində qonaqlara Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, bu şəbəkə vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam, IP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər göstərilir.
Sonra qonaqlar institut daxilində keçirilən tədbirləri işıqlandıran və dünyada İKT sahəsində baş verən yenilikləri təqdim edən institutun daxili İnternet televiziyası –“İnfo TV”-nin studiyası ilə yaxından tanış olublar.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) qonaqlara mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesinin bu mərkəzdə həyata keçirilir.
Akademik Rasim Əliquliyev TİM-də fəaliyyət göstərən Distant Tədris Mərkəzinin Naxçıvan, Gəncə və digər bölgələr, eləcə də dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən videokonfrans sistemi vasitəsilə distant mühazirələr dinləməsi, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söyləyib.
Sonra qonaqlara institutda ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, kitabxananın təhlükəsizliyinin təmin olunması, resursların identifikasiyası, oxucuların özünəxidməti həyata keçirə bilməsi üçün 3M texnologiyası quraşdırılıb. Burada resursların meta-verilənlərinin hazırlanması, sifarişlərin idarə olunması, oxuculara xidmətin həyata keçirilməsi, müxtəlif tərkibli hesabatların hazırlanması məqsədilə Avropanın bir sıra ali məktəb və elmi təşkilatlarında uğurla istifadə olunan “Exlibris” şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sistemi tətbiq olunur.
Daha sonra qonaqlar AzScienceNet-in AMEA-nın Əsas binasında fəaliyyət göstərən İnternet Xidmətləri Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Mərkəzin 26 elmi müəssisə və təşkilatı əhatə edən akademiya şəhərciyində 7000-ə yaxın əməkdaşa genişzolaqlı İnternet xidməti göstərdiyi və müasir telekommunikasiya avadanlıqları və proqram təminatları ilə təchiz olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin qeyd olunub ki, AzScienceNet elm və təhsil üçün yüksək keyfiyyətli beynəlxalq İKT infrastrukturunun yaradılması, milli elektron elm və təhsil mühitləri əsasında vahid, qlobal fəzanın formalaşdırılması, elmi məqsədlər üçün istifadə olunan milli və beynəlxalq elektron infrastrukturların təkmilləşdirilməsi məsələlərinin birgə təşkilinə xidmət edən GEANT Assosiasiyasına üzv seçilməklə 40-dan çox ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurur, ölkəmizi GEANT Assosiasiyası və onun layihələrində təmsil edir.
Bildirilib ki, şəbəkənin Data Mərkəzində strateji əhəmiyyətli onlayn informasiya resurslarının saxlanması və istifadəsi təmin edilir. Bu şəbəkə AMEA-da fəaliyyət göstərən tədqiqatçılar üçün geniş imkanlar açır və burada alim və mütəxəssislər tərəfindən işlənilən metod və alqoritmlərin adekvatlığının yoxlanılması, təcrübədən keçirilməsi və əsaslı tədqiqatların aparılması mümkündür.

Руководитель проекта «EaPConnect» побывал в Институте информационных технологий
Сегодня в Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с руководителем проекта «EaPConnect» Марией Минариковой, директором по ИТ Эстонской академии музыки Иннарой Жарва и заведующим отделом Эстонской академии музыки Паоло Гиролом.
На встрече приняли участие заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, научный секретарь Медина Саидова, заместитель директора по общим вопросам Шакир Мехдиев, заведующий отделом Международных отношений, доктор философии по технике Вугар Мусаев  и другие.
Мероприятие вступительной речью открыл академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев. Он довел до сведения, что научно-компьютерная сеть AzScienceNet была принята в членство Ассоциации европейской научно-образовательной сети (GEANT) в качестве национального оператора в 2015 году. Он отметил, что главной целью является обеспечение эффективного использования научно-образовательными учреждениями Азербайджана поддержки, оказываемой Европейским союзом в рамках проекта «EaPConnect», укрепление сотрудничества высших учебных заведений страны с европейскими научно-образовательными учреждениями.
Ученый подчеркнул значимость собрания на тему «Роль сети GEANT в интеграции азербайджанской науки и образования в Европу», которое состоится в институте 22 июня 2018 года.
Затем, во время своего выступления, руководитель проекта «EaPConnect» Мария Минарикова высоко оценила работу, проделанную в области интеграции науки и образования в Азербайджане. Она отметила, что готова оказать необходимую поддержку для дальнейшего расширения сотрудничества между институтом и организацией GEANT, и что целесообразно участвовать в совместных проектах, обмене сотрудниками и опытом.
Также гости ознакомились с инновационными условиями, созданными в институте. В Центре обработки данных AzScienceNet гостям предоставили информацию о AzScienceNet, которая состоит из Data-центра, Центров Интернет-услуг и сетевой безопасности. Было отмечено, что через эту сеть сотрудникам научных учреждений и организаций НАНА предоставляются услуги, такие как Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Кластерные вычисления, IP-телефония, распределенные многозадачные информационные службы, оперативное информирование, э-библиотека, дистанционное обучение и другие услуги.
Затем гостей ознакомили со студией внутреннего интернет-телевидения «İnfo TV», которое транслирует мероприятия, реализуемые в рамках института, и предоставляет информацию об инновациях в области ИКТ.
В Учебно-инновационном центре (УИЦ) института гостей проинформировали о деятельности центра. Было отмечено, что процесс обучения информатике и докторские экзамены для всех докторантов и диссертантов страны осуществляются в этом центре.
Академик Расим Алигулиев отметил, что Центр дистанционного обучения в УИЦ является связующим звеном между наукой и образованием между Нахчываном, Гянджой и другими регионами, а также ведущими исследовательскими институтами в мире, и создает широкие возможности для дистанционного обучения через систему видеоконференций докторантов и диссертантов, проведения онлайн-семинаров и конференций, укрепления сотрудничества между учеными в стране, а также на международном уровне.
Также гости были проинформированы о деятельности Электронно-библиотечного центра, который был оснащен новейшими технологиями в институте.
Затем гости ознакомились с деятельностью Центра Интернет-услуг AzScienceNet, который осуществляет свою деятельность в главном здании НАНА.
Было подчеркнуто, что центр оказывает услуги широкополосного Интернета для около 7000 сотрудников в университетском городке, куда входят 26 научных учреждений и организаций и то, что он оснащен современным телекоммуникационным оборудованием и программным обеспечением.
Также было отмечено, что AzScienceNet в качестве члена Ассоциации GEANT, которая служит для создания высококачественной международной инфраструктуры ИКТ для науки и образования, создает сотруднические отношения с более чем 40 странами и представляет нашу страну в Ассоциации GEANT и ее проектах.