“Cəfər Cabbarlı və milli istiqlal hərəkatı” adlı kitab nəşr olunub
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Cəfər Cabbarlı Komissiyasının sədri, filologiya üzrə elmlər doktoru Asif Rüstəmlinin  “Cəfər Cabbarlı və milli istiqlal hərəkatı” kitabı çapdan çıxıb.
Kitabda görkəmli dramaturq, istedadlı şair və yazıçı, istiqlal mücadiləsinin fəal üvlərindən biri Cəfər Cabbarlının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü, ondan əvvəlki və sonrakı fəaliyyət sahələri, sovet rejiminə qarşı qeyri-leqal mübarizədə Milli İstiqlal Hərəkatına (1920-1923) qoşulması, gizli “İstiqlal” qəzetinin nəşri prosesində iştirakı, məhbus həyatı zəngin arxiv materialları əsasında tədqiq edilib.
Nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, rəyçisi isə C.Cabbarlının Ev Muzeyinin direktoru Qəmər Seyfəddinqızıdır.

Увидела свет книга «Джафар Джаббарлы и национальное движение за независимость»
Увидела свет книга «Джафар Джаббарлы и движение за независимость» завотделом истории печати и публицистики Института литературы имени Низами Гянджеви, председателя Комиссии Джафара Джаббарлы Союза писателей Азербайджана, доктора филологических наук Асифа Рустамли.
На основе ценных архивных материалов в книге исследованы сферы деятельности известного драматурга, талантливого поэта и писателя, активного участника борьбы за независимость Джафара Джаббарлы в предыдущий и последующий период, а также во время Азербайджанской Демократической Республики, его присоединение к Движению национальной независимости (1920-1923) в нелегальной борьбе против советского режима, участие в издательском процессе секретной газеты «Истиглал», жизни в заключении.
Научным редактором издания является вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, а рецензентом - директор Дома-музея Дж.Джаббарлы Гамар Сейфаддингызы.