“Cəfər Cabbarlı və milli istiqlal hərəkatı” adlı kitab nəşr olunub
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Cəfər Cabbarlı Komissiyasının sədri, filologiya üzrə elmlər doktoru Asif Rüstəmlinin  “Cəfər Cabbarlı və milli istiqlal hərəkatı” kitabı çapdan çıxıb.
Kitabda görkəmli dramaturq, istedadlı şair və yazıçı, istiqlal mücadiləsinin fəal üvlərindən biri Cəfər Cabbarlının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü, ondan əvvəlki və sonrakı fəaliyyət sahələri, sovet rejiminə qarşı qeyri-leqal mübarizədə Milli İstiqlal Hərəkatına (1920-1923) qoşulması, gizli “İstiqlal” qəzetinin nəşri prosesində iştirakı, məhbus həyatı zəngin arxiv materialları əsasında tədqiq edilib.
Nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, rəyçisi isə C.Cabbarlının Ev Muzeyinin direktoru Qəmər Seyfəddinqızıdır.

"Jafar Jabbarli and National Independence Movement" book has been published
The book "Jafar Jabbarli and National Independence Movement" by Asif Rustamli, Doctor of Philology, Chairman of Jafar Jabbarli Commission of the Writers' Union of Azerbaijan , Head of Press History and Publication Department of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi has been published.
The book includes a prominent playwright, talented poet and writer, an active participant of the struggle for independence, Jafar Jabbarli's joining the National Independence Movement (1920-1923) in the struggle for Azerbaijan Democratic Republic, its previous and future spheres of action, the Soviet regime, and participation in "Istiglal" newspaper publishing process, and prison-life.
Scientific editor of the edition is Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli and the reviewer is Gamar Seyfeddingizi, the director of the House Museum of J. Jabbarli.