Azərbaycanlı alim Qırğızıstanda keçirilən beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış edib
Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində "Riyazi analiz, diferensial tənliklər və tətbiqlər – MADEA 2018" adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyev iştirak edib.
O, konfransın plenar iclasında "Şredinger operatorunun doğurduğu funksional fəzalar və inteqral operatorlar" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim, həmçinin konfransın "Funksional və harmonik analiz, həqiqi və kompleks dəyişənli funksiyalar, inteqral çevirmələr, yaxınlaşma və interpolyasiya nəzəriyyəsi, cəmlənmə nəzəriyyəsi" seksiyasına rəhbərlik edib.
Səfər çərçivəsində V.Quliyev Serbiya, İsrail, Ukrayna, Türkiyə, Tacikistan və digər ölkələrin tanınmış alimləri ilə görüşüb, elmi müzakirələr aparıb.
Bundan əlavə, alim səfər zamanı Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetində olub və müəssisənin rektoru, professor Səbahettin Balcı ilə görüşüb. Görüşdə iki qurum arasında gələcəkdə birgə əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparılıb.

Azerbaijani scientist delivered a paper at the international conference in Kyrgyzstan
"Mathematical analysis, differential equations and their applications - MADEA 2018" international scientific conference was held in Kyrgyzstan - Bishkek.
Deputy Director for scientific affairs of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Vagif Guliyev took part in the event.
At the plenary session of the conference he delivered a paper on "Functional spaces and integral operators generated by the Schrödinger operator". Scientist also led conference section entitled "Functional and harmonic analysis, and the actual function of a complex variable, integral transformation and interpolation and approximation theory, the theory of concentration".
During the visit, V.Guliyev met with well-known scientists of Serbia, Israel, Ukraine, Turkey, Tajikistan and other countries. Scientific discussions were held.
In addition, during the visit, the scientist visited the Kyrgyz-Turkish University "Manas" and met with the rector of the institution, Professor Sabahetin Balji. During the meeting, the parties discussed issues of joint cooperation in the future.