Şamaxıda “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçiriləcək
4 iyul 2018-ci il tarixində saat 10:00-da Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi (KEB) və akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə kimya sahəsində tədqiqat aparan gənc alimlər üçün “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçiriləcək.
5 gün müddətində gənc alimlər müxtəlif elmi-intellektual və əyləncəli tədbirlərdə iştirak etməklə, kimya elminin yeni prioritetlərinə dair biliklərini təkmilləşdirəcəklər. Belə ki, ilk günlərdə qeyd olunan prioritet istiqamətlərlə bağlı KEB-ə daxil olan elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqatlar, onların nəticələri yay məktəbinin subyektlərilə müzakirə olunacaq.
Yay məktəbinin gedişində üç elmi panel mövzusu daxilində müzakirələrin təşkili üçün konfransın keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Yay məktəbində iştirak edən gənclər teleskopla ulduzları müşahidə edəcək, ulduzlar sistemi haqqında sənədli filmlərə baxacaq və Şamaxıda yerləşən Dəmirçi palçıq vulkanına ekskursiyaya cəlb olunacaqlar.

“Summer School for Young Chemists – 2018” will be held in Shamakhi
"Summer school of young chemists - 2018"  will be held on July 4, 2018 at Shamakhi Astrophysical Observatory at 10:00  for young scientists conducting research in the field of chemistry, organized by the Division of Chemical Sciences of the National Academy of Sciences (ANAS) and the Council of Young Scientists and Specialists of the Academy.
Within 5 days young scientists will improve their knowledge of new priorities of chemistry by participating in various scientific, intellectual and entertaining events.
It is also planned to hold a conference to arrange discussions within the framework of three academic panels. Young people participating in the Summer School will watch stars with a telescope, watch documentary films about the stars system and will be involved in excursion to the Demirci mud volcano in Shamakhi.