Şamaxıda “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçiriləcək
4 iyul 2018-ci il tarixində saat 10:00-da Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi (KEB) və akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə kimya sahəsində tədqiqat aparan gənc alimlər üçün “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçiriləcək.
5 gün müddətində gənc alimlər müxtəlif elmi-intellektual və əyləncəli tədbirlərdə iştirak etməklə, kimya elminin yeni prioritetlərinə dair biliklərini təkmilləşdirəcəklər. Belə ki, ilk günlərdə qeyd olunan prioritet istiqamətlərlə bağlı KEB-ə daxil olan elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqatlar, onların nəticələri yay məktəbinin subyektlərilə müzakirə olunacaq.
Yay məktəbinin gedişində üç elmi panel mövzusu daxilində müzakirələrin təşkili üçün konfransın keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Yay məktəbində iştirak edən gənclər teleskopla ulduzları müşahidə edəcək, ulduzlar sistemi haqqında sənədli filmlərə baxacaq və Şamaxıda yerləşən Dəmirçi palçıq vulkanına ekskursiyaya cəlb olunacaqlar.

В Шамахе состоится мероприятие «Летняя школа молодых химиков – 2018»
4 июля 2018 года в 10:00 в Шамахинской астрофизической обсерватории при организационной поддержке Отделения химических наук (ОХН) и Совета молодых ученых и специалистов академии для молодых ученых, проводящих исследования в области химии, будет организовано мероприятие «Летняя школа молодых химиков – 2018».
В течение 5 дней, участвуя в различных научно-интеллектуальных и развлекательных мероприятиях, молодые ученые обогатят свои знания о новых приоритетах химической науки. Таким образом, в первые дни будут обсуждены исследования, проведенные в научных институтах ОХН в приоритетных направлениях, и их результаты.
В ходе летней школы также планируется провести конференцию для организации обсуждений в рамках трех научных панельных тем. Молодые исследователи, участвующие в летней школе, будут наблюдать за звездами с помощью телескопа, смотреть документальные фильмы о системе звезд и присоединятся к экскурсии на грязевой вулкан Демирчи, расположенный в Шамахе.