Genetik Ehtiyatlar İnstitutu İranın elmi tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq edəcək
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və müəssisənin direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov İran İslam Respublikasında elmi ezamiyyətdə olublar.
Səfər zamanı Təbriz Universiteti (TU) və Şimal-Qərbi Aqrar Biotexnologiya İnstitutunda (ŞQABİ) görüşlər keçirilib, birgə tədqiqatların aparılması və müxtəlif istiqamətlərdə elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
TU-nun Kənd təsərrüfatı fakültəsinin professorları ilə baş tutan görüşdə birgə kadr hazırlığı və elmi əməkdaşlıq istiqamətləri müəyyənləşdirilib, iki qurum arasında elm və təhsil məsələlərini əhatə edən anlaşma memorandumunun layihəsi hazırlanıb.
Təbriz Universitetinin tədqiqat və texnologiyalar üzrə vitse-prezidenti, professor Aşqar Aşqari biologiya, aqrar, fizika, kimya, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə AMEA ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Bundan əlavə, ŞQABİ-nin direktoru, professor Məhəmməd Amin Hejazi ilə keçirilən görüşdə ortaq elmi əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib, beynəlxalq layihələrdə iştirak və kadr hazırlığı məsələlərində birgə fəaliyyətlərlə bağlı razılıq əldə olunub.

Институт генетических ресурсов будет сотрудничать с научно-исследовательскими учреждениями Ирана
Директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов и заместитель директора учреждения, доктор философии по биологии Мехрадж Аббасов находились в командировке в Исламской Республике Иран.
В ходе визита были проведены встречи в Тебризском университете (ТУ) и Северо-западном институте аграрных биотехнологий (СЗИАБ). Состоялись обсуждения касательно проведения совместных исследований и расширения научного сотрудничества в различных областях.
На встрече, проведенной с профессорами факультета сельского хозяйства ТУ, были определены направления совместной подготовки кадров и научного сотрудничества,  был подготовлен проект меморандума о взаимопонимании, охватывающего вопросы науки и образования между двумя учреждениями.
Вице-президент по исследованиям и технологиям Тебризского университета, профессор Ашгар Ашгари выразил готовность сотрудничать с НАНА в биологической, аграрной, физической, химической сферах, в области высоких технологий и др.
Кроме того, на встрече с директором СЗИАБ, профессором Мухаммедом Амином Хежази были обсуждены перспективы совместного научного сотрудничества и достигнута договоренность относительно вопросов участия в международных проектах и совместной деятельности в подготовке кадров.