Botanika İnstitutu Yaponiya-Azərbaycan əlaqələrinin genişləndirilməsində iştirak edir
Yaponiyanın tanınmış “KOSUGİ-Zohen” şirkəti tərəfindən Bakının Xətai rayonun ərazisindəki Heydər Əliyev Parkında Mamır bağı salınacaq. Bağın salınması üzrə planlaşdırılan işlərin müzakirəsi məqsədilə AMEA Botanika İnstitutunun əməkdaşları, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Şəkər Muxtarova və Aygün Məmmədova, şirkətin nümayəndələri və rayon icra hakimiyyətinin məsul işçiləri əraziyə baxış keçiriblər.
Botanika İnstitutunun mütəxəssisləri bildiriblər ki, Yaponiyadan gətirilməsi nəzərdə tutulan mamır növlərinin bir qismi zəngin floraya malik olan Azərbaycanda da mövcuddur. Ərazidə lazımi iqlim mühiti və şəraiti yaradıldıqdan sonra mamırın yetişdirilməsi və yayılması mümkündür. Müzakirələrdən sonra mamır növlərinin seçilməsi və test edilməsi qərara alınıb.
“KOSUGİ-Zohen” şirkətinin nümayəndələri Botanika İnstitutunda da olublar. İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə Xətai Rayon İcra Hakimiyyəti və “KOSUGİ-Zohen” şirkətinin birgə layihəsini alqışlayaraq bildirib ki, rəhbərlik etdiyi institutun əməkdaşları bu nəcib işə kömək göstərəcəklər. Sonra qonaqlar institutun herbarisində saxlanılan bir sıra mamır növləri və digər bitkilərlə tanış olublar.
Yekun müzakirələr Xətai Rayon İcra Hakimiyyətində aparılıb. Rayon icra hakimiyyətinin başçısı Razim Məmmədov iki gün ərzində görülən işlər barəsində məlumat verib, bu işdə əməkdaşlıq edəcək hər kəsə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edilib ki, həyata keçirilən bu layihə Yaponiya–Azərbaycan dostluq əlaqələrinə yeni töhfə olacaq.

Институт ботаники принимает участие в расширении азербайджано-японских связей
Известной японской компанией “KOSUGİ-Zohen” в Парке Гейдара Алиева Хатаинского района города Баку будет заложен Моховой сад. Сотрудники Института ботаники НАНА, доктора философии по биологии Шакяр Мухтарова и Айгюн Мамедова, представители компании и ответственные сотрудники исполнительной власти района посетили район провели осмотр территории, чтобы обсудить планируемые работы по заложению сада.
Специалисты Института ботаники заявили, что некоторые из видов мха, которые должны быть доставлены из Японии, существуют и в Азербайджане, обладающем богатой флорой. После создания необходимого климата и условий на территории вполне возможно выращивание и распространение мхов. После обсуждений было принято решение об отборе и тестировании видов мхов.
Представители компании “KOSUGİ-Zohen” также побывали в Институте ботаники. Директор Института академик Валида Ализаде, поприветствовав совместный проект Исполнительной власти Хатаинского региона и компании “KOSUGİ-Zohen” отметила, что сотрудники руководимого ею института будут оказывать необходимую поддержку этой благородной работе. Затем гости ознакомились с видами мхов и других растений, хранящихся в гербарии института.
Окончательные обсуждения были проведены в Исполнительной власти Хатаинского района. Руководитель исполнительной власти района Разим Мамедов проинформировал участников о двухдневных работах и выразил благодарность всем, кто будет сотрудничать с ними в данном направлении. Было отмечено, что этот проект станет новым вкладом в дружественные отношения между Японией и Азербайджаном.