AMEA-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
18.07.2018 13:27
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktor müavini Elxan Bayramovun iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarla Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında mövcud əməkdaşlıq və bu əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu tərəfindən nazirliyə təqdim olunan “Aqrar elmin inkişafı strategiyası” layihəsinin icrasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, aqrar sahədə olan kadr çatışmamazlığının aradan qaldırılmasında AMEA-nın institutları mühüm rol oynaya bilər. Bu baxımdan elmi kadr potensialının artırılması, birgə konfransların təşkili, tədqiqatların koordinasiyası və digər prioritet istiqamətlərdə qurumlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi zəruridir.
Görüşdə ölkəmizdə icra olunan seleksiya üzrə layihələrin beynəlxalq proqramlara istinad edilməklə yenidən hazırlanmasına ehtiyac olduğu vurğulanıb. Həmçinin nazirlikdə hazırlanan “Aqrar elm və təhsil üzrə Dövlət Proqramı”nın ərsəyə gəlməsində alimlərin iştirakının vacibliyi qeyd olunub.
Bundan başqa, 2019-cu ildə Bakıda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə seleksiya üzrə beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Ölkəmizdə əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, aqrar sektorun elmi əsaslarla inkişaf etdirilməsi, alimlərin bilavasitə əkinçiliklə məşğul olan fermerlərlə təmaslarının yaradılması, müntəzəm elmi monitorinqlərin aparılması, qida zəncirinin hər bir mərhələsində elmi yanaşmanın vacib olduğu nəzərə alınaraq, AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında memorandumun imzalanması və gələcək əlaqələrin etibarlılığının təmin olunması üçün hər üç qurumdan koordinatorun təyin edilməsi qərara alınıb.

A meeting with representatives of the Agrarian Science and Information Center of the Ministry of Agriculture
18.07.2018 13:27
At the Institute of Genetic Resources held a meeting with the Director General of the Agrarian Science and Information Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev and Deputy Director of ANAS High Technologies Park Elkhan Bayramov.
The meeting discussed cooperation between the institutes of the Biological and Medical Sciences Department of the ANAS and the Ministry of Agriculture and opportunities for expanding relations. They also exchanged views on the implementation of the Agrarian Science Development Strategy project submitted to the Ministry by the Institute of Genetic Resources.
It was noted that institutes of ANAS can play an important role in elimination of the shortage of specialists in agrarian sphere. From this point of view, it is necessary to strengthen the relationship between the academic staff, capacity building, organization of joint conferences, coordination of research and other priority areas.
It was decided to appoint a coordinator from each of the three institutions for ensuring the food security of the population, development of the agrarian sector on scientific basis, establishing contacts with farmers, direct contact with the farmer, conducting regular scientific monitoring and etc.