AMEA-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
18.07.2018 13:27
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktor müavini Elxan Bayramovun iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarla Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında mövcud əməkdaşlıq və bu əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu tərəfindən nazirliyə təqdim olunan “Aqrar elmin inkişafı strategiyası” layihəsinin icrasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, aqrar sahədə olan kadr çatışmamazlığının aradan qaldırılmasında AMEA-nın institutları mühüm rol oynaya bilər. Bu baxımdan elmi kadr potensialının artırılması, birgə konfransların təşkili, tədqiqatların koordinasiyası və digər prioritet istiqamətlərdə qurumlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi zəruridir.
Görüşdə ölkəmizdə icra olunan seleksiya üzrə layihələrin beynəlxalq proqramlara istinad edilməklə yenidən hazırlanmasına ehtiyac olduğu vurğulanıb. Həmçinin nazirlikdə hazırlanan “Aqrar elm və təhsil üzrə Dövlət Proqramı”nın ərsəyə gəlməsində alimlərin iştirakının vacibliyi qeyd olunub.
Bundan başqa, 2019-cu ildə Bakıda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə seleksiya üzrə beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Ölkəmizdə əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, aqrar sektorun elmi əsaslarla inkişaf etdirilməsi, alimlərin bilavasitə əkinçiliklə məşğul olan fermerlərlə təmaslarının yaradılması, müntəzəm elmi monitorinqlərin aparılması, qida zəncirinin hər bir mərhələsində elmi yanaşmanın vacib olduğu nəzərə alınaraq, AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında memorandumun imzalanması və gələcək əlaqələrin etibarlılığının təmin olunması üçün hər üç qurumdan koordinatorun təyin edilməsi qərara alınıb.

В НАНА состоялась встреча с представителями Аграрного научно-информационного центра Министерства сельского хозяйства
18.07.2018 13:27
В Институте генетических ресурсов состоялась встреча с генеральным директором Аграрного научно-информационного центра Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, доктором философии по аграрным наукам Вугаром Бабаевым и заместителем директора Парка высоких технологий  НАНА Эльханом Байрамовым.
На встрече обсуждались сотрудничество между институтами Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Министерством сельского хозяйства и возможности для расширения этих связей. Затем прошел обмен мнениями об осуществлении проекта «Стратегии развития аграрной науки», представленного в министерство Институтом генетических ресурсов.
Было отмечено, что институты НАНА могут сыграть важную роль в устранении нехватки кадров в аграрной сфере. С этой точки зрения необходимо укрепить связи между структурами в направлении повышения научного кадрового потенциала, организации совместных конференций, координации исследований.
В ходе встречи было подчеркнуто, что существует необходимость повторной подготовки реализуемых в нашей стране селекционных проектов с учетом международных программ. Была упомянута важность участия ученых в подготовке «Государственной программы по аграрной науке и образованию» министерства.
Кроме того, состоялись дискуссии о проведении в Баку в 2019 году международной научной конференции по селекции при совместной организационной поддержке Парка высоких технологий НАНА и Министерства сельского хозяйства.
Учитывая важность обеспечения продовольственной безопасности населения, развития аграрного сектора на научной основе, установления контактов между учеными и фермерами, занимающимися земледелием, регулярного проведения мониторингов, научного подхода в каждом звене пищевой цепочки, было принято решение о подписании меморандума между Министерством сельского хозяйства и НАНА, а также назначении координаторов из каждой структуры с целью обеспечения надежности дальнейших связей.