Tarix İnstitutunda Soyqırımlarla bağlı Beynəlxalq Əlaqələndirmə Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
Dünya tarixçilərinin təşəbbüsü ilə AMEA Tarix İnstitutunun nəzdində Soyqırımlarla bağlı Beynəlxalq Əlaqələndirmə Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Mərkəzin yaradılması barədə qərar “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları və deportasiyalar” mövzusunda Qusarda keçirilən V beynəlxalq elmi konfransda qəbul edilib.
Yeni qurum dünyada, o cümlədən türk-müsəlman ölkələrində törədilmiş soyqırımları və deportasiyalarla məşğul olan tədqiqatçılar arasında səmərəli elmi əlaqə yaradacaq, müxtəlif dövlətlərin mütəxəssislərinin araşdırmalarını əlaqələndirəcək.
Soyqırımlarla bağlı Beynəlxalq Əlaqələndirmə Mərkəzi soyqırımı probleminin daha dəqiq və hərtərəfli araşdırılması, tarixi faktların dünya ictimaiyyətinə dolğun çatdırılması, həmin hadisələrə obyektiv siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi, gələcək nəslin tarixi daha dərindən öyrənməsi və gənclərin maarifləndirilməsi istiqamətində mühüm rol oynayacaq.

В Институте истории НАНА начал свою работу Международный центр геноцидов
По инициативе историков мира при Институте истории Национальной академии наука Азербайджана (НАНА) приступил к деятельности международный координационный центр по проблеме геноцидов против тюрко-мусульманских народов.
Соответствующее решение было принято на V Международной научной конференции на тему «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в XX веке», прошедшей в Гусаре.
Центр создаст эффективные научные связи между исследователями, занимающихся геноцидами и депортациями в мире, в том числе против тюркско-мусульманских народов.
Международный координационный центр по геноциду будет играть важную роль в более точном и тщательном расследовании проблемы геноцида, полном освещении исторических фактов мировому сообществу, объективной политической и правовой оценке этих событий, более глубоком изучении будущих поколений и воспитании молодежи.