İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin məqaləsi COIA konfransının materiallarına daxil olunub
31.07.2018 09:25
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru akademik Rasim Əliquliyev, instititun direktor müavini Şakir Mehdiyev və institutun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyevin həmmüəllifi olduqları “Some issues of application of internet of things in the oil and gas complex” (Neft-qaz komplekslərində Əşyaların İnternetinin tətbiqinin bəzi məsələləri) adlı məqalə 11-13 iyul 2018-ci il tarixlərdə Bakı şəhərində IEEE təşkilatının dəstəyi ilə keçirilən “The 6th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications” (COIA) konfransının materiallarında dərc olunub.
Konfrans materiallarında, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimovun həmmüəllifi olduqları “Application of the internet of things in oil-gas industry” (Əşyaların İnternetinin neft-qaz sənayesində tətbiqi), eləcə də R.Ələkbərov və institutun baş mütəxəssisi Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduqları “Selection issues of cloudlets in mobile cloud computing” (Mobil hesablama buludlarında cloudletlərin seçilməsi məsələsi) adlı məqalələr yer alıb.
“Application of the internet of things in oil-gas industry” adlı məqalədə neft və qaz sənayesində quraşdırılmış sensorlardan məlumatların asan, təhlükəsiz, etibarlı və sürətli toplanması üçün Əşyaların İnterneti texnologiyalarına əsaslanan arxitektura təklif olunub. Sensorlar vasitəsilə toplanan məlumatların emalı, neft və qaz sənayesində neft platformalarının (yataqlar) təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılması, əməliyyatların optimallaşdırılması, problemlərin qarşısının alınması, xətaların aradan qaldırılması və istismar xərclərinin azaldılması üçün yeni imkanların yaradılması məsələləri tədqiq edilib.
“Selection issues of cloudlets in mobile cloud computing” adlı məqalədə isə mobil bulud texnologiyalarının üstünlükləri və istifadəsi zamanı meydana çıxan problemlər təhlil edilib. İyerarxik strukturlu mobil hesablama buludların ikinci səviyyəsində cloudletlər əsasında yaradılan şəbəkə infrastrukturu analiz edilib, eyni zamanda bu texnologiyalardan istifadə etməklə mobil avadanlıqların hesablama və yaddaş resurslarına olan təlabatın təmin edilməsi məsələləri tədqiq edilib. Mobil hesablama buludlarında bulud xidmətlərindən səmərəli istifadəyə təsir göstərən əsas göstəricilər analiz edilib.

The articles of the Institute's scientists are included in the materials of the COIA conference
An article "Some issues of application of internet things in the oil and gas complex"  co-authored by the academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology academician Rasim Alguliev, deputy director of the institute Shakir Mehdiyev and head of the institute department Tahmasib Fataliyev, has been published among the materials of  “The 6th International Conference on Control and Optimization of Industrial Applications” (COIA) conference held in Baku in July 11-13, 2018 with the support of IEEE.
On July 11-13, 2018, the article “Application of the Internet of Things in Oil-Gas Industry” co-authored by Technical Director of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov and PhD in Technical Sciences Mammad Hashimov, and the article“Selection issues of cloudlets in mobile cloud computing” which was co-authored by R. Alakbarov and chief specialist of the institute Ogtay Alakbarovwere included to the conference materials of  “The 6th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications (COIA)” whichwas held in Baku with the support of IEEE.
In an article titled "Application of the Internet of Things in Oil and Gas Industry," an architectura based on the Internet of Things Technology has been proposed for easy, secure, reliable, and fast data collection from oil and gas industry sensors. The issues of data collection via sensors, improvement of safety of oil platforms (fields) in oil and gas industry, optimization of operations, prevention of problems, elimination of errors and creation of new opportunities for reducing operating costs were investigated.In the article titled “Selection issues of cloudlets in mobile cloud computing” the problems that emerged during the benefits and use of mobile cloud technologies were analyzed. The main indicators affecting the efficient use of cloud services in mobile computing clouds were analyzed.