Oktay Qasımov 1958-ci ildə Zaqatala şəhərində anadan olub. 1974-cü ildə Bakı şəhərindəki 44 saylı orta məktəbi qızıl medalla bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinə daxil olub. O, ali məktəbi bitirdikdən sonra təyinatla AMEA-nın Fizika İnstitutunda işə başlayıb.
1982-1984-cü illərdə Moskvada N.N.Semyonov adına Kimyəvi Fizika İnstitutunda tədqiqatçı kimi təcrübə keçib.
1988-ci ildə “Fibrilyar zülalların mexaniki dağılması zamanı baş verən sərbəst-radikallı proseslər” mövzusunda fizika-riyaziyyat elmləri üzrə namizədlik dissertasiyasını, 1992-ci ildə “Zülallarda onların mexaniki dağılması zamanı baş verən sərbəst-radikallı proseslər” mövzusunda fizika-riyaziyyat elmləri üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 2017-ci ildə “Biofizika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
AMEA-nın müxbir üzvü O.Qasımovun rəhbərliyi ilə zülalların mexaniki dağılması zamanı ilkin sərbəst radikallı proseslər, bu radikalların zəncirvarı foto- və termo-reaksiyaları təyin edilib. Alim zülalların üçölçülü məhlul quruluşunu təyin etmək üçün yeni “Nöqtəvi idarə olunan triptofan flüoressensiyası” (NİOTF) metodunu yaradıb. NİOTF metodu ilə göz yaşı lipocalini zülalının üçölçülü məhlul quruluşu zülal kristalının rentgen-struktur analizi ilə təsdiq olunub. O, həmçinin zülallarda konformasiya dəyişikliklərini öyrənmək üçün yeni “Nöqtəvi idərə olunan dairəvi dixroizm” metodunu yaradaraq, aşağı temperatur ölçülərinin üstünlüyünü göstərib. Bundan başqa, flüoressensiya metodu ilə zülal-ligand birləşməsini tədqiq etmək üçün birbaşa modelsiz metod təklif edib.
Alim elmi fəaliyyətlə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. O, 1996-2015-ci illərdə ABŞ-ın Los-Anceles Kaliforniya Universitetində çalışıb. Eyni zamanda, həmin illər ərzində ABŞ-ın Milli Sağlamlıq İnstitutunun (NİH) qrantları üzrə məsul elmi işçi olub.
2009-cu ildən AMEA-nın Fizika İnstitutunda Kaliforniya Universiteti ilə birgə yaradılan Biopolimerlərin və toksinlərin spektroskopiyası adlı beynəlxalq laboratoriyanın rəhbəridir.
O.Qasımov 90-dan artıq elmi məqalənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 1 namizədlik dissertasiyası müdafiə olunub.
Biofizik alim dəfələrlə beynəlxalq konfrans və konqreslərdə iştirak edərək Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edib.
O, 2015-2016-cı illərdə AMEA-nın Fizika İnstitutunda Biofizika və Smart Materiallar Mərkəzinin rəhbəri kimi fəaliyyət göstərib.
2016-cı ildən AMEA-nın Biofizika İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edir.
Görkəmli alimi 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Corresponding member of ANAS Oktay Gasimov is 60
On August 4, Azerbaijan's outstanding biophysicist, director of the Institute of Biophysics, correspondent member of ANAS Oktay Kazim oglu Gasimov is 60
Oktay Gasimov was born in 1958 in Zagatala. He graduated from secondary school # 44 in Baku in 1974 with a gold medal and entered Baku State University. After graduating from high school, he started working at the Institute of Physics at ANAS.
In 1982-1984 he was a researcher at the Institute of Chemical Physics named after N.N. Semyonov in Moscow.
In 1988, he defended his PhD in Physics and Mathematics, in 1992 he defended his doctoral thesis. In 2017 he was elected as a corresponding member of ANAS on specialty "Biophysics".
Corresponding member of ANAS O. Gasimov underwent the first free radical processes and photosensitivity and thermo-reactions of these radicals during the mechanical collapse of proteins. The scientist has developed a new "Dot-Controlled Tryptophan Fluorescence" (DCTF) method to determine the three-dimensional solution of proteins. Three-dimensional solution of tear lipocaline protein by DCTF method has been confirmed by X-ray analysis of protein crystals.
The scientist also engaged in pedagogical activity besides scientific activity. He has worked at Los Angeles, California, from 1996 to 2015. At the same time, he was responsible for grants from the US National Institute of Health (NIH).
Head of International Laboratory of Biopolymers and Toxins Spectroscopy, created jointly with the University of California at the Institute of Physics of ANAS since 2009.
O. Gasimov is the author of more than 90 scientific articles. Under his supervision 1 candidate dissertation was defended.
Biophysicist has repeatedly participated in international conferences and congresses and has qualified the science of Azerbaijan.
He worked as Head of the Center for Biophysics and Smart Materials at the Institute of Physics of ANAS in 2015-2016.
Since 2016 he is the director of the Institute of Biophysics of ANAS.
We congratulate the outstanding scientist on the occasion of the 60th jubilee and wish him good health and success in his scientific activity.